Незважаючи на недосконалість українського законодавства, владі Мостиська вдалося ефективно використати кошти субвенцій. В основному це вдалося за рахунок залучення до використання субвенцій різних організацій, підприємств та територіальної громади. Завдяки цільовому використанню наданих коштів вдалося провести газифікацію району, реконструкцію структури теплопостачання, оновлення бюджетних установ та ін.

Проте, за словами Володимира Ханаса, механізм надання державних субвенцій містить низку непродуманих законодавчих актів, що призводить до виникнення корупції. Зокрема, перешкодою на шляху прозорого використання державних субвенції є низка розпоряджень Кабінету міністрів.

«Були ситуації, коли Кабінет міністрів впродовж двох місяців змінює різні нормативи, а в таких ситуаціях виникає багато нестиковок. Відсутність чіткої регламентації використання субвенцій створює ґрунт для зловживань. Є недосконалість процедури оцінки збитків та витрат, що підлягають покриттю за рахунок виділення державних субвенцій, негнучкість регулювання часових рамок витрат коштів субвенцій, ціноутворення, закладені в субвенціях, часто не відповідають реальному стану цін на ринку товарів та послуг, законодавство про державні закупівлі містить в собі спотворене бачення реальної ринкової ціни і є надто забюрократизованим, що відлякує суб’єктів господарювання. Також не до кінця є продуманою процедура відбору підрядника, що в підсумку зумовлює низьку якість робіт, і, як наслідок, неефективне використання коштів субвенцій. Відсутня дієва система контролю за підрядниками», - повідомив Володимир Ханас.

Крім того, ініціатори моніторингу дійшли до висновку, що проблема використання субвенцій спричинена визначенням і розприділенням коштів «згори», на рівні Кабміну, без урахування реальної ситуації та структури потреб. Також недоліком є те, що до використання ресурсів субвенцій не залучаються громадські організації та громада.

Громадський моніторинг використання субвенцій з державного бюджету на місцевому рівні вперше був здійснений коаліцією громадських організацій у 6 областях України: Івано-Франківській, Луганській, Львівській, Одеській, Тернопільській, Чернівецькій. До коаліції увійшло 8 організацій. Метою громадського моніторингу було виявлення «вузьких місць», які створюють умови для виникнення корупційних діянь в діяльності органів місцевого самоврядування та органів місцевої влади під час виділення та використання субвенцій з державного бюджету на місцевому рівні.

Громадський моніторинг відбувався з 15 серпня 2008 року по 15 березня 2009 року. Загальна сума, що підлягала моніторингу 1 691 3 62 тис. грн.. Зокрема 949 270 тис. грн. – субвенція Івано-Франківській області на ліквідацію наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, 2 198 тис. грн. – субвенція на програми капітального ремонту Мостиського району, 11 243 тис. грн. – субвенція на ліквідацію буревію 23 липня 2008 року у Львівській області, 16 700 тис. грн. – субвенція на реконструкцію автодоріг у м. Львові.

ІА "Вголос": НОВИНИ