Нагадаємо, що у 2011 році виповнюється 70-та річниця від часу проведення у Львові "Процесу 59-ти", або "Процесу другої екзекутиви ОУН". День 17 січня 2011 року рішенням сесії Львівської обласної ради від 9 листопада 2010 року № 1349 визнано Днем пам’яті українських студентів, засуджених радянським комуністичним режимом у 1941 році під час «Процесу 59-ти".
Заходи із вшанування пам’яті українських студентів розпочалися поминальною панахидою у внутрішньому дворику Меморіалу пам'яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» за участю єпископа-помічника Львівської Архієпархії УГКЦ Венедикта (Алексійчука) та семінаристів Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, представників керівництва міста та області, депутатського корпусу Львівської обласної ради, громадськості. Потім відбулося покладання вінка до хреста Музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького».
Голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, який брав участь у заходах, наголосив на тому, що «Сьогоднішня Українська держава завинила перед нашими попередниками, бо не маємо гідного українського календаря, не маємо бачення пам'ятних дат на державному рівні. Нам кажуть святкувати інші заходи, святкувати по-іншому та інші свята наших окупантів, тих, хто нищив студентів у 1941 році, і тих, що нищили людей у тюрмах 1941 року - у тюрмі на Лонцького, у Золочівській, Стрийській тюрмах».
Наступним заходом із вшанування на Львівщині пам’яті українських студентів, засуджених радянським комуністичним режимом у 1941 році під час «Процесу 59-ти», стане відкриття у музеї Львівського національного університету імені Івана Франка виставки «Репресії проти української еліти: Процес 59-ти».
17–19 січня 1941 року у Львові відбувся гучний політичний судовий процес над 59-ма молодими українцями, переважно студентами львівських вишів. Комуністичний режим обвинувачував їх в антирадянській діяльності та належності до Організації Українських Націоналістів (ОУН). Підсудними були 37 юнаків та 22 дівчини віком від 16 до 30 років – студенти університету, медичного й політехнічного інститутів, а також учні шкіл та гімназій м. Львова. Серед них був і Дмитро Клячківський (псевдо Клим Савур) – майбутній командувач УПА-Північ. У результаті обвинувального вироку 19 студентів було розстріляно, 24 отримали по 10 років позбавлення волі, 15 підсудних – від 4 до 8 років, одну обвинувачену депортовано за кордон. "Процес 59-ти" став справжнім свідченням жорстокої розправи окупаційного комуністичного режиму над борцями за незалежність України.
ІА "Вголос": НОВИНИ