Про це повідомила прес-служба ВО «Свобода».

Парламентар повідомив, що до нього надійшла значна кількість колективних та індивідуальних звернень від мешканців области зі скаргами на протиправні дії Головного управління Держземагентства у Полтавській області, які пов'язані із вилученням у них земельних ділянок, які люди використовували для громадських потреб.

У колективному зверненні громади Веселеподільської сільської ради Семенівського району вказано, що в 2001 році за рішенням сесії сільської ради мешканцям села в користування були надані земельні ділянки (до 2 га) загальною площею 160 га для ведення особистого селянського господарства.

Із внесенням змін до земельного законодавства в 2013 році людям запропонували звернутися до Держземагентства для виготовлення відповідних документів на ці ділянки.

Проте, подані громадянами заяви відомство повернуло з відмовою у погодженні, оскільки площа земельних ділянок перевищує встановлені норми для передачі їх в оренду згідно статті 5 Закону України "Про особисте селянське господарство" та пункту "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України.

При цьому цим же Держземагентством за виданими ним наказами був наданий дозвіл на розроблення документації із землеустрою громадянину В. В. Склемі щодо відведення земельних ділянок загальною площею 160 га, що мало негативні наслідки, зокрема акції протесту з боку користувачів ділянок.

На подане депутатське звернення у Держземагентстві повідомили, що за відсутности правовстановлюючих документів на земельні ділянки протягом 13 років законні підстави для їх використання у громадян відсутні, натомість підстав для відмови у задоволенні клопотань В. В. Склеми у Держземагентства не було.

Подальші депутатські звернення до Держземагентства України, обласної та районної державних адміністрацій, а також правоохоронних органів не відновили справедливість, а 90 родин втратили земельні ділянки, для більшості з яких вони були єдиним джерелом доходів від вирощеної продукції.

Майже така ж ситуація склалася в Шилівській сільській раді Зіньківського району. Там у людей нахабно вилучили земельну ділянку площею близько 35 га. В ході розгляду цього звернення було встановлено, що до 1993 року ця земельна ділянка перебувала у межах сільської ради як земля запасу, однак із внесенням змін до земельного законодавства чиновники Держземагентства цю земельну ділянку передали в оренду місцевому фермеру П. П. Довбні, якому надано і дозвіл на виготовлення проєкту із землеустрою на земельну ділянку площею 35 га.

Подальші спроби ініціювати проведення перевірки вказаних дій Держземагентства з метою підтвердження їх законності та можливого повернення громаді пасовища не підтримала прокуратура Полтавської области, яка відповіді на депутатське звернення посилається на позбавлення її повноважень щодо проведення такої перевірки.

Маса звернень громадян щодо незадовільної роботи Держземагентства надійшла до мене в усній формі при роботі в окрузі безпосередньо на зустрічах з виборцями. Так, у Полтавському районі громадяни скаржилися на непоодинокі випадки вилучення земельних ділянок, зокрема, на території Заворсклянської сільської ради: біля с. Минівка надано земельну ділянку площею 30 га депутату районної ради, яку для цього було знято з аукціону; земельні ділянки площею 10 га та 16 га віддали немісцевим фермерам поблизу с. Головач, та 17 га, що використовувалися під пасовище; у Надержинщинській сільській раді за погодженням з Держземагентством приватним підприємством "Альфа-капітал" розорано 70 га, з них 50 га сіножатей; у Рунівщинській сільській раді, без її погодження, Держземагентством надано дозвіл на відведення 320 га земель запасу мешканцю иншого - Машівського району; у Чорноглазівській сільській раді Держземагентством, без погодження із сільською радою, надано дозвіл на розпаювання ділянки, яка орендувалася фермером, внаслідок чого сільська рада втратила надходження в б'юджет сум орендної плати; керівнику ж фермерського господарства, розташованого на території Ковалівської сільської ради, за оформлення земельної ділянки, яку він використовує, узагалі озвучили конкретну суму - 300 доларів за 1 га землі.

Необхідно зазначити, що неодноразові зустрічі з керівництвом Держземагентства також не сприяли вирішенню спірних питань з урахуванням як норм законодавчих актів, так і з огляду на інтереси громад, які позбавляються користуватися земельними ділянками, що десятки років оброблялися ними або були за пасовища.

У зв'язку з зазначеним, парламентар-свободівець вимагає від Прем'єр-міністра та Генерального прокурора України здійснити перевірку вказаних у запиті фактів діяльности Головного управління Держземагентства у Полтавській області, законності вилучення ним земельних ділянок у вказаних осіб, вчинення инших дій, пов'язаних із землеустроєм, надання дозволів без погодження з органами місцевого самоврядування, корупційних проявів у земельних відносинах.

ІА "Вголос": НОВИНИ