Як повідомляє кореспондент Вголосу, відповідне звернення підтримали 77 депутатів.
Подаємо повний текст:
«Пам'ять про наших попередників, тих, хто боровся за Україну, є запорукою гармонійного розвитку держави як сьогодні, так і в майбутньому. Упорядкування поховань військових діячів і вояків національних армій є значною практикою серед усіх держав світового співтовариства. Тож Україна має обов'язок перед своїми вояками, забутими на довгі роки у зв'язку з бездержавністю.
Частково, на жаль, дещо сповільнено, як свідчить аналіз, подібні заходи втілюються в рамках українсько-польської комісії, за результатами роботи якої впорядковано військовий меморіал у Пикуличах, військові поховання в Кракові та ще в кількох місцях Польщі, хоча загалом передбачено впорядкування понад сорока об'єктів у Польщі, де поховані українські вояки.
У той же час питання стосовно впорядкування поховань і місць загибелі українців на території Інших держав навіть не актуалізоване. Мова про Румунію!, де в січні 1919 року під Сигетом (румунською - Сігету-МармацІєй). військо Української Народної Ради прийняло нерівний бій з румунським військом у с. Ясіня, згодом представники Гуцульської Республіки вможливили ухвалу віча в Хусті про злуку з Великою Україною 21 січня 1919 року.
Ось як це описує учасник тих славних подій Степан Клочурак (1895 -1980): "Вічним сном заснули сини Гуцульщини, сміливі хлопці наших гір, борці за краще майбутнє свого народу, що віками мучився під ярмом чужліх володарів. Від їх могил, мабуть, ані сліду не стало. Спочивають вони безіменно під Раховом, під Сигетом, в Трансильванії, в Україні і Ліпнику на Мораві,.., їхні геройські подвиги золотими буквами будуть записані в історії визвольної боротьби нашого народу під Карпатами" (Клочурак С. До волі (Спомини). - Ужгород: Поліграфцентр "Ліра", 2009. — С. 13).
Ці слова є водночас І правильними, і хибними. Так, від могил героїв вояків слідів не залишилося. Але й золотими буквами їхні подвиги до цього часу не записані. Тому звертаємося до Вас із пропозицією порушити перед румунською стороною питання про впорядкування місць загибелі та поховання українців на території сучасної Румунії».
ІА "Вголос": НОВИНИ