ЛЬВІВ, 15 ВЕРЕСНЯ, PRESSTIME.COM.UA. — Члени Громадського форуму Львова хочуть звернутися до Страсбурзького суду у справі знесення у Львові будинку композитора Ярослава Ярославенка у випадку, якщо винних не буде притягнуто до відповідальності.
Про це сьогодні на прес-конференції повідомив член ГФЛ, архітектор Юрій Волощак.
«Я, як фізична особа, ітиму у цій справі аж до Страсбурзького суду, оскільки відомо, що фізичним особам відповіді з інституцій надходять швидше. Такі ганебні явища треба зупинити» — зазначив Юрій Волощак.
За його словами, на такий крок він піде у тому разі, якщо історичний будинок не буде відновлено.
«Вже появилось повідомлення, що власник погодився поставити бюст композитора Ярославенка. Там бюсту не було. Я вважаю, що власник має замовити в реставраційній майстерні проектну документацію, котра коштуватиме можливо 50 тис. грн.. Відтворити будинок, котрий можливо коштуватиме 1 млн. грн.. Потрібно робити кошторис цих речей, щоб точно знати скільки воно коштуватиме. Всю хату собі власник може забрати собі, але хоча б одну кімнату можна виділити на музей. Це той мінімум котрий він має зробити» — повідомив Юрій Волощак.
У законодавстві передбачено, що у випадку руйнування історичної пам’ятки, особа повинна її відновити, але якщо це неможливо, то відшкодувати завдані збитки.
Члени ГФЛ зазначили, що зроблять усе можливе для того, щоб покарати винних у цій справі. За їх словами, власника попереджали не раз, що будинок є історичною пам’яткою.
Як повідомляло агентство, у Львові було повністю зруйновано будинок видатного композитора Ярослава Ярославенка, по вул. Ярославенка, 30. За попередньою інформацією, причетний до повалення історичної будівлі, Ростислав Мельник, є сином колишнього заступника губернатора Львівщини з паливно-енергетичних питань Леоніда Мельника та зятем радника міського голови Миколи Одухи.
ГФЛ вимагатиме порушити кримінальну справу проти осіб причетних до цих дій.
«Ми вимагатимемо порушення кримінальної справи проти осіб причетних до цього. Я не бачу нічого іншого ніж позбавлення волі тому, що це має бути урок для інших. Це не перший такий випадок у Львові. Всі попередні подібні дії були просто прихованими» - зазначив Олег Мацех, координатор ГФЛ.
«Цей будинок, який ще кілька днів тому стояв тут, був власністю людини надзвичайно видатної та шанованої. Тут жив Ярославенко Ярослав Дмитрович (30.03. 1880. Львів – 26.06.1958) - український композитор і хоровий диригент. Він першим у 1905 році зробив фортепіанну і оркестрову транскрипції Гімну України та його партитури для хору. У 1906 — один з організаторів музичного видавництва „Торбан”. Створив оперу „Відьма” (1922, за повістю М.Гоголя); „Пропала грамота”, оперету „Бабський бунт” (1921), твори для духового оркестру (14 маршів), фортепіано („Думки і коломийки”, 1940); хори, романси, пісні, обробки народних пісень, написав низку національно-патріотичних пісень. Дві з них були взяті Пластом, як гімни», — йшлося в повідомленні ГФЛ.
У цьому будинку він жив і в радянський час, а після його смерті вулиця була названа його іменем. У червні цього року минуло 50 років від смерті Ярославенка. Йшла мова про створення музею у цьому будинку.
Від кінця січня 2008 року стало відомо, що власником цього обійстя стала приватна особа, яка скупила всі його приміщення та взялася активно освоювати територію. Громадськість забила на сполох після того, як з будинку щезла пам’ятна таблиця. Спілка архітекторів та організація „Пласт” звернулися до міського Управління охорони історичного середовища з вимогою відновити таблицю на будинку. 6 серпня 2008 року Управління охорони історичного середовища повідомило власника Мельника Ростислава Леонідовича, що придбаний ним будинок є пам’яткою і що відповідно до Закону «Про охорону культурної спадщини», він зобов’язаний укласти охоронний договір.
Натомість власник угоду не уклав і продовжив будівельні роботи.
Громадський форум Львова вкрай стурбований тим, що сталося, адже у Львові це перший такий випадок, який надалі може стати небезпечним прецедентом. «Ми назавжди втратили наступні пам’ятки: школу св. Софії на розі вул. І.Франка і вул. Паркової; будинок на вул. Валова, 15; Соборна 14, 15; пл. Міцкевича 9, 10; вул. Рутковича 11 а (вілла Лепінського), фільварок VIII ст. на вул. Липовій Алеї, будинок ХІХ ст. на вул. Крива Липа, 3, пр.Свободи 19, 21 (офіцини) тощо», — наголошено в повідомленні.
ІА "Вголос": НОВИНИ