Доки голова облради Мирослав Сеник разом з виконувачем обов’язки голови облради Левом Захарчишином ознайомлюють громадськість Франції з творчістю Пінзеля (ми так розуміємо, що львівські мистецтвознавці зробити цього не могли – тільки політичне керівництво!), Микола Горинь вніс в порядок денний наступного пленарного засідання питання про позбавлення депутатських повноважень Галини Юрків.
Пані Юрків була обрана за списком УНП, але перейшла у фракцію БЮТ. Це відбулося ще до прийняття закону про імперативний мандат. На думку експертів, винесення цього питання на засідання облради з юридичної точки зору є безглуздям, але для того, щоб мати дітей і бути політиком, розум не обов’язковий.
Обговорення питання про Галину Юрків має чисто політичний підтекст, бо яке б рішення не прийняла облрада з цього питання, воно жодним чином не вплине на позбавлення пані Юрків депутатських повноважень
Ось що каже з цього приводу Закон:
«Відповідно до п.2 частини 1 статті 5 закону «Про статус депутата місцевої ради» повноваження депутата припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради на підставі засвідченого офіційними документами відкликання його політичною партією (блоком), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої його було обрано депутатом у разі виходу зі складу депутатської фракції, внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції або переходу депутата в іншу фракцію.
Повноваження депутата вважаються припиненими достроково з моменту прийняття такого рішення вищим керівним органом політичної партії (блоку), за виборчими списками … якої його було обрано депутатом місцевої ради.
Вищий керівний орган політичної партії (блоку) повідомляє про це рішення ТВК.
В разі дострокового припинення повноважень депутата, за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради, відповідна ТВК в терміновому порядку, але не пізніше трьох днів від дня одержання такого рішення визнає обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата у депутати.
У разі невиконання ТВК цих вимог, ЦВК за поданням вищого керівного органу політичної партії визнає обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата.
Рішення ТВК, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку рішенням суду».
Нагадаємо, Львівська обласна ТВК відхилила клопотання УНП про позбавлення Галини Юрків депутатства та видачу тимчасового посвідчення наступному у списку кандидатові. Отож тепер своє слово в цій справі повинні сказати ЦВК та суд. До їх рішення, щоб не робити уенпісти, їм не вдасться зареєструвати нового депутата.
Чи знали про це депутати від УНП, які вчора на президії облради погрожували «зірвати» сесію Львівської обласної ради шляхом блокування трибуни?
Безумовно знали. Адже юридичне пояснення, наведене вище, подано у висновку профільної комісії облради за розглядом звернення голови УНП, голови фракції УНП у Львівській облраді Богдана Козака щодо дострокового припинення повноважень депутата Львівської облради Галини Юрків.
Чому ж фракція УНП вдалася до тиску на керівництво облради у цьому питання?
По-перше, УНП-істам просто по барабану все, крім власних інтересів. Вони зважають на закони не більше, ніж індійська корова на правила дорожнього руху. Якщо закон не узгоджується з їхніми інтересами – тим гірше для закону. Це твердження, до речі, стосується і всіх інших депутатів і чиновників, які живуть в Україні.
По-друге, УНП не впевнена в тому, що законним шляхом їй вдасться добитися скасування повноважень Галини Юрків, а тим більше провести свого нового депутата до облради.
І по-третє, «наїзд» УНП чітко вписується в тактику загального пресингування БЮТу з боку «Нашої України» у Львівській облраді, яка ведеться чисто в дусі Балоги: приводом для «присукування» до БЮТу стає будь-яка дрібниця.
Пилип Пилипенко, депутат Львівської облради голова комісії з питань законності, дотримання прав людини та військових проблем:
Я за це рішення не голосував. Закон передбачає, що депутат, який за рішенням вищого партійного органу перейшов з фракції у іншу фракцію, позбавляється місця у списку і, відповідно, з моменту ухвалення такого рішення припиняються його повноваження у раді. Тобто на наступній сесії голосувати про припинення повноважень Юрків - не логічно і не правомірно. Наступна процедура, це вищий партійний орган звертається до виборчої комісії і та просто видає тимчасове посвідчення наступному за списком депутату і все.
Ми на комісії розглядали звернення фракції УНП до голови облради і ніякого рішення там про те, що вони подавали рішення вищого партійного органу у виборчу комісію не було. Тому ми рекомендували їм звернутися до ТВК, а голові облради рекомендували просто дати інформацію про те, що повноваження Юрків припинено. Тому логічною була б вимога президії до голови облради просто зразу після відкриття сесії оголосити про припинення повноважень Юрків на підставі рішення вищого партійного з’їзду. Ми рекомендували просто оголосити на підставі поданих документів і висновків комісії, які подані Сенику. Йдеться не про рішення, а просто про оголошення. Нам подали документи про те, що є рішення вищого партійного органу. Якщо є рішення вищого органу, то це буде законно. Ніякого рішення не ухвалюємо, це не вноситься в порядок денний. Облрада не має права приймати рішення. Включення ж у порядок денний питання про це не має під собою ніякого юридичного підгрунтя.
