Пане Михайле, відбулася конференція Львівської обласної організації Партії Регіонів. Які основні питання обговорювалися і завдання поставлені перед початком виборчих перегонів?
Були прийняті важливі рішення. Перш за все це підтримка висунення кандидата в Президенти України Віктора Федоровича Януковича. Були поставлені завдання перед виборчими штабами і основне завдання можна сформулювати наступним чином: нам необхідно захистити результат виборів. Вже зараз відомо, що Віктор Федорович Янукович вийде в другий тур, в другому турі він набере більше голосів ніж можливий суперник. Тут постає питання, виходячи з досвіду 2004-2005 років – захист результатів виборів. Унеможливлення фальсифікації результатів особливо в західних регіонах України, де зараз задіяний адміністративний ресурс і де основний проект, котрий напрацьовує діюча влада – це вкидання бюлетенів за трудящих мігрантів. За тих жителів Львівської області, які з різних обставин виїхали в Італію, Іспанію, Португалію, Росію тощо. Нюанс полягає в тому, що вони виїхали за закордонними паспортами, а внутрішні українські паспорти знаходяться тут. Зараз вони напрацьовують цей проект фальсифікації виборів і ми знаємо, що проти нас чесно боротися не будуть. Нам треба бути готовими до цього, ми знаємо, що у нас корумпована судова система. Судова система сьогодні знаходиться під впливом однієї політичної структури – це Блок Юлії Тимошенко. Це ні для кого не секрет. Подивіться ті рішення, які вони приймають, для прикладу, рішення Печерського суду, коли було заборонено критикувати Юлію Тимошенко. Це взагалі жах. Нам потрібно бути готовим до того, що судова система буде залучена до виборчого процесу. Буде шалений супротив і протидія перемозі нашого кандидата в президенти.
На Львівщині також?
На Львівщині в тому числі. Вони особливо сконцентрували свою увагу в західних областях України, де в них є сьогодні органи місцевого самоврядування, місцева виконавча влада. Сьогодні будуть примушувати людей голосувати. Я закликаю тих свідомих громадян, які сьогодні працюють на державній службі не піддаватися цьому політичному тиску. Людей сьогодні практично штовхають на злочин.
У Львівській області вже були якісь сигнали щодо фальсифікації виборів?
На Львівщині простий сигнал. Ми достатньо інформована партія. Для того, щоб ви переконалися в тому, що на Львівщині були фальсифікації, подивіться явку на виборах у 2004-2005 роках. Проаналізуйте, скільки на той час жителів Львівської області були за межами України. Не менше ніж зараз. За даними прикордонної і митної служб, вони перед виборами масово не поверталися в Україну. Як може у Львівській, де близько 20% виборців знаходиться за межами України, бути явка 90%, 86%? А було і 96%. Фальсифікація була у ці роки навіть в більшій мірі на західній Україні, ніж на східній. В нас не було на той час ресурсу, щоб захистити результати виборів і унеможливити масові фальсифікації. Зараз у нас цей ресурс є. Партія сьогодні кадрово готова. У нас 5,5 тисяч членів партії тільки у Львівській області. За останній рік чисельність партії збільшилася удвічі. Сьогодні на кожній виборчій дільниці є, як мінімум, 6 наших представників. Це і спостерігачі, і члени виборчих комісій. Ми структурно готові до того, щоб захищати свій результат тут на Львівщині.
Ми провели аналіз реєстру виборців. Це абсолютно непідготовлений документи. Це взяли за станом на 2006 рік, переписали, дописали багато людей, яких взагалі нема. Упустили вулиці, будинки. Зараз майбутні члени виборчих комісій та актив партії працює над тим, щоб провести звірку реєстру виборців з наявними виборцями, які є.
Як розгортатиметься робота Партії Регіонів у Львівській області перед президентськими виборами?
По-перше – це роз’яснювальна робота. Вибори в Тернопільській області і соціологічні дослідження показали вже зміну прихильності виборців в бік Партії Регіонів і до її лідера Віктора Федоровича Януковича. Це об’єктивна реальність. Люди зневірилися в помаранчевій владі, яка в 2004 році обіцяла одне і нічого не виконала, в 2006 обіцяла наступне, в 2007 теж обіцяла і повернення заощаджень, і контрактну армію. В них просто є вже відсутність якоїсь політичної совісті і моралі, бо забуваючи свої попередні обіцянки, вони набирають нові і постійно намагаються обдурити людей.
