Про це сьогодні брифінгу в Москві заявив офіційний представник МЗС РФ Олександр Лукашевич, пише Обком з посиланням на УНІАН. 

«Природно, ми з глибоким обуренням дізналися новину про перейменування в одному з сіл Львівської області вулиці світу у вулицю Вояків батальйону «Нахтігаль», - сказав Лукашевич.

За його словами, цей батальйон був озброєним загоном, який складався переважно з членів і прихильників Організації українських націоналістів, «Нахтігаль» був сформований і навчений Абвером для дії у складі диверсійного підрозділу «Бранденбург 800» в операції «Барбаросса» на території УРСР.

Лукашевич додав, що створення підрозділу було санкціоновано 25 лютого 1941 керівником німецької військової розвідки.

Лукашевич також зазначив, що «диверсійний підрозділ було перекинуто на територію УРСР до початку війни, а основний склад батальйону перейшов кордон СРСР 22 червня 1941 року і діяв спільно з німецьким військами в районі Перемишля, Львова, Тернополя, Вінниці».

За його словами, в жовтні 1941 року підрозділ було перекинуто до Франкфурта-на-Одері, де було об'єднано з персоналом підрозділу «Роланд», і направлено для навчання як охоронна частина. З кінця 1941 року переформовано в 201-й батальйон охоронної поліції.

«У цьому зв'язку дивує і обурює - невже ініціатори цього перейменування (вулиці), які спробували глумитися над жертвами і полеглими у Великій Вітчизняній війні не тільки на території Росії, а й в Україні та інших державах, не віддають собі звіт про весь ступінь блюзнірства такої дії», - сказав Лукашевич.

За його словами, МЗС РФ розраховує, що місцеві та центральні органи Україна проведуть ретельне розслідування і повернуть вказаній вулиці благородну мирну назву.

Нагадаємо, недавно сільрада прийняла рішення про перейменування в селі Райлі Стрийського району Львівської області вулиці Миру на вулицю Воїнів батальйону «Нахтігаль».

Ініціював перейменування вулиці депутат районної ради, представник Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Мар'ян Берездецкій.

В одній із статей, присвяченій темі «Нахтігалю», кандидат історичних наук, екс-директор архіву Служби безпеки України Володимир В'ятрович відзначав, що створення «Нахтігалю» було результатом реалізації політики Організації українських націоналістів (бандерівців), спрямованої на підготовку власних військових кадрів . Домовленості про формування українського легіону в німецькій армії було досягнуто на переговорах із військовою розвідкою - Абвером в лютому 1941 року. Мобілізацією до легіону займалися керівники ОУН, які сформували його з членів своєї організації, які проживали в той час в окупованій німцями Польщі. Мобілізованих оунівців розділили на дві частини, які в українських документах фігурують як дружини українських націоналістів (групи «Північ» і «Південь»), в документах абверу вони отримали кодові назви «Спеціальний відділ «Нахтігаль» та «Організація Роланд».

Співробітники «Нахтігалю» проходили навчання в підготовчих таборах Абверу на території генерального губернаторства. Завершальна підготовка проходила у військовому таборі в Нойгаммері разом із першим батальйоном спецполку абверу «Бранденбург 800». Батальйон «Роланд» формувався у Відні, а вишкіл відбувався у навчальному таборі «Зауберсдорф».

16 жовтня 1941 українські старшини батальйонів «Нахтігаль» і «Роланд» ухвалили звернення до німецького командування та керівників Рейху «Меморандум українського Легіону». У документі містилися вимоги відновити проголошену незалежність України, звільнити заарештованих членів ОУН, забезпечити матеріально членів родин бійців Легіону, українізувати весь командний склад Легіону і направити його на боротьбу з більшовиками, не вимагати від учасників Легіону складати присягу на вірність Німеччині, у разі продовження служби, надати можливість кожному бійцю підписати індивідуальний контракт строком на один рік.

Відповіддю стало переформування в частину охоронної поліції і підписання індивідуальних контрактів на рік служби.

Підрозділам «Нахтігалю» в містах було також доручено охороняти місцеву німецьку адміністрацію. Наприкінці листопада 1942 року щоб уникнути подальших втрат офіцери-українці вирішили максимально обмежити активну участь батальйону в німецьких військових акціях.

1 грудня 1942 бійці батальйону «Нахтігаль» відмовилися продовжувати контракт з німцями, через що багато з них, особливо старшин, було заарештовано. Іншим, серед них і головному командиру УПА Роману Шухевичу, вдалося втекти з-під варти. Згодом чимало вояків батальйону влилося в Українську повстанську армію, де як добре вишколені солдати обіймали командні посади. У лавах цієї армії, захищаючи українське населення, вони завзято боролися зі своїми колишніми союзниками - німцями.

ІА "Вголос": НОВИНИ