Інтерв’ю з Маркіяном Іващишином, одним із лідерів ГП «Пора», депутатом Львівської міськради, відомим львівським бізнесменом та ініціатором низки цікавих мистецьких проектів. Сьогодні організатор студентської «революції на граніті», один із організаторів акції «Україна без Кучми» і комітету громадського опору «За правду!», активний учасник Помаранчевої революції переконаний, що Україні потрібна ліберальна партія.

Пане Іващишин, перш ніж перейти до нашої головної теми – кілька слів про актуальний політичний момент: як Ви розцінює процес формування коаліції? Чи вдасться БНУНС і БЮТ від декларативних заяв перейти до реального формального закріплення досягнутих домовленостей?

Маю багато скепсису щодо розвитку загальнополітичної ситуації після дострокових виборів. Вважаю, що теперішню ситуацію можна розцінювати як кризу, яка закінчиться не скоро. Процес формування коаліції буде тривалим і затяжним. Адже в його основу покладено не програмні та ідейні засади, а особисті домовленості.

Серйозні застереження викликає також запас міцності нової вже задекларованої помаранчевої коаліції. В мене є побоювання, що не всі депутати витримають тиск та пройдуть випробування різними спокусами. Першою жертвою може стати, наприклад, Кириленко – маю на увазі, що може «не вистачити» голосів за його обрання на посаду спікера парламенту. Причому Кириленка можуть не підтримати як БЮТівці, так і свої ж – нашоукраїнці. З переговорів, які зараз точаться у Києві, випливає, що його кандидатура не має 100-відсоткової підтримки.

Провал голосування по кандидатурі Кириленка засвідчить, що помаранчева коаліція не є дієздатною?

Але воно так є насправді. Відомо, що у «Нашій Україні» неоднозначна позиція щодо нової помаранчевої коаліції. Багато політиків з цього табору є прихильниками широкої коаліції.

А якою є позиція «Пори» з цього питання?

Моя особиста думка – «Порі» би було корисним в даному випадку бути в опозиції. Також вважаю, що сьогодні найбільш природно виглядала би коаліція БЮТ із ПР. Це ідеологічно подібні, популістські сили. Отож вони легше могли би знайти спільну мову. Можливий і такий вариант, що це не буде оголошена коаліція, а просто домовленість щодо однакових голосувань.

А можливість створення коаліції між НУ та ПР Ви виключаєте?

Ні, не виключаю. Так звана «широка коаліція» на базі НУ та ПР може бути створена. Але де-факто, більшість під час голосування з принципових питань може виглядати зовсім іншою.

Ці варіанти Ви розглядаєте суто теоретично чи прогнозуєте подібний розвиток подій на практиці?

Прогнозуємо. Уявіть ситуацію: не створилась зараз коаліція, наприклад, провалили голосування стосовно кандидатур спікера і прем’єра. Тоді залишається старий уряд Януковича. Тимошенко ж цілком може домовитися «регіонами» щодо певних спільних голосувань по бюджету, соціальних програмах, тобто по тих популістських питаннях, записаних як у програмі БЮТ, так і у програмі ПР. І тоді ми будемо свідками просто серії прогнозованих, передбачених спільних голосувань.


«Пора» - за створення нової ліберальної партії

Чи актуальне наразі ще питання про створення єдиної партії на основі НУНС?

Ми не ставимо так питання. Наша мета - створення нової партії з чітко вираженою ліберальною ідеологією на базі блоку «Наша Україна».

Без «Народної самооборони»?

«Народна самооборона» - виразно «лівий» проект, їм не по дорозі з лібералами. Луценко – соціаліст і мусить зайнятися якимсь соціалістичним «лівим» проектом.

Наскільки ймовірне створення такої нової партії, не на базі НСНУ?

Воно є досить складне, але ми вважаємо, що це треба послідовно робити. Електорат «Нашої України» чим далі, тим більше наближається до ліберального. Це зі сторони виборців виходить неусвідомлено, але так зараз виглядає, що ліберальні цінності сьогодні в Україні мають все більше прихильників як на Сході, так і на Заході. Отож ми плануємо в другій декаді листопада провести з’їзд «Пори», на якому приймемо заяву про створення нової партії.

Потім будемо обговорювати цю ідею на низці своїх заходів: на з’їзді депутатів місцевих рад 25 листопада, на програмному з’їзді, який має бути у грудні. Паралельно проходитиме серія публічних заходів. І десь у грудні мало би вже бути зрозуміло яке до того ставлення в партії і серед громадськості

Цей курс на створення нової партії поділяють всі члени «Пори»?

Дискусія обов’язково буде. Адже якщо ми оберемо курс на створення твердої ідеологічної партії, то повинні усвідомлювати, що потрібен час на її розбудову. Отож ми повинні реально усвідомити, що нова партія може розраховувати на перемогу на парламентських виборах не раніше, ніж років за 8. Зрозуміло, що не всі готові погодитися на такий план як у самій «Порі», так і з числа інших політиків – прихильників цієї ідеї.

Якими будуть Ваші дії у разі, якщо ця ідея не буде сприйнята іншими суб’єктами блоку?

Ми готові на вихід з блоку. І не тільки ми.

Хто ще підтримує ідею створення нової парті, наприклад, у НСНУ?

Прізвища поки що називати не буду, але є люди, з якими у нас однаковий світогляд в політичному розрізі. Якась частина «Нашої України» ніколи не погодиться, наприклад, я думаю, РУХ ніколи не піде на ліберальну ідею. Так само для частини бюрократів з НСНУ неприйнятна ідея творення нової партії, бо вони хотіли б зберегти свої нинішні крісла в партійній структурі. Коротше кажучи – щось відвалиться, але щось і додасться, і я з оптимізмом дивлюся на цей процес.

Ми дійшли до того, що мусимо визначатися в ідеологією. НСНУ має усвідомити, що її електорат ліберальний і не лякатися того.

Але в даному випадку НСНУ орієнтована на президента...

Президент тут є заковикою. Ставши лібералом, мусиш і з президентом конфліктувати, якщо його дії суперечитимуть твоїй ідеології. Ідеологічність робить партію прогнозованою. Як тільки появляється ідеологічна мотивація, якісь частковості, питання якихось торгів відходить на другий план. Стає зрозумілим, що треба йти до кінця, навіть маючи 10-відсотковий успіх.

І ви готові до цього?

Ми готові. Але в НСНУ готові далеко не всі. Тож маємо основну проблему: чи ми творимо ситуативну політику, реагуючи на ті проблеми, які ставить перед нами кожен новий день, чи думаємо і діємо стратегічно, роблячи політику на довший термін.

Новостворена ліберальна партія буде ще однією  партією, яка претендуватиме на «помаранчевий сегмент» українських виборців?

Я не думаю, що ліберальна ідеологія розділить Україну. Якщо ми будемо послідовними лібералами, то «східнякам» і «західникам» навіть не потрібно буде йти на особливі компроміси. Чистої води ліберальна ідея нас тільки об’єднає.

Нова партія буде захищати інтереси великого бізнесу?

Вона буде захищати інтереси природного бізнесу. Тобто, є бізнес, який твориться природнім шляхом, а є бізнес, який утворився і розвивається штучно. Навіть не важливо, як утворився – важливіше як він далі розвивається. Питання походження і розмірів насправді другорядне. Нас цікавить чи працює закон, і як цей бізнес працює у законному полі. Якщо він присмоктався до бюджету, до монополій державних, то це не бізнес – це корупція.

ІА "Вголос": НОВИНИ