13 грудня християни відзначають день Андрія Первозванного, одного з дванадцяти Апостолів Христа. І хоча Андрій Первозванний – християнський святий, але народні звичаї та обряди цього дня, мають древніше, дохристиянське походження. У народі вірять, що ніч з 12 на 13 грудня сповнена магії. Тому цієї ночі дівчата намагаються зазирнути в своє майбутнє: дізнатися чи вийдуть вони заміж та хто буде судженим.

Свято Андрія – це одне з тих свят, де переплелися християнство та язичництво, тож друга назва цього свята – Калита. Так само називається обрядовий хліб, який випікається в цей день. Він має форму кола – символу сонця та нескінченності. І «Калитою»  називають головну гру Андріївського вечора. 

Дівчата  випікають коржа, оздоблюють сухими вишнями чи родзинками. Печуть його «на сухар» - щоб важко було вкусити. Посередині роблять дірку, куди протягують червону нитку, за яку підвішують калиту до сволока посередині хати.

Підвішують високо, щоб парубок міг дістати її зубами, тільки високо підстрибнувши. Один кінець нитки слід зробити довшим, аби можна було смикнути за нього - і калита підстрибне. Біля калити стає вартовий – «Пан Калитинський» - веселий, жартівливий парубок. Він запрошує «пана Коцюбинського» кусати калиту (ним може бути кожен охочий). «Пан Коцюбинський» бере коцюбу поміж ноги, ніби сідає верхи на коня, і їде кусати калиту. Завдання Калитинського – розсмішити Коцюбинського, бо тоді не можна кусати калити. А витримавши навіть жарти, дарма підскакуєш, бо Калитинський одразу смикає за нитку.

У давнину так розважалися, як правило, дорослі парубки й дівчата. Хоча зараз ця гра популярна й серед дітей.

Ймовірно, що це свято пов’язано з дівочо-парубочими гуляннями на честь народження молодого Сонця.

Також  це одне з перших свят зимового циклу. Наші предки вірили, що на Андрія розпочинається справжня зима. З цим святом пов’язано чимало традицій, які збереглися до сьогодні.

Для прикладу, Андріївські вечорниці, на які збираються  неодружені хлопці та дівчата.

Дівчата цього вечора  намагаються зазирнути у своє майбутнє: дізнатися чи вийдуть вони заміж та хто буде судженим. Хлопці ж роблять пустощі на подвір'ях незаміжніх дівчат — можуть зняти ворота, чи забрати щось з подвір'я та залишити  забране у найнезвичніших місцях.

Пропонуємо кілька варіантів ворожінь, які дійшли до наших днів

Ворожіння на ім'я судженого

Після півночі дівчина має вийти на вулицю і, побачивши першого зустрічного чоловіка, запитати його ім'я – саме так зватимуть і її судженого.

Ворожіння на тінях

У ніч на Андрія в темній кімнаті палять на тарілці аркуші паперу і вгадують своє майбутнє за тінями на стіні: птах – до великих змін у житті; кішка – до романтичних стосунків; хрест – до хвороби і нещастя; гора – до самотності; ворота – до гостей; дерево – до багатства і добробуту.

Ворожіння на папірцях

У ніч на 13 грудня дівчина повинна покласти під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами: потрібно вказати будь-які 11 імен на власний розсуд, а один папірець залишити порожній. Уранці дістати один аркушик – саме так зватимуть майбутнього чоловіка. Якщо ж дістався пустий папірець – ім'я судженого поки залишається таємницею.

Ворожіння з гребінцем

Перед сном слід покласти під подушку гребінець зі словами: «Суджений-ряджений, прийди і причеши мене». Вночі має наснитися незнайомець, який запропонує дівчині розчесати волосся – це й буде її майбутній коханий.

Ворожіння по коту

Якщо вдома є кіт, дівчина загадує бажання і кличе домашнього улюбленця. При цьому вона уважно дивиться, якою лапкою кішка ступить через поріг. Якщо правою – бажання здійсниться.

Ворожіння на варениках

Дівчата ліплять вареники або пиріжки з дріжджового тіста. Кожна робить свій вареник особливим, після чого їх усіх виставляють у ряд і кличуть найближчого домашнього улюбленця. Чий вареник або пиріжок він з'їсть – та дівчина першою вийде заміж.

Ворожіння з черевиком (чоботом)

Дівчина знімає свій чобіт і кидає його за ворота. Куди чобіт упаде носком, звідти буде суджений. Якщо ж носок буде повернутим до воріт, від яких його кинули, – у найближчий рік дівчина не вийде заміж.

Ворожіння на чашках

Для цього беруть кілька непрозорих чашок за кількістю дівчат, які ворожать. Розкладають по чашках хліб, цибулю, сіль, цукор, перстень, гроші, а в одну наливають воду. Кожна по черзі вибирає чашку із заплющеними очима. Відповідно до вмісту роблять передбачення: цибуля – до сліз, хліб – до достатку, перстень – до весілля, вода – до вагітності, сіль – найближчим часом можуть чекати неприємності, цукор – веселощі, гроші – очікує багатство.

Ворожіння на тарілках

Потрібно взяти перстень, гілки мирта, ляльку та паперову квітку, кожну річ кладуть під окрему тарілку. При цьому дівчина не повинна бачити, як подруги підкладають під тарілки згадані речі. Потім ця дівчина має обрати «тарілку», щоб свою долю дізнатися. Якщо під тарілкою перстень – скоро заміж вийде, якщо квітка – буде в дівках, якщо гілки мирта – невдовзі на неї чекає розлука з коханим, а лялька – до зради коханого.

Ворожіння на сірниках

На тарілку з водою кладуть два сірники: один – це хлопець, якому дівчина симпатизує; другий – символ самої дівчини. Потім потрібно подути на ці сірники: якщо вони зійдуться, то це означає, що пара буде разом.

Віщий сон у ніч на Андрія

Якщо ви не можете визначитися з вибором або не знаєте, як розв'язувати проблеми, то з 12 на 13 грудня можна викликати віщий сон. Для цього потрібно провести такий ритуал: взяти перед сном склянку води й начитати заклинання. 

«Замучила мене проблема,

Нехай сон вирішить мою дилему.

Уві сні відповідь я дізнаюся,

Або доброї поради дочекаюся.

Дізнаюся я як вчинити,

Щоб нічого не упустити».

Після чого воду випити і лягти спати. Уві сні вам прийде відповідь.

Чи правдивою є магія у ніч на Андрія – спробуйте і переконаєтесь.

ІА "Вголос": НОВИНИ