Минуло перше засідання за позовом дочок Юрія Гагаріна до творців комедії "Внук Гагаріна". Гагаріна запропонували замінити Путіним або Папою римським.
На щастя, суддя на процесі про дистанційну образу першого космонавта планети виявилася не тільки молодою і симпатичною, але й доброзичливо налаштованою. І дозволила залишитись в залі суду трьом операторам з відеокамерами.
Вони знімали увесь процес, тому не дивуйтеся, якщо незабаром на піратських лотках з'явиться ульотна документальна комедія "Страсті за Гагаріним". Принаймні журналісти в залі сиділи з бурячковими фейсами, виразно давлячись від сміху.
Драматурги не даремно так люблять судову тему. Судовий процес – це ідеальна п'єса: тут і пристрасні монологи, і палкі суперечки, і неодмінне торжество справедливості в останньому акті. Якщо так, то в четвер у Бабушкінському суді розіграли таку комедію абсурду, що Іонеску з Беккетом залишається тільки заздрити.
Незважаючи на те, що ані позивачів, ані відповідачів у залі не було – і дочки космонавта, і творці фільму "Внук Гагаріна" лише надіслали своїх представників, – спектаклю це не завадило. Прем'єру вирішили не скасовувати, навіть незважаючи на те, що співрежисеру фільму Андрію Паніну не вдалося навіть вручити повістку – він на зйомках у Марокко. Сторони погодилися в очікуванні режисера розважитися дебатами та кінопереглядом, а рішення прийняти пізніше.
Абсурдний характер п'єси виявився навіть у композиції – її вивернули навиворіт. Представник Гагаріних пропустила свою чергу, і їй дали слово після виступу відповідачів. Тому учасники п'єси спершу виправдувались, потім їх обвинувачували, і нарешті стало зрозуміло, у чому ж вони виправдувались, а потім вже просто різні коні-люди змішувались до купи.
Адвокати обвинувачувальної компанії "Централ Партнершіп" побудували захист у тактиці відомої байки про горщик, який не брали, не розбивали, а коли брали, він уже був надтріснутий. Вони заявили наступне. По-перше, за російським законодавством просити на використання відомого імені в художньому творі не потрібно, інакше хана всій літературі та журналістиці, а право на захист від образ до спадкоємців не переходить – тільки сам ображений має право подавати до суду, але він цього зробити, з відомих причин, не може.
По-друге, це художній твір, всі образливі репліки вимовляють вигадані люди – кого притягувати до відповідальності? По-третє, це комедія, про це навіть написано на обкладинці диску, тобто жанр, який свідомо заперечує будь-яку серйозність.
Нарешті, у самому фільмі неодноразово підкреслюється, що всі словєса негреняти Гени про своє походження – вигадка, або, виражаючись юридичною мовою, "свідомо помилкова інформація".
Отут дали слово довіреній особі Гагаріних Галині Іванівні Гришановій, і в ході її монологу стало нарешті зрозуміло, чим так образила спадкоємиць Юрія Олексійовича комедія про чорношкірого вихованця дитбудинку, який придумали собі предка у вигляді культурного героя людства. Претензій було рівно три: поширення свідомо неправдивої інформації, образа та неправомірне використання ім'я.
Перші апелювали до двох реплік з фільму. Одну з них вимовляє те саме негреня, причому неодноразово: "Гагарін по світу крутився і всіх баб... Ну, це саме... Без матюка! А в Камеруні зустрів мою бабку, вона не встояла, він не встояв...".
Підтекст, як помітила Галина Іванівна, "зрозумілий всім дорослим. Тобто, творці фільму звинуватили Гагаріна в тому, що він, ну це саме, отут вона зробила над собою зусилля, але все-таки закінчила – вступав у безладні статеві стосунки.
Другу репліку вимовляє інший персонаж: "Люди! Юра Гагарін – негр!", і це є не що інше, як звинувачення в тому, що звичний усім вигляд першого космонавта не відповідає дійсності.
Що до третьої претензії, то творці фільму цинічно використовували ім'я Гагаріна для одержання комерційної вигоди, що забороняється законом про товарні знаки. І не просто свиснули прізвище, але ще й ввели глядачів в оману: прочитавши назву, люди чекали фільм про космос, а їм підсунули альтернативно пофарбованого сироту.
У фіналі нам розповіли, що в Гагаріна й справді є онук приблизно такого ж віку, як персонаж фільму, і тепер його можуть дражнити в школі. Тому позивачі, хоча й зняли свою вимогу щодо заборони фільму, закликали суд забрати з фільму всі образи і, взагалі, забрати ім'я Гагаріна, а також стягнути з творців п'ять тисяч рублів на покриття моральних витрат. Все це підкріплювалась посиланнями на прецеденти у світовому масштабі, і звучали різні страхаючі заклинання, як от "Отто Бремінгер проти Австрії".
Далі абсурд закінчився, і розпочався просто цирк. Адвокати відповідачів Олександр Христофоров і Армен Давидян бились як леви. Вони вказали і на те, що сучасна мораль досить спокійно ставиться до... ну це саме... без матюка! І на те, що, відповідно до спогадів, Гагарін не був ангелом, хоча спогадів про Камерун – так, не було.
І про те, що образа в судовій практиці де-факто неодмінно пов'язана з ненормативною лексикою, а підліток Гена прямо заявляє: "Без матюка!", хоча в інших обставинах він не гребує використанням жаргонних і образливих слів (далі пішло зачитування довгого списку висловів, у тому числі "задовбало", "ні хрєна" і "фу, блін").
І взагалі, він із глибокою повагою ставиться до першого космонавта планети, незважаючи на це саме без матюка, більше того: "Гагарін – це те, що давало йому надію та можливість існувати".
Кореспондент "Парку культури" все чекав, коли вони звернуть увагу на те, що головний ображувач – неповнолітній.
Замість цього адвокати виклали свій головний козир. Фраза "Люди! Юра Гагарін – негр!" ніяк не може вважатися образою, тому що у нас у країні всі люди рівні. Навіть, якби Юрій Олексійович дійсно виявився негром, це анітрохи не зашкодило б його репутації.
На цю сповнену пролетарського інтернаціоналізму тезу й справді, заперечити нічого. Оголосили перерву.
У перерві представниця позивачів нарешті озвучила пресі – чого конкретно вимагають ображені дочки. Як з'ясувалося – переозвучити фільм і забрати з фільму та назви прізвище Гагаріна. І можна торгувати DVD й далі. І отут кореспондент "ПК" й згадав фразу з виступу пані Гришанової в залі суду: "Використання ім'я Гагаріна у фільмі не несе жодного смислового навантаження, хлопчик з тим же успіхом міг виявитися онуком Путіна або Папи римського".
Пазл склався, задум сестер Гагаріних став зрозумілий – вони просто хочуть подивитися фільм "Внук Путіна". А хто не хотів би?
Газета.Ru.
фото: www.sgu.ru
ІА "Вголос": НОВИНИ