Керівники усіх шести фракцій Львівської міської ради підтримали заяву про надання земельних ділянок в оренду на конкурентних умовах, скеровану на ім’я міського голови Львова Андрія Садового і озвучену на минулому засіданні сесії Львівської міської ради.
«Пропонуємо підготувати та винести на розгляд ради проект ухвали щодо надання вільних від забудови земельних ділянок фізичним чи юридичним особам в оренду на конкурентних засадах.
Передбачити в проекті ухвали Положення про порядок надання земельних ділянок фізичним та юридичним особам на конкурентних засадах та Положення про конкурсну комісію», — сказано у заяві».
Ми звернулися до керівників фракцій, які ініціювали цю заяву, з проханням роз’яснити необхідність її прийняття, а також їхнє бачення механізму створення конкурентних засад при оренді земельних ділянок.
Василь Трач, керівник фракції "Наша Україна":
«Цією заявою ми стимулюємо формування прозорих правил при наданні земельних ділянок, які є вільні від забудови, у Львові. Ми вирішили не чекати, поки вступить в дію відповідний закон, який зараз знаходиться на доопрацюванні у парламенті. Адже повинні вже сьогодні створити такі умови, при яких бізнес бачив би, що він є повноправним учасником процесу і що ці процеси не залежать від примх чиновників міської ради, що правила на ринку оренди є сформовані і всі рівні перед ними. З іншого боку, конкурентний підхід дасть можливість і захистити в повній мірі інтереси громади, в тому числі збільшити поступлення у бюджет від орендних платежів.
Сьогодні фізична чи юридична особа, яка хоче взяти землю під будівництво, наприклад, житла, шукає вільну земельну ділянку. Знайшовши відповідну ділянку вона за всій кошт робить земельне обґрунтування. І тоді, якщо Містопроект, дав дозвіл на будівництво будинку, то пакет документів, в тому числі і пропозиція по оренді ділянки, виноситься на розгляд сесії.
Якщо ми будемо надавати землю в оренду на конкурентних умовах, процедура зміниться: проектно-будівельне обґрунтування буде робити вже саме місто, а отже буде чітко визначено цільове призначення кожної ділянки. При цьому важливо, щоб місто підготувало ці документи не на одну, а на цілий ряд земельних ділянок, наприклад 50-60. Після цього ці пропозиції буде розміщено на сайті міської ради. Отож всі бажаючи зможуть ознайомитися з ними і визначити, що саме їх цікавить. Саме тоді бізнесмени зможуть побачити перспективу, зможуть планувати не тільки яку саме ділянку бажано взяти в оренду, але й коли саме вона буде виставлена на конкурс. Перспективне планування пропозицій на ринку оренди землі позитивно впливатиме на формування ціни оренди землі у місті.
До цього ж часу підприємці практично діяли «всліпу». Як в попередній каденції передавалися землі на аукціон? Ніхто не знав скільки земельних ділянок виставлять і тому ціни були завищені. Місто такі ціни своїми кроками стимулювало. Але це неправильно. Це вже не є ринок. Тому треба такі правила сформувати.
Позаяк проект Генерального плану Львова буде запропонований на початку 2008 року, до цього моменту необхідно прийняти ухвалу щодо надання вільних від забудови земельних ділянок фізичним чи юридичним особам в оренду на конкурентних засадах. Вона міститиме Положення про порядок надання земельних ділянок фізичним та юридичним особам на конкурентних засадах та Положення про конкурсну комісію. Ці документи чітко регламентують правила оренди землі вже до моменту прийняття Генплану. Всі будуть знати, які саме земельні ділянки місто буде виставляти на конкурс і надавати в оренду.
Петро Адамик, керівник фракції ГП "Пора":
Якщо ми затвердимо перелік земельних ділянок, які місто готове передати в оренду, і одразу зафіксуємо їхнє призначення, то це й буде правилами, які дозволять нам відкинути суб’єктивні чинники впливу на надання в оренду земельних ділянок. Нові умови оренди землі також стануть важливим інструментом в боротьбі зі стихійною забудовою у місті.
Коли приходить фірма і просить виділити в оренду ділянку, то варіанти які: ми виділяємо або не виділяємо. Швидше за все місто цю землю виділяє. Це реально називається безоплатна передача землі міста у руки, неважливо які. Хтось робить капіталізацію, купує і чекає поки дорожче буде, хтось реально загосподарьовує, але останнє роблять одиниці. Реально місто при такому несистемному підході до господарювання втрачає величезний невідновний ресурс, при цьому майже нічого не отримуючи взамін.
Коли ж будуть діяти конкурентні умови, коли місто чітко буде визначати призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, тоді ціна оренди буде регулюватися ринком, а бізнесмени чітко знатимуть де і що можна будувати — всі учасники цього процесу лише від цього виграють.
Ми не вимагаємо у вирішенні цього питання вживати радикальних кроків, як от введення мораторію на оренду землі. Ми усвідомлюємо, що вироблення чітких і прозорих правил на ринку оренди землі потребує певного проміжку часу. Нехай це буде 3-4 місяці. Але ці правила повинні бути обов’язково розроблені.
Цією заявою ми даємо зрозуміти бізнес-середовищу, що слід приготуватися до зміни правил на ринку оренди землі: від непрозорих і не системних, вони повинні стати чіткими, прозорими і зрозумілими для всіх.
ІА "Вголос": НОВИНИ