ЛМР погодила створення Фонду культури Львова. З бюджету на це виділили 1 млн грн. Що це змінює для міста та як діятиме нова установа - у матеріалі «Вголос».

 Нова структура ЛМР має підтримувати сміливі мистецькі проєкти та розвивати в місті культурну екосистему. Директорка Інституту Стратегії культури Юлія Хомчин наголосила, що Фонд Культури буде незалежним у своїй діяльності. Обіцяє, що навіть і від міської ради.

  «Дистанція від Міської ради, експертність і конкурс – ті ключові речі, які мала б забезпечити інституція» - зазначає Юлія Хомчин.

Чим займатиметься Фонд культури

Декларується, що фінансуванням креативних мистецьких ідей на засадах конкурсного, прозорого, ефективного їх відбору і конкуренції. Керівника фонду обиратимуть через конкурс, уповноважений орган — виконавчий комітет ЛМР. Депутати затвердили розмір статутного капіталу Фонду — 1 000 000 грн. Створення Фонду є одним з завдань в рамках Стратегії розвитку культури Львова до 2025 року.

Один із співавторів ухвали, депутат ЛМР від фракції «Європейська Солідарність» Петро Адамик каже, що депутати до Фонду культури ставляться дуже серйозно.

     «Ми в ідеалі бачимо баланс з 30 млн грн, поки що ми заклали 1 млн грн в статутний фонд, щоби ознакувати, що ми до цього серйозно ставимось… Тобто це буде питання до культурного та мистецького середовища, куди направляти кошти протягом кожного року. Ми максимально намагаємось, щоб рішення приймали не чиновники ЛМР» - наголосив він.
За словами ж Юлії Хомчин, нова інституція займеться фінансуванням тих речей, на які раніше не звертали уваги.
      ««Міський фонд культури» громади Львова займатиметься фінансуванням сміливих, креативних мистецьких ідей спільноти культури на трішки інших засадах, ніж є зараз. На засадах конкурсного, прозорого, ефективного відбору цих ідей і конкуренції за міський бюджет відповідно».

Хто фінансуватиме Фонд культури Львова

Базовими джерелами фінансування Фонду культури Львівської громади має стати міський та державний бюджети, можливі також залучення коштів з бюджету Львівської області.  Фонд також хоче залучати кошти й з Українського культурного фонду, зокрема і  через фандрайзинг (збір коштів), меценатство, інші фонди та донорські інституції.

Фактично, ця установа  виконуватиме функції Українського культурного фонду (УКФ), але на місцевому рівні: втілювати політику міста в культурі, дофінансовувати ідеї спільноти на засадах конкурсу.

Щоправда, Петро Адамик наголошує, що це не стосується негативних сторін роботи УКФ.

     «Ми, депутати ЛМР, сповідуємо ідеологію прозорості та незалежності і дуже надіємось, що нам це вдасться. Оскільки, ми вже маємо приклади, то не можемо повторити той негативний досвід, який, власне відбувся в Україні», – зауважив він.
Нагадаємо, що Український культурний фонд – це державна установа, створена у 2017 р., яка координується Міністерством культури України та має на меті сприяти та забезпечувати розвиток національної культури.

Останній рік діяльність УКФ супроводжує низка конфліктів та скандалів. Зокрема, міністр культури Олександр Ткаченко на своїй сторінці в Facebook написав про кризу в УКФ, та закликав до відставки окремих членів Наглядової ради цієї культурної інституції. Своєю чергою значна частина української культурної спільноти розкритикувала дії уряду стосовно УКФ. За їх словами, мова йде про фактичне знищення Фонду та припинення фінансування цілої низки культурних проєктів.

ІА "Вголос": НОВИНИ