Гляньте, яка реальна ситуація в країні, яка у нас економічна та фінансова ситуація в країні. І головне те, що в Партії Регіонів є сьогодні пропозиції як подолати кризові явища, як сприяти тому, щоб підприємства почали працювати. Як зробити доступними кредити. Ми пропонуємо зниження податкового навантаження. Зменшення навантаження на фонд оплати праці для того, щоб стимулювати внутрішнє виробництво. Підвищення доходів громадян і той законопроект, який ми зараз пропонуємо – це підвищення соціальних стандартів, заробітної плати, пенсії. Підвищення доходів громадян буде сприяти активізації і пожвавленню внутрішнього споживчого ринку. У нас сьогодні економіка орієнтована на експорт. 70% виробленої продукції в Україні експортується за межі України, а 30% ідуть на внутрішній споживчий ринок. Нам цю пропорцію на першому етапі потрібно змінити, як мінімум, 50% на 50%. Тоді ми зробимо фінансово-економічну систему стійкішою. Вона не буде такою залежною від зовнішніх ринків та коливань, свідками яких ми сьогодні стали.
Крім роз’яснювальної роботи, які ще завдання поставлені?
Це штабна робота. Зараз ми проводимо навчання тих людей, які у нас будуть здійснювати юридичний супровід. На кожній дільниці у нас буде закріплений юрист. Проводимо навчання майбутніх членів дільничних комісій (спостерігачі, довірені особи) для того, щоб вони чітко знали свої права і обов’язки, орієнтувалися в ситуації і реагувати на факти фальсифікації, які буде робити діюча влада. Нас цікавить одне завдання – захистити той результат і ті голоси, які віддадуть виборці Львівської області за Віктора Федоровича Януковича. Не більше і не менше.
Чи зростає лояльність до Партії Регіонів сьогодні на Львівщині?
Так. Я брав участь у виборах 2004 року, 2005 року. Також, будучи міністром соціальної політики, я супроводжував Віктора Януковича у робочих поїздках. Мені легко порівнювати атмосферу наших поїздок, сприйняття людей. Недавно Віктор Федорович був з робочим візитом у Чернівецькій області. Чернівецька область показала, що люди сьогодні цікавляться тим, що говорить Віктор Федорович Янукович, який він дає аналіз сьогоднішній ситуації, які пропозиції по виходу з кризи. Жодного натяку на якісь провокації не було. Доброзичливість – це головна відмінність від виборів 2004 року. Люди зараз на західній Україні ставляться до Віктора Януковича доброзичливо.
На Львівщині я теж відчуваю зміну у позитивному плані. Соціологічні дослідження дають збільшення рейтингу Віктор Януковича. Але давайте дочекаємося робочого візиту. Він найближчим часом буде.
А коли Віктор Януковича планує приїхати?
Зараз ми плануємо графік поїздок. Він дуже щільний. Віктор Федорович бере активну участь у роботі Верховної ради, поїздки закордон тощо. Не можу сказати точну дату. Якщо говорити приблизно, то зараз ми займатимемось підготовкою до з’їзду партії, який буде 23 жовтня. Після з’їзду партії, я думаю, що протягом 10-12 днів Віктор Федорович Янукович буде у Львові.
Яку підтримку у відсотках на виборах ви очікуєте отримати від Львівщини?
Це невдячна справа гадати, які на кавовій гущі. Ті голоси, які будуть, головне, щоб були зафіксовані. Уявіть собі пересічного українця, якого наші опоненти зухвало називають «маленьким українцем». Скільки у людей сьогодні віри у завтрашній день, у порівнянні з тим, що було раніше? Раніше якась стабільність була, нехай і не так швидко підвищувалася зарплата і пенсія, як людям цього хотілося б, проте люди знали, що кожен квартал зарплати і пенсії у них підвищаться. Вони знали, що можуть якось планувати майбутнє своє і своїх дітей. Чого не скажеш про сьогодні. Сьогодні доходи громадян зменшилися на 45%. Навіть просто перерахуйте в долари ту зарплату, яку ви отримували 2 роки тому при уряді Януковича і ту зарплату, яку отримуєте сьогодні. Це ненормальне явище, коли сьогодні найбідніші верстви населення є соціально незахищеними. Коли межа бідності складає 778 грн., а мінімальна пенсія 498 грн.. Це нонсенс. У нас найбільша в Європі інфляція і найбільше падіння курсу гривні. Найбільше падіння обсягів промислового виробництва і внутрішнього валового продукту. Крім того, що ми стаємо найбіднішою нацією, ми ще стаємо всесвітніми боржниками. Тільки за поточний рік, завдяки безглуздій діяльності діючого уряду, кожна Українська сім’я вже має борг з повернення кредиту Міжнародному валютному фонду 1 тисяча доларів. Це кошти, які треба буде повертати з відсотками.
