Хочеш не хочеш, але рік закінчується і треба підбивати підсумки та робити висновки. «Вголос» поцікавився думкою депутатів Львівської міської ради яким був для них цей рік і чого вони очікують від наступного року Тигра, в тому числі і в контексті травневих виборів до місцевих рад. Подаємо коментарі депутатів Львівської міської ради на тему «минуле і майбутнє».
Петро Адамик, голова фракції ГП «Пора» у Львівській міській раді:
- Міська рада була робоча, прийняла багато важливих для міста Львова питань. Добре, що ми не взяли приклад з Верховної Ради і були працездатними. Звичайно, під кінець року майбутні вибори політично впливають на роботу ради. Ми більше почали розмовляти, менше робити конкретних справ. Прикро, що ми не зможемо виконати бюджет Львова, є багато чинників – суб’єктивних і об’єктивних.
Вважаю, що рада зробила все можливе для того, аби Львів отримав право на проведення «Євро-2012». Критичної маси помилок, якщо говорити в загальному, ми не зробили. Фракція ГП «Пора» була і лишилася монолітною, не зважаючи на різні відцентрові рухи, спроби заангажувати нас в інші політичні процеси, об’єднання.
Наступний рік буде роком великих перспектив і важкої праці. Щоб все реалізувати, ми повинні важко працювати не тільки в раді, а й кожен на своєму робочому місці.
Олег Бас, голова фракції ПРП у Львівській міській раді:
- Перш за все, 2009 рік був роком підготовки до «Євро». В місті зроблено достатньо багато: відбулися ремонти доріг, відбулися зрушення великі у заміні магістральних водопроводів, які допоможуть покращити водопостачання у Львові. Це був великий плюс для міста.
Мінусом є те, що місто все ж відчуває брак коштів і до цього часу не розрахувалося з багатьма підрядниками, які виконували роботи. Заборгованість на кінець року буде становити близько 70-ти мільйонів гривень. Це те, що можна сказати про господарку міста.
Наступний рік буде дуже важким, зокрема тим, що досі не прийнято бюджет на 2010 рік і ми не можемо розрахувати наші прибутки і видатки на наступний період, це на мою думку, дуже зле. Перш за все, треба визначити заборгованість міста, і, як тільки з’являться кошти, заплатити тим підрядним організаціям, які виконали роботи. Це плани міської ради на найближчий період.
Як буде проходити виборча кампанія зараз сказати важко. Ще не закінчилась президентська кампанія, а за її результатами можна буде дивитися на наступну. Ми входимо до БЮТ, маю надію, що на наступні вибори до місцевих рад ми будемо йти єдиним списком.
Юрій Кардашевський, голова постійної депутатської комісії молоді та спорту, депутат Львівської міської ради від фракції БЮТ:
- Не хочу сказати, що цей рік для нашої комісії був дуже поганим, якісь проекти робилися, можливо не так, як би нам хотілося, але ми живемо в такій державі і на це треба зробити поправку.
Наступний рік очікується дуже важким. Відверто кажучи, не роблю собі ілюзій, якщо будуть закриті списки на виборах до місцевих рад, проситися до них не буду, якщо запропонують, то, звичайно, не відмовлюся. Бачу виборчу систему як напівпропорційну, а наполовину – або із залученням громадських організацій, або мажоритарною, щоб списки були відкритими, обговорювалися обов’язково, щоб депутати звітували, що зробили минулої каденції.
Цього року є приємні новини: «Євро-2012» нам поки що залишили, є проект ковзанки у Львові, на превеликий жаль, немає коштів, щоб наступного року цей проект реалізувати, але ми знаємо, що вона буде, нехай із запізненням.
Ми мали непоганий бюджет на молодіжну політику, хоча на спорт бюджет був трохи замалий. Але на то нема ради. У мене складається враження, що через кілька років кошти на спорт взагалі не будуть виділятися, він буде суто професійним.
Але сказати, що цей рік був зовсім поганим, не можу. Тим паче, якщо порівняти фінансування нашої галузі з минулими каденціями, коли воно було зовсім ніяким.
