Під «богоугодними» гаслами боротьби з піратством і тероризмом в Мережі, влада США отримала законну можливість порпатися в будь-яких базах даних, збираючи всіляку інформацію про своїх та іноземних громадян, без будь-яких ордерів, дозволів і повідомлення об'єкта стеження.

Американські законодавці вже хотіли прийняти цей документ у 2011 році, але зіштовхнулися з протестами громадськості. Оглядач Business Insider Майкл Келлі вважає, що влада вичекала тайм-аут і цинічно скористалася з «прикриття», яке відволікло громадську увагу, у вигляді бостонських терактів та катастрофи на хімзаводі в Техасі.

Примітно, що текст тепер вже ухваленого закону написаний езоповою мовою, що збиває з пантелику, а перша його половина суцільно складається з бравурних гасел боротьби з «беззаконням» в Інтернеті та патріотичною пропагандою. Проте допитливі правозахисники переклали текст на «людську мову» і зі занепокоєнням звернули увагу на такі постулати:
1. Принцип «Все, що ви скажете, буде використано проти вас». Як пояснює Деклан Маккаллоу, редактор CNet, закон «уповноважує федеральні агентства здійснювати негласний пошук і збір будь-яких даних, як з поштового листування, так і від інтернет-провайдерів». Крім того, вся активність користувача в Мережі аналізується на відповідність якимось «критеріям злочинної поведінки», які ніде не прописані.
2. Провайдери будуть «стукати» на своїх абонентів. Один з пунктів CISPA закликає телеком-операторів не чекати запиту від влади, а самим з власної ініціативи повідомляти про «підозрілу активність».
3. Знімання інформації більше не вимагає ордера. Тепер силовим органам, щоб зняти у провайдера інформацію про користувача, достатньо лише озвучити свої підозри, не підкріплюючи їх елементарними санкціями судової системи чи дозвільними паперами.
4. CISPA головує над іншими законами. Ухвалений акт має верховенство над раніше ухваленими законами, що стосуються діяльності силовиків, громадянських свобод і процедур збору особистої інформації.
5. Слідкувати будуть по всьому світу. Положення закону не обмежуються громадянами США: CISPA дає повноваження американській владі зібрати інформацію про користувачів мережі, до кого тільки «дотягнуться руки».

Закон викликав протест серед законодавців США. Зокрема, один з конгресменів Алан Грейсон, член Демократичної партії з Флориди, безуспішно намагався внести поправку, яка зобов'язує силовиків отримувати «ордер, виданий відповідно до четвертої поправки до Конституції» перед тим, як «знімати» дані про громадян. Але, як написав у своєму твітері Грейсон, прихильники законопроекту навіть не дозволили почати обговорення цієї поправки.

Щоправда, не все виглядає так трагічно: законопроект ще має пройти у Сенаті, а вже потім, можливо, лягти на стіл президента Обами, радники якого, до слова, пообіцяли попросити його накласти на цей документ вето.

Джерела: NEWSru.ua, RT

ІА "Вголос": НОВИНИ