ЛЬВІВ, 28 ЛИСТОПАДА, PRESSTIME.COM.UA. — Генконсульство РФ у Львові обурене тим, що Комарницька міська рада вирішила знести пам’ятник радянським воїнам замість того, щоб його реставрувати.
Відповідну заяву генконсульство Росії поширило сьогодні.
Подаємо повний текст:
«На військовому меморіальному цвинтарі в центрі м. Комарно Львівської області було поховано 93 чоловік, з них 61 чоловік - воїни 17-ой гвардійської танкової армії 1-го Українського фронту, що загинули при звільненні м.Комарно. В основному, це вихідці з Росії. Вони були поховані в трьох братських могилах. Ще 22 чоловік поховані в окремих могилах - це співробітники НКВД і партійно-господарські керівники, убиті учасниками формувань ОУН-УПА в 1945-1949 рр. Списки загиблих перебувають в архівах Львівської області й у держархіві у Києві. 9 травня 1967 р. був запалений вогонь Вічної Слави, а 9 травня 1975 р. відкритий обеліск на честь полеглих у роки Великої Вітчизняної війни й у боротьбі з учасниками загонів ОУН-УПА.
Відповідно до закону України «Про увіковічення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941- 1945 р.» (ст.6) місцеві влади зобов'язані були підтримувати меморіал у належному виді. Замість цього в результаті їхньої бездіяльності меморіал був запущений. На підставі цього приймається рішення про його ліквідацію, тоді як потрібно було реставрувати пам'ятник.
Перепоховання здійснюється без узгодження з родичами загиблих, які, можливо, проживають у Росії, Казахстані, інших державах СНД. Це важка робота, але її проведення вимагає законодавство й моральна етика.
По суті немає й офіційних дозволів центральних органів влади. «Дозвіл від 15.08.2008 р. №1/13/02/2008 р.» Державної міжвідомчої комісії зі справ увіковічення пам'яті жертв війни й політичних репресій за підписом відповідального секретаря С.Шеремета дає дозвіл на здійснення ексгумації останків жертв Другої світової війни (військовослужбовців Червоної Армії) з метою їхнього перепоховання на міському цвинтарі м.Комарно. Це суперечить закону України «Про увіковічення Перемоги...». Незрозуміло з якою метою проводиться ексгумація. Ні дозволу на знос пам'ятників. Не має відношення до справи й дозвіл Державної служби з питань національної культурної спадщини при міністерстві культури й туризму України від 30 вересня 2008 р. № 22-91-11/08. У ньому сказане: «дозвіл дається ...2) на проведення досліджень останків життєдіяльності людини, які перебувають під земною поверхнею, під водою: м. Комарно Городоцького району Львівської області - місця поховання жертв часів Другої світової війни». Начебто б це якесь невідоме поховання. Підписав глава служби М.М.Кучерук.
Не відповідає істині й інформація, що міститься в офіційному прес-релізі Львівської обласної державної адміністрації від 26 листопада 2008 р. про те, що, нібито, «установлено, що на території меморіального цвинтаря перебували поховання лише солдатів і офіцерів військ НКВД, які загинули під час спецоперацій 1945-1949 рр.» Як було сказано вище, похований 61 військовослужбовець Радянської Армії, а також 22 співробітника НКВД і керівника партійно-господарського активу, убиті бойовиками ОУН-УПА (джерело: Довідкове видання «Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область», ст. 241-242. Головна редакція Української радянської енциклопедії. 1978 р., м. Харків).
На нашу думку, владі м. Комарно варто було б поховати останки на колишнім місці й реставрувати знищений меморіальний комплекс в оригінальному виді відповідно до міждержавних домовленостей країн СНД про підтримку в належному виді військових поховань часів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.».
Як повідомлялось, 17 листопада у м. Комарному Городоцького району Львівської області знесли пам’ятник радянським солдатам і розрили їхнє поховання. Місце розкопок не огороджено і ніким не охороняється. Рішення перепоховати останки радянських воїнів було прийнято на сесії Комарницької міськради.
Розкопки проводить комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля». Дозволи на розкопки і перепоховання видала Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій та Державна служба з питань національної культурної спадщини.
Перепоховати на міському кладовищі Комарного останки радянських воїнів планується до 31 листопада.
ІА "Вголос": НОВИНИ