24 вересня стало відомо про вихід з лав Соціал-демократичної партії України (об’єднаної) одного із засновників партії, першого Президента України Леоніда Кравчука. В інтерв’ю Вголосу перший заступник голови СДПУ(О) Ігор Шурма прокоментував цей крок, а також розповів про місце і плани партії у формуванні лівого блоку.

Пане Ігоре, як Ви прокоментуєте вихід Леоніда Кравчука із лав СДПУ(О)?

Я вважаю некоректним коментувати дії першого Президента України. Він завжди був послідовним у своїх думках. У 1991 році він мав дуже непрості відносини з КПУ, де він був ідеологом і тим не менше заради майбутнього України він зробив такий крок, який зробив.

Сьогодні ця людина робить крок, який підказує йому його совість. Його не можна ні одобрювати, ні осуджувати. Ми не маємо морального права диктувати цій людині, як поступати.

Як Ви розцінюєте входження СДПУ(О) у лівий блок і які перспективи цього утворення?

Починаючи з 2004 року, ті люди, котрі прийшли до влади, поставили собі цинічне завдання – знищити лівий рух в Україні як такий. Прикладом цього було брутальне непроходження до Верховної Ради Блоку Вітренко, яка буквально не набрала пару десятків тисяч голосів. Всі прекрасно розуміють про що йде мова... Пізніше зробили зрадниками на рівному місці колишніх побратимів по Майдану - соціалістів.

Сьогодні поставлено на карту, щоб з КПУ зробити те саме, що було зроблено СДПУ(О), СПУ і Блоком Вітренко. Можна по-різному відноситись до політики, яку сповідує Вітренко, яку сповідують комуністи, але сьогодні ми говоримо про ідеологічну складову, котра є поставлена на карту України.

Неодноразово робилися спроби щодо об’єднання лівого руху в єдине ціле, але, на превеликий жаль, амбіції керівників партій лівого і лівоцентристського напрямку не дозволяли зробити це об’єднання реальними.

Першим кроком до об’єднання я вважаю не сам факт підписання цієї декларації, бо підписати документи ще нічого не означає. Блок, який буде мати право на життя після проведення з’їздів партій і об’єднавчого з’їзду, буде мати можливість вистояти як представник лівого руху і, можливо, з часом опрацювати абсолютно іншу стратегію розвитку лівоцентристського руху в Україні.

На тлі того, що усі сьогодні діляться, викидують один одного, ображають один одного, я думаю, що це об’єднання буде мати свій позитивний результат.

Ця сила повинна протистояти нахабним лібералам, які сьогодні намагаються просто покласти на лопатки Україну перед сильними цього світу.

На Вашу думку, люди зрозуміють перебування СДПУ(О) поруч з комуністами?

Якщо у 2002-2003 роках Ющенко стояв під червоними прапорами комуністів, підписував декларації і це вважалося нормальним, то чому для тих, хто сповідує лівоцентристську ідеологію, а саме представників СДПУ(О), ситуативне чи стратегічне перебування у блоці з комуністами буде не зрозуміле людям? Принаймні є послідовність. Ми не йшли шляхом БЮТу, СПУ і Ющенка на використання протестного електорату комуністів заради одного – посісти владні місця, дорватися до влади і продовжити дерибан.

Ви, як перший заступник голови СДПУ(О), приймаєте активну участь створенні лівого блоку?

Політбюро дало повноваження голові партії Загородньому проводити всі переговори і з дозволу бюро підписувати певні стратегічні документи. Остаточне рішення буде прийматися на з’їзді. Думаю, з‘їзд СДПУ(О) дасть позитивну відповідь, тому що сьогодні в нашій партії залишились тільки ті люди, які не перебували в партії заради якоїсь чистої кон’юнктури. Бо в нас сьогодні політики скачуть по політичними силам як вош по гребені.

Я дуже скептично відношуся до Ющенка як до такого, але мені сьогодні прикро дивитися як його колишні поплічники, яким він дав життя, яким він дав можливість жити не бомжами на вулиці і не у вигляді середнього класу, сьогодні раз за разом як смердючі щурі покидають корабель, який називається «Ющенко», і перебігають на інший корабель.

ІА "Вголос": НОВИНИ