За підсумками 2009 року банківська система України недорахувалася понад 26 млрд. грн.. Минулий рік зі збитками закінчили 55 банків країни, з яких у семи банків збитки склали понад 1 млрд. грн..
На 2010 рік у банкірів стримано-оптимістичний прогноз розвитку ситуації у банківській сфері, який, зокрема, передбачає стабільність курсу, на рівні 8 грн. за долар (+/- 3%), покращення платоспроможності позичальників, менший вплив влади на систему. За таких умов передбачається поступове пожвавлення кредитування вже в ІІ кварталі цього року.
В першу чергу банкіри скаржаться на обмеженість ресурсів. Експерти відзначають, що причиною цього є закритість закордонних ринків та недовіра інвесторів всередині країни. Один зі способів найти ресурс – це рефінансування з боку НБУ з цільовим призначенням для видачі кредитів. Проте такий варіант є досить слизьким, оскільки в Нацбанку немає достатньо вільних коштів і без додаткової емісії тут не обійтися.
«Думаю, що без гострої потреби Національний Банк навряд чи буде вдаватися до рефінансування. Можливо, якщо різко виникнуть проблеми. Принаймні при сучасному стану речей, на мою думку, НБУ цей механізм не використовуватиме», - повідомив Вголос декан фінансово-економічного факультету Львівського інституту банківської справи Віталій Рисін.
За його словами, держава радше вдасться до стимулювання банків знайти собі інвестора і фінансувати їх за рахунок приватних коштів, а не бюджетних.
Тому неабияк важливими, з точки зору джерела коштів, будуть для банків вклади населення. Депозити пропонуватимуться в цьому році на рівні 20-23%. Кредити хоч і появляться, але не дешеві. Вони напряму залежні від депозитної ставки. Відновлення кредитування на такому рівні і за такі відсотки, як було у 2008 році відбудеться ще нескоро. Кредитна ставка на кредит у гривнях (Верховна рада та НБУ заборонили валютне кредитування фізичних осіб – Вголос) очікується на рівні 25-30%.
«Починаючи з квітня-травня 2009 року ми маємо прирости вкладів фізичних осіб, які будуть ґрунтом для того, щоб ми нарешті у 2010 році відновили кредитування в повноцінному обсязі», - підтверджує необхідність населення зберігати гроші у банках начальник відділу економічної роботи та грошово-кредитної політики відділення НБУ у Львівській області Володимир Васюта.
На його думку, відновлення банківської сфери на Львівщині відбуватиметься дещо швидше ніж загалом по Україні, оскільки тут частка вкладів населення у залучених банком коштах є визначальною.
Натомість банкіри не передбачають зниження кредитної ставки у цьому році. Якщо воно і відбудеться, то лише в розмірі 1-3%, не більше. Приріст активів банків очікується на рівні 10-15%. Це при оптимістичному розвитку ситуації у банківській сфері країни.
Водночас очікується, що влада не вдаватиметься до такої допомоги банкам, як у 2009 році, оскільки це тягне за собою значні видатки з бюджету, який і без того убогий. Скоріш за все, деяким банкам, у разі поразки при пошуку інвестора, прийдеться ліквідуватися, або «лягати» під банки з більшим капіталом. В даній ситуації об’єднання виглядає оптимальнішим варіантом.
«Варіант державної підтримки, думаю, не буде активно використовуватися. Альтернативою можуть бути механізми злиття і поглинання. Можливо деякі банки ліквідовуватимуться з передачею депозитів, як відбулося з «Промінвестбанком». Оптимальний шлях – це не ліквідовувати банки, а сприяти їх об’єднанню для того, щоб інші банки їх стабілізували і виводили на прибутковий рівень діяльності. Я думаю, що стримано-оптимістичний прогноз є справедливим. В подальшому банки, зробивши висновки зі своїх помилок, змінять напрями діяльності, змінять правління портфелем своїх пасивів, активів і почнуть виходити на прибутковий рівень діяльності», - відзначив Віталій Рисін.
ІА "Вголос": НОВИНИ