Перший Музей скла у Львові був заснований у 1992 році відомим українським художником-склярем, ректором Львівської національної академії мистецтв професором Андрієм Бокотеєм з метою експонування результатів міжнародних симпозіумів гутного скла. Музей скла у цьому приміщенні розпочав свою діяльність у 2006 році, а експозицію, яка зараз функціонує, оновлено і відкрито 19 квітня цього року.
Реконструйована експозиція створена спільно Львівським історичним музеєм та Львівською національною академією мистецтв.
«Цей проект знайшов своє «друге» життя. Окрім того, що ми відкрили нову експозицію, історична частина у першому залі «звучить» по-новому. Як досвідчений працівник музею, я відзначаю, наскільки художньо підкреслені експонати. Це унікальний музей у нашому місті. Щоб відвідувачі могли цікавіше, інтерактивніше знайомитися з експозицією, ми впроваджуємо нові технології – власники смартфонів чи планшетів можуть зчитувати інформацію про експонати за допомогою QR-кодів. Це гордість музею – таким жоден інший у нашому місті на сьогодні не може похвалитися», - зазначає Тарас Рудько, заступник директора Історичного музею у Львові.
Перший зал музею присвячено історичному склу. Більшість експонатів походять з колекції Львівського історичного музею і представляє скло, яке або виготовлялось на території Західної України, або тут побутувало. З найдавніших експонатів представлені скляні посудини та намистини, виготовлені в 1-2 ст.н.е. на території римських колоній на півдні сучасної України; намистини і посудини з ХІ-ХІІ ст., а також браслети і фрагменти браслетів, знайдені підчас розкопок в Звенигороді та Галичі з часів Київської Русі; вироби місцевих гут, яких було багато на території Галичини з ХV- ХVІІІ ст.
Значну частину експозиції присвячено продукції Королівської гути княгині Ізабели Любомирської. Якість виконання, складність декорування, чистота і прозорість скла, яке виконувалось на гуті, не поступалось кращим європейським зразкам того періоду.
Представлене також скло ХХ століття: продукція Львівського виробничого об’єднання «Райдуга», Львівської експерементальної кераміко-скульптурної фабрики, Стрийського заводу, Львівського склозаводу №1.
Друга частина музею присвячена сучасному періоду і колекції Міжнародних симпозіумів гутного скла, які проходять у Львові починаючи з 1989 р. кожних три роки. У симпозіумах взяло участь понад 200 художників з 29 країн. Кожен з художників симпозіуму має змогу працювати біля гутних печей з бригадою висококваліфікованих майстрів-гутників. За результатами роботи відбувається виставка, а кожен учасник залишає роботу в дарунок місту. Сьогодні колекція зібраних унікальних композицій налічує понад 300 одиниць. Зібрана колекція робіт налічує близько 300 екземплярів і знаходиться у фондах Національного музею у Львові. На експозиції представлені роботи художників з Франції, Японії, Угорщини, Великобританії, США, України, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Словаччини, Росії, Білору сі, Португалії, Іспанії, Австралії, Австрії, Німеччини, Фінляндії. Всі вони були виконані авторами у Львові.
Сьогодні в світі функціонує всього декілька музеїв, у фондах яких є роботи таких видатних художників сучасності як Ервін Ейш, Марвін Ліпофскі, Ян Зорічак, Теодор Зельнер, Джош Сімпсон, Іржі Шугаєк, Майкл Роджерс, Стівен Рольф Пауел та ін. Проте жоден з них, окрім Музею скла у Львові, не володіє колекцією творів, виконаних авторами на одній виробничій базі під час мистецьких форумів.
«Львів має колосальну збірку робіт у фондах Музею імені Шептицького. Зараз ми представляємо кращі – 28 робіт різних художників з 20 країн світу. Аби доступно пояснити відвідувачу технологічний процес, ми представили у музеї місце роботи майстра, інструменти різних часів, включно з сучасними, а на великому екрані представляємо 42-хвилинний відеролик, у якому можна спостерігати за процесом виготовлення скляних виробів. Також ми проводимо своєрідну цифрову екскурсію. Відвідувачу не потрібен гід – маючи власний смартфон або орендуючи в музеї планшет, можна знайомитися з експозицією. Інформація про експонати викладена чотирма мовами: українською, російською англійською та польською», - розповідає Михайло Бокотей, керівник Музею скла.
Актуальна експозиція буде функціонувати до жовтня цього року. 7 жовтня відкриється персональна виставка литовського художника Ремігіуса Крюкаса, а згодом виставка колекції музею Виробничого об’єднання «Райдуга», яка сьогодні міститься у фондах Львівського музею етнографії.
Музей працює щоденно з 10.00 до 18.00 год. Вартість квитків: дорослий – 20 грн, дитячий, студентський – 10 грн. Оренда планшету та екскурсія – 20 грн.
ІА "Вголос": НОВИНИ