УНП не дотрималися визначеного законом порядку. От ви були свідками, як партійна організація БЮТ виключила депутатів Київської міської ради. Тобто вони добивалися цього відповідно до порядку, прописаному у законі.
Людмила Козак, заступник голови Львівської облради, голова фракції БЮТ
Вчора на президії представник фракції УНП в ультимативній формі поставив питання про внесення у порядок денний пункту про позбавлення повноважень Юрків, пригрозивши, що будуть блокувати трибуну на сесії. Я думаю, що депутати обласної ради не мали би піддаватися на такі провокативні заяви, оскільки це не є повноваження обласної ради – вирішувати питання повноважень того чи іншого депутата.
Що стосується депутата Юрків... Згідно закону, її повноваження можуть бути припинені після рішення вищого керівного органу політичної партії чи блоку. Наскільки мені відомо, в угоді про Блок Костенка-Плюща не визначено, що є вищим керівним органом. УНП надіслало територіальній виборчій комісії рішення Ради блоку, яка є керівним органом. А в законі написано „вищий керівний орган”. Це по-перше. По-друге, в угоді про Блок не визначено повноваження Ради блоку щодо відкликання депутатів місцевих рад. Тобто, питання, чи має такі повноваження Рада блоку Костенко-Плюща, є дискусійним. Тому ми вважаємо, що таке рішення має прийматися згідно чинного законодавства. Якщо вони будуть клопотати перед ЦВК, то, очевидно – ЦВК. Але ТВК рішення прийняло і звинувачувати Юрків в тому, що вона не є законослухняна, чи в тому, що БЮТ щось лобіює, є неправильно. БЮТ до того, як було прийняте рішення у даному випадку, не має ніякого відношення. Необхідно було установчі документи про Блок написати таким чином, щоб там були відповіді на всі питання.
Подібна ситуація виникла в Радехівському районі, де депутат райради від фракції БЮТ перейшов у фракцію Нашої України. На відміну від Блоку Костенка-Плюща, у нас в установчих документах чітко визначено, що є вищим керівним органом. Таким органом є з’їзд. З’їзд Блоку Юлії Тимошенко відбувся і на ньому позбавлено депутатських повноважень цього депутата Радехівської райради. Але він свої повноваження не склав і продовжує працювати у фракції НУ. Відповідно, БЮТ звернувся до ЦВК, яке ще не прийняло рішення по даному питанню. І на сьогодні цей депутат працює в районній раді.
Нємчінов Олег, депутат Львівської облради, фракція УНП
Ми вважаємо, що в Україні повинен виконуватися закон один для всіх політичних партій, ми вітаємо рішення ЦВК по введенню в склад Київської міської ради 14 нових депутатів. Таким саме чином необхідно діяти на Львівщині. В порядку денному стоїть питання, щоб ми в подальшому не мали проблем. Вчора на президії, і це підтримав голова комісії законності Пилипенко, від моменту рішення найвищого органу блоку, таким в Блоці Костенко-Плюща є рада блока, припиняється автоматично повноваження депутатів. В даному випадку це Глина Юрків. І голова облради має про це оголосити. Від цього моменту склад ради є 119 чоловік. Той хто захоче від цього моменту опротестувати будь-яке рішення, яким голосувала карточка Галини Юрків, він матиме всі для цього законні підстави. Від моменту прийняття радою Блоку рішення про складання повноважень Галиною Юрків склад облради є 119 чоловік. На наступній сесії стоять надзвичайно важливі питання: програма соціально-економічного розвитку та ін. Ми маємо іншу проблему, що ТВК саботує введення іншого депутата і це є предметом судового процесу.
Микола Горинь, заступник голови Львівської облради
За внесення питання по Юрків проголосували члени президії. В порядок денний не включено питання про розгляд питання про позбавлення чи підтвердження, а про те, що УНП поставило вимогу на сесії оголосити депутатському корпусу дане рішення. Тут немає ніяких дій, але УНП вимагає, щоб голова просто оголосив про те, що Юрків позбавлення вищим партійним органом депутатських повноважень. Облрада не уповноважена вирішувати це питання. Хоча Юрків повинна прислухатися до голосу сумління і здати мандат. Але ясно, що тут йде гостра політична боротьба, бо це голос у сесійній залі. Приїде голова, ми ще порадимося, але питання, як ви чули на президії, стоїть гостро. Тут є певна моральна сторона. Бо БЮТ в Києві воював за одну позицію, а тут відстоюють протилежну. Це питання може знову серйозно збурити сесійну залу.
Проблема полягає в одному. Облрада дійсно не впливає ні на що, що стосується депутата, якого партія позбавила депутатів. Але коли відбувся сам акт позбавлення депутатських повноважень і депутат приходить на сесію, він дальше голосує, користується краточкою. Як має в цьому випадку поступити керівництво облради?
Перед цією президією голова дав доручення профільній комісії дати відповідний висновок. Комісія підготувала такий висновок. Отож голова облради чи голова комісії зачитає висновок у зв’язку з тим, що було таке доручення і на цьому закінчиться, більше ніякого розгляду не буде.
ІА "Вголос": НОВИНИ