Як зазначив голова Об’єднання українців в Польщі Петро Тима, підписання Меморандуму про співпрацю стало історичною подією. Польська сторона довгі роки співпрацювала з органами державної влади в регіонах України, але такого документу ще ні з однією областю України не було підписано.

За словами Петра Тими, для української громади в Польщі Львівщина завжди була пріоритетним районом. Це пояснюється не лише близькістю розташування, але й порозумінням із львів’янами, адже на території Львівщини проживає доволі багато переселенців з території Польщі. Окрім того, львів’яни дуже часто беруть участь в різного роду польсько-українських проектах.

«Якщо мова йде про розвиток українсько-польського співробітництва, то у нас є великий потенціал. Йдеться не тільки про співпрацю у плані зв‘язків з діаспорою, а також в галузях економіки, туризму. Цей документ створить нову якість наших відносин і буде взірцевим для інших регіонів Польщі. Адже, у Польщі модно мати партнера в Україні», - розповів Петро Тима.

Перший заступник голови Львівської обласної ради Роман Ілик під час підписання Меморандуму підкреслив, що Львівська облрада завжди особливу увагу приділяла економічній складовій співпраці з Польщею. У 2008-2009 роках Львівська облрада була організатором і провела два українсько-польські економічні форуми. Окрім того, за його словами, облрада уважно стежить за станом української громади у сусідній країні та відслідковує стан історичних пам‘яток, спадку українців на території Польщі.

«Співпраця з органами самоврядування Республіки Польщі є надзвичайно цікавою. Цей меморандум розширить поле нашої співпраці і покаже вектор розвитку до Євросоюзу», - заявив Роман Ілик.

На запитання про те, чи у Львівській обласній раді закладений рядок витрат на реалізацію пунктів українсько-польського співробітництва, Василь Горбаль відповів, що не завжди те, що закладено в бюджеті, є вирішенням питання.

«Багато залежить від координаційної допомоги. Надзвичайно важливим є інформування українців, які проживають закордоном, щоб вони знали і розуміли кроки, які держава робить для їх підтримки, зокрема підтримки культурних проектів. Кошти закладені мізерні, але з огляду на підтримку громадських організацій, політичних партій, усіх небайдужих, ці заходи проходять», - сказав голова облради.

Окрім того, голова Львівської ОДА зазначив, що поза увагою влади Львівщини також не залишиться питання передачі українські громаді приміщень Народного Дому у місті Перемишль.

Щодо питання можливого співробітництва з іншими країнами Василь Горбаль розповів про ідея відновлення співробітництва з Санкт-Петербургом на рівні міста Львова і на рівні області.

Меморандумом про співпрацю між Львівською обласною державної адміністрацією, Львівською обласною радою та Об’єднанням українців у Польщі передбачено, що обидві сторони сприятимуть вивченню історії української громади, дослідженню, збереженню та відновленню місць історичної та архітектурної спадщини, пам’яток української культури на території Польщі. Крім того, документ передбачає, що Львівська облдержадміністрація та Львівська облрада сприятимуть проведенню ремонтних робіт і адаптації під український культурний центр приміщень Народного Дому у місті Перемишль. Українська сторона також допомагатиме у: забезпеченні товариств української культури та українських бібліотек в Польщі літературою, навчально-методичними посібниками і підручниками, пісенниками, словниками, забезпечуватиме аматорські художні колективів українськими національними строями, сприятиме щорічному стажуванню вчителів української мови, журналістів, хореографів, диригентів, режисерів та працівників культури української громади у Польщі у загальноосвітніх, вищих навчальних та мистецьких закладах Львівщини. Також Львівська облдержадміністрація щороку прийматиме дітей українського походження з початкових і середніх шкіл Польщі у Міжнародному українознавчому таборі на Львівщині, сприятиме встановленню партнерських контактів між районами області та регіональними відділами Об’єднання українців у Польщі. Львівська обласна державна адміністрація та Львівська обласна рада також сприятимуть в організації поїздок виселенців з території Республіки Польщі у місця їх народження, а також з метою участі в культурних та релігійних заходах, що організовуватимуться українською громадою у Республіці Польща. Об’єднання українців у Польщі допомагатиме в організації зустрічей представників Львівської області з представниками державних й самоврядних органів Польщі.

ІА "Вголос": НОВИНИ