І, звичайно, великою втратою цього року є загибель нашого колеги Дмитра Пушкарьова, молодіжного лідера і хорошої людини.
Загалом все не так погано, але кращого наступного року нам не слід очікувати.
Юрій Гудима, голова фракції БЮТ у Львівській міській раді:
- Перш за все, УЄФА визнало Львів містом, яке прийматиме «Євро». Було докладено багато зусиль і, слава Богу, УЄФА прийняло це рішення.
Наша фракція виконала деякі свої зобов’язання щодо п’ятирічної програми молодіжного кредитування, виконком вже прийняв рішення і тепер розпочнеться будівництво будинку, в якому отримають квартири 150 молодих сімей.
Добре, що трохи робляться ремонти доріг у Львові – це показово.
Наступний рік однозначно буде важким. По-перше, лишається серйозна екологічна проблема із Грибовицьким сміттєзвалищем, на жаль, проблема не вирішується, хоч ми і працюємо над нею, це вже проблема не тільки Львова, а й держави. Сподіваюсь, наступного року у цьому напрямку будуть зроблені перші серйозні кроки.
Потрібно, щоб місцеве самоврядування отримало більше повноважень і бюджетні кошти повинні лишатися на наших рахунках, тому що нам видніше у місті, що треба робити в першу чергу. Прем’єр-міністр нам це обіцяла.
Побажав би львів’янам сподіватись на краще, але водночас бути активними учасниками процесу місцевого самоврядування. Депутатський корпус, який обрали львів’яни, працює, але разом ми могли б рухатись швидше. Побажав би працівникам виконавчих органів швидше розробити Стратегію розвитку Львова на 25 років, щоб мешканці Львова знали, що у нас буде через п’ять років, що через десять.
Віра Лясковська, голова постійної депутатської комісії з питань екології, депутат Львівської міської ради від партії УНП:
- Цей рік був далеко неоднозначний і непростий. Але все ж втрат було менше, ніж здобутків. Втрати були більше моральними, тому що боротьба зав’язалася навколо двох святих проблем. Це питання тюрми на Лонцького і питання Цитаделі. Обидві проблеми стосуються колосальних людських жертв, садистського знищення людей німецькими фашистами і радянськими окупантами. А тепер замість того, щоб об’єднатися і увічнити пам'ять жертв, ми сперечалися, кому буде належати тюрма – чи міській раді, чи державі. Нарешті це вирішили, але враження лишилися неприємними. А зараз така сама ситуація із Цитаделлю. Раптом розробляється проектна документація, щоб на території концтабору почати будівництво. Для мене це дуже неприємні події. Звичайно, проводити будівництво на Цитаделі ми не дозволимо. Це велика чорна пляма в історії цього року. Переступати цей поріг неприпустимо, тим більше міській владі.
Приємного також є багато. Ми зуміли цього року розпочати, не пов’язуючи з проведенням «Євро», впорядкування міста, що є нашим святим обов’язком. Культурні нації говорять, що обличчя культури пізнають по парках, по чистоті і по цвинтарях. Наша комісія є великим ініціатором у цій справі. На щастя, кошти з екологічного фонду через чемпіонат з футболу нам дозволили залишати в міському бюджеті. Тепер ми маємо з цього фонду близько 5ти мільйонів гривень щорічно, окрім того виділяються кошти з міського бюджету. Активно реконструюємо парк Івана Франка, Стрийський парк, парк Знесіння, щоб довести їх до того стану, щоб можна було ними хизуватися. На 2010 рік розподілу коштів ще не було, але ми будемо робити все можливе, щоб довести роботу з парками до кінця.
Також ми розпочали велику роботу з очищення водних об’єктів Львова – у парку Знесіння облаштували новий об’єкт, невеличку водойму, де вже збирається багато відпочиваючих. Очистили водойми біля Погулянки, привели до ладу «Зелене око».
Тепер для міста дуже важливо подолати омелу, тому що це просто ганьба. Зараз ми оголосили їй війну, і, якщо наша справа буде продовжуватися, то за два роки ми зуміємо її подолати і в нашого зеленого шатра буде зовсім інший вигляд.
