У Львові зареєстрували електронну петицію, в якій вимагають скасувати рішення Львівської міської ради про встановлення на площі Маланюка, пам'ятника сину видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта - Францу Ксаверу Моцарту. Він прожив у Львові чимало років та зробив внесок у музичне життя міста.
Тепер проти нього створили ще й петицію
Скульптура Францу Ксаверу Моцарту, відкриття якої відбудеться вже 26 серпня 2021 року у рамках фестивалю LvivMozArt 2021, розділила мешканців міста по обидві сторони барикад та стала причиною довгих дискусій. Одні з радістю підтримують цей задум, а інші, навпаки, - заперечують її встановлення. Утім реалізацію цього проєкту підтримала Львівська міська рада.
Відповідно, 7 липня 2021 року проти встановлення цієї скульптури з'явилась електронна петиція. У ній львів' яни просять скасувати рішення виконавчого комітету ЛМР № 331 від 29. 04. 2021 р. «Про встановлення алегоричної скульптурної композиції (пам’ятного знака) для відзначення 230 – річчя від дня народження Франца Ксавера Моцарта на пл. Є. Маланюка».
У петиції зазначається, що майбутнє місцерозташування скульптури є невиправданим. Так само, неприйнятним є й перейменування площі, на якій її планують встановити.
"Пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту пропонують встановити на площі Євгена Маланюка – українського письменника, культуролога-енциклопедиста, публіциста, літературного критика, сотника Армії Української Народної Республіки. І зараз, в часи Незалежності України, Львівська міська рада пропонує перейменувати площу названу його іменем, на площу Музики. Без сумніву, алегорична скульптурна композиція Франца Ксавера Моцарта може бути встановлена у Львові, якщо це підтримає громадськість, у відповідному місці – але не саме на тій площі, яка носить ім’я українського Генія", - пише автор петиції та депутат Львівської обласної ради Володимир Квурт.
Також автор обурюється неточностями у документації проєкту. Зокрема, у ній скульптура має визначення як «алегорична скульптурна композиція (пам'ятний знак)». Утім як зазначає львів'янин, встановити планують зовсім не «композицію», а пам'ятник.
«Насправді іде мова ні про яку «композицію», а про спорудження пам’ятника, чого і не приховує його замовник – громадська організація «Львів. Моц. Арт. 3». Це робиться з метою уникнення конкурсу на кращу проєктну пропозицію щодо пам’ятника, оскільки, відповідно до п. 3.4 спільного Наказу Державного комітету України з будівництва та архітектури і Міністерства культури і мистецтв України від 30.11.2004 № 231/806 «Про затвердження Порядку спорудження (створення) пам’ятників і монументів», після прийняття місцевими органами виконавчої влади рішення про спорудження пам’ятника місцевого значення, управління культури обласної державної адміністрації повинно провести конкурс на кращу проектну пропозицію щодо пам’ятника», - додає він.
Серед вимог - провести відкритий міжнародний конкурс
У тексті петиції також є перелік вимог до Львівської міської ради. Серед яких - аби було проведено відкритий міжнародний конкурс на кращий проєкт пам’ятника Ф. К. Моцарту та на місце його встановлення у Львові, відповідно до чинного законодавства України.Також, львів'яни просять депутатів попросити організатора конкурсу при його оголошенні не пропонувати під місце встановлення пам’ятника Ф. К. Моцарту площу Євгена Маланюка та зарезервувати її для перспективного пам’ятника сааме цьому українському пиьменннику.
Станом на 21 липня петицію вже підписали 53 особи з 500 необхідних.
Додамо, скульптуру планують встановити на честь 230-річчя від дня народження Франца Ксавера Моцарта в рамках міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt. Ініціаторами проєкту є також Міжнародна фундація Моцартеум у австрійському м. Зальцбург та наукове товариство Mozartiana Galicia.
Організатори фестивалю LvivMozArt зазначають, що ескіз фігури оплатила та подарувала Львову Міжнародна фундація Моцартеум у Зальцбурзі (Австрія). Рішення про реалізацію мистецького проєкту вже підтримала Львівська міська рада під час засідання виконавчого комітету 29 квітня і наразі триває розробка макета скульптури. Над її створенням працює відомий австрійський скульптор Себастьян Швайкерт.
ІА "Вголос": НОВИНИ