Про це розповіла лікар-дієтолог Людмила Бабич, повідомляє «ГолосUA».
Незважаючи на те, що свято Пасхи є релігійним і зовсім не має на увазі пишних торжеств і величезної кількості страв на столі, сучасні українці звикли готуватися до нього майже як до Нового року, накупити і наготувати різні м'ясні делікатеси, рибу, ковбаси, салати, торти та багато іншого.
Церква до таких надмірностей ставитися стримано, але не втомлюється повторювати, що пишні столи нівелюють саму ідею святкування. Медики, в свою чергу, попереджають, що тим, хто строго дотримувався посту, особливо це стосується монастирського варіанту, при якому в окремі дні пропонується, крім продуктів тваринного походження, відмова від будь-якої теплої їжі, масла, або навіть зовсім від їжі.
«Звичайно, всі, хто постить давно мріяли про копчену буженину, солону рибку, ковбаси та інші смаколики, але не варто накидатися на все і відразу. Стіл після поста повинен бути дуже скромним, добре, якщо віруючому вдасться обмежитися в неділю одним яйцем, невеликим шматочком паски і скибочкою м'яса, якщо вже без нього ніяк. Ще краще відкласти м’ясо на потім і з'їсти в обід невеликий шматочок відвареної риби. Саме з цього білкового продукту я і рекомендую починати перехід до звичайного, повсякденного харчування.
Врахуйте, що за час посту травлення перестроїлось і шлунок відвик від «режиму» перетравлення жирної тваринної їжі. Якщо дорожите своїм здоров'ям, візьміть себе в руки ще на кілька днів і переходьте до звичного харчування дуже обережно, інакше можливі такі неприємні симптоми, як здуття живота, розлад, тяжкість в шлунку, інтоксикація організму і слабкість», – каже дієтолог Людмила Бабич.
Особливо небезпечна копчена і смажена їжа, адже це ще й найсильніший удар по печінці. Не менш небезпечно ля здоров'я листкове тісто, печиво та інші солодкі ласощі.
Важливо пам'ятати, що під час тривалого утримання від тваринної і жирної їжі, в організмі змінюється вся система сприйняття поживних речовин. Все це відбувається за рахунок травних ферментів – вони виділяються в шлунково-кишковому тракті і допомагають розщеплювати з'їджене. Але варто нам перестати харчуватися жирною їжею, балувати себе смаженим і копченим, перекушувати фаст-фудом, як вироблення таких ферментів в організмі падає і поступово зводиться до мінімуму.
«Крім того, що різкого переходу від напівголодного раціону і рослинної їжі до смажених, гострих і жирних страв не витримає шлунок, під удар потрапляє також печінка, підшлункова і нирки», – говорить експерт.
ІА "Вголос": НОВИНИ