Один з ваших колег казав, що МВФ може вже списати ті кошти для України…
Не зовсім так, але це сказав Микола Янович Азаров. Логіка наступна: діюча влада підписала протокол з МВФ, де Фонд погодився виділити ці кошти, а уряд дав зобов’язання, які пообіцяв виконати. Жодне з зобов’язань уряду не виконано. В цей же час МВФ справно надає ці кошти. Виникає питання, а чи не сховано під цим кредитом МВФ фінансова підтримка одного з кандидатів у Президенти України? Чи не має цей кредит якоїсь політичної ознаки? Ми питаємо в діючої влади, нехай прозвітує, де поділися кошти. Влада не може прозвітувати. Саме тому, ми чітко спитали у Міжнародного валютного фонду: скажіть, який статус цих коштів, які ви даєте. Якщо це підтримка одного з кандидатів у Президенти України, тоді ми маємо повне право рахувати це як технічна допомога. І маємо прийняти рішення про те, щоб ці кошти врахувати, як технічну допомогу без всяких інших зобов’язань по поверненню.
Львівський осередок Партії Регіонів не веде таку активну і гучну діяльність в області, як, скажімо інші політичні сили. Як партія позиціонуватиме себе перед виборами і здобуватиме прихильність мешканців?
В реальній політиці і в реальній економіці більше робить не той хто більше говорить, а той хто знає як організувати роботу. Як нести відповідальність за це і як вимагати виконання тих рішень, які приймаються на найвищих рівнях. Мають бути серйозні управлінські менеджери. В Партії Регіонів вони є. У інших політичних сил є ті, які ходять, обіцяють, вони говорять, тому що це їх стиль. Їх стиль обманювати людей. Вони користуються тим, що людям тяжко живеться і люди вірять.
У Партії Регіонів я є автором закону про підвищення соціальних стандартів, заробітних плат та пенсій. Ми блокували трибуну і це абсолютно правильний крок з боку опозиції. Ми є партія, яка є в опозиції і до нас не дослуховується більшість Верховної Ради. Законом не заборонене блокування Верховної Ради. Ми блокуємо за людей, за те, щоб влада звернула увагу на найбідніші верстви населення. З вівторка (20 жовтня – Вголос) будемо ставити першим питання прийняття закону про підвищення соціальних стандартів в другому читанні і в цілому. І найголовніше – захисником людей у парламенті є опозиція. Опозиція, яка може примусити владу виконувати рішення, закон, Конституцію. Ми заставимо владу підвищити зарплату і пенсії.
Як ви ставитеся до кадрової політики Партії Регіонів на Львівщині, зокрема призначення першим заступником виборчого штабу ПР Леоніда Мельника?
Це добре, що приходять такі люди. В 1991-93 роках я теж підтримував Народний Рух України. І свого часу, коли у мене успішно ішов бізнес, я навіть фінансово підтримував НРУ. З часом прийшло усвідомлення того, що за балаканиною нічого реального не було. Я людина принципу: сказав, зробив, відзвітував. Саме тому для мене сьогодні є дуже органічним перебування в Партії Регіонів.
Кадрова політика Львівської обласної організації Партії Регіонів свого часу пройшла період оновлення і становлення. Зараз проходить час кадрового підсилення. З’являються люди, які колись перебували в інших політичних силах, але вони визнають сьогодні, що найбільш послідовною і ефективною є Партія Регіонів. З’являється інтелігенція. У 2004-05 роках був один нюанс, коли інтелігенція на той час була антагоністично налаштована до нашого кандидата і Партії Регіонів. Пройшов час і ці люди змінили своє ставлення.
Якщо Віктор Януковича стане президентом у нього будуть всі необхідні повноваження, щоб реалізувати перечисленні зміни? Партія Регіонів пропонуватиме нову Конституцію?
У Президента України достатньо повноважень. Конституція України зараз дуже хороша. Конституцію просто потрібно виконувати. Пригадайте висновок венеціанської комісії перед тим, як голосувалася діюча Конституція: головним зауваженням було те, що в діючій Конституції України у нас забагато повноважень у Президента України.
Партія Регіонів на першому етапі буде пропонувати виконувати ту Конституцію, яка є. Водночас ми наполягатимемо на тому, щоб була підготовлена нова редакція Конституції. Сьогодні в ній є певні неузгодженості, зокрема в термінології. Також в Конституції мають бути визначені соціальні гарантії людей. Всі політики сьогодні говорять за виборчий процес, мажоритарну систему, відкриті списки тощо. Давайте ми почнемо з 1, 2, 3 розділу Конституції України, давайте подивимося 46, 48, 49 статтю. Побачимо в який спосіб буде медичне, соціальне страхування людей. Зміни до Конституції мають бути комплексні, пройти всенародне обговорення. Нову редакцію Конституції треба приймати, але потрібно робити це зважено, за європейськими стандартами і після позитивного висновку венеціанської комісії.
ІА "Вголос": НОВИНИ