Крім того, точилася боротьба за збереження нашого зовнішнього зеленого кільця. Судові слухання ще продовжуються, але приємно, що ми вже наближаємось до завершення і маємо підставу стверджувати, що Брюховицькі ліси будуть збережені, хіба станеться якась революція.
Мінусом є те, що вже третю каденцію розробляється ландшафтна карта та генплан міста, вони досі не представлені. Міський голова про це не потурбувався і, мені здається, що нашій владі це дуже вигідно, хоча жодне місто не може працювати без таких засадничих документів.
Також цікаво, що цього року ми розпочали інвентаризацію скверів, це є дуже великий ресурс озеленення. Парки нам з великими проблемами вдалося втримати, а території скверів бізнесмени будуть захоплювати, якщо ми не зможемо перешкодити їм у цьому.
Василь Трач, голова фракції «Наша Україна» у Львівській міській раді:
- Рік був досить двозначним. Але в цілому, я вважаю, що рік для фракції, для міста був непоганим. Позитивом для міста насамперед є те, що ми зберегли право на проведення «Євро», це наша найважливіша перемога. Хоча це певно аванс, 2010 рік це підтвердить і ми не повинні цю довіру втратити.
Зроблено багато хорошого: і ремонт доріг, і реконструкція водоканалу, теплового господарства, частина потрібних робіт виконана, хоча хотілося зробити більше.
Львів став більш відкритим для України, для Європи. Ми відчули, що потік туристів у місто збільшився.
Але системних реформ у Львові не відбулося, сподіваюся, це станеться в наступні роки. Всі речі робилися частково, вони не вирішують конкретні галузеві проблеми, виконується певний об’єм робіт, але глобальні проблеми, особливо у збереженні енергоресурсів, лишаються. Цей рік нас не навчив працювати активніше. Політики впродовж року в основному тільки давали нереальні обіцянки, що тільки збиває суспільство з курсу. На мою думку, політики повинні говорити правду, що нас очікують роки нелегкої праці.
Юрій Кужелюк, голова фракції УНП у Львівській міській раді:
- Цей рік був не найгіршим і не найліпшим. Він міг би бути значно кращим, у Львові могли б зробити значно більше, якби на то була політична воля. Ми могли б залучити інвесторів у теплову енергетику і не мати проблем на наступний рік, могли б вирішити проблему із сміттєзвалищем, трохи краще попрацювати в інших галузях. Але сталося так як сталося. Подякуємо цьому року за те, що було, за те, що ми здорові, за те, що він був.
Наступний рік починає нове десятиліття. Хочеться, щоб він був роком успіху. 2010 рік – рік Тигра, це є мій рік за східним гороскопом, а тигри завжди здобувають перемогу. Лев – це також родич Тигра, отже наше місто також досягне успіху. Хай ми будемо агресивними у своїх вимогах, щоб здобувати найкраще.
Нехай у кожній родині буде затишок, нехай ми перестанемо вірити у різнорідні кризи, щоб локальні бурі між нами стихли і ми розвивалися. А влада нехай пам’ятає, що у Львові живе 750 тисяч мешканців зі своїми болями, побажаннями, майбутнім, і місту потрібні не тільки «Євро» і свято Пампуха, а робота, гідний заробіток, тепло в оселях, щоб люди себе у Львові почували комфортно. Коли наша влада почне думати про конкретного львів’янина, а не загальними рисами, тоді у нас все буде добре.
Проблемою наступного року буде те, що ми не змінили систему виборів до місцевих рад, тому що закриті партійні списки є злом і це видно в усьому – і в державі, і в усіх радах. Всі громадяни є прихильниками мажоритарної системи, вони хочуть обирати конкретного депутата, а не якусь ефемерну партію. Але, на превеликий жаль, наші сонцесяйні до цієї думки не дослухаються.
Хочеться, щоб наступний депутатський склад не був гіршим, хоча політичні партії втратять на наступних виборах, більшу роль будуть відігравати громадські організації, адже люди розуміють, що у Львові немає політики, вона є на рівні Верховної Ради, а тут треба вирішувати свої місцеві локальні проблеми.
ІА "Вголос": НОВИНИ