Ні, ну починалось все круто і мало б бути справді варте хоча б більшої частини вартості квитка (того, що не у VIP-зону, а для простого народу). Адже Ніно Катамадзе рулить, а вона й виступала першою на Свіржі.

Головна сцена працювала, рок-сцена теж, наметове містечко ширилось. І навіть туалети були у величезній кількості. А що ще більше тішило, не було п’яних місцевих, бо ж вхід не за копійки.

Але! Отут якраз починається потужне свинське Але. Ранок другого фестивального дня. Перший нехороший знак – відсутність води в душових. Її просто не привезли. Ну, можливо, спізнюються. Та таки ні, проходить ще кілька годин і власники триденних квитків дістають шоку.

Сцени складають! І головну, і рокову, і танцювальну. Залишається тільки фолкова. І обіцянка, що там хтось таки виступить. Організаторів нема. Грошей теж. Представник "Артмаксу" Богдан Дзюнько пояснює, як гарно всіх кинули і не заплатили. За його підрахунками, лише їх фірму кинули на 700 тис. грн.

Фестивальники в затяжному трансі, бо ж багато людей приїхали з інших частин України і квитки додому мають на понеділок, а то тільки субота! Плюс купа втрачених грошей.

Реабілітуватись організатори вирішили феноменально. Досить того, що залишився мінімум музикантів, то вони ще місцевих запустили. А тим якраз було до глибокої дупи під що ковбаситись. Культура курить бамбук над захололим трупом Поваги до інших. А життя під градусом прекрасне.

Ну, Zdob si Zdub таки виступили. Італійці також не зневажили нарід, але кажуть в них валізу хтось потім позичив від доброти душевної.

Та що тут, це ж Міжнародний фестиваль культур найвищого рівня. Тільки рівень так високо залетів, що гепнувся об власну стелю.

Але зачекайте! Далі буде! Наступного року знову Свірж?

До 31 липня все йшло за планом

Вголос вирішив поцікавитися у влади Перемишлянського району, Львівської області та організаторів фестивалю про те, чому так сталося?

За словами голови Перемишлянської РДА Олега Паски, адміністрація у всьому сприяла організаторам фестивалю для того, щоб все ж таки він відбувся: "Наші служби зробили все можливе, щоб допомогти їм в погодженні документів на проведення фестивалю. Тобто, фестивалем, що стосується виконавців, організації, запрошенням учасників займалася ГО "Далі буде", а адміністрація сприяла їм у підписанні договору з сільською радою по території, на якій вони проводили фестиваль, були проблеми до самого кінця з службами МНС, санстанцією, іншими службами. Адміністрація змушена була прикласти чималі зусилля, щоб допомогти їм".

"Ми два роки самі там проводили фестиваль і в будь-якому випадку ми маємо намір і наступного року проводити фестиваль в Свіржі. Якщо ще хтось захоче проводити там фестиваль, то нехай проводить, але нехай врахують все те, що було зараз. Я не вважаю, що його не потрібно було робити, він потрібен для того, щоб привернути увагу до Свірзького замку і, навіть ті події, що розвивалися, я вважаю, не є аж такими поганими, може хтось і зацікавиться замком", - додав він.

"Скажемо чесно, люди, які організовували цей фестиваль, не мали жодного досвіду в тому. А ми просто їм довірилися і сподівалися, що всі контракти підписані і кошти проплачені. Більше того, вони нам нічого не розповідали про це і на наші запитання відповідали ствердно, що все нормально", - прокоментував Олег Паска.

Перший заступник голови Перемишлянської РДА Богдан Ковалів також стверджує, що зі своєї сторони адміністрація зробила все можливе, щоб фестиваль відбувся.

"Ми сприяли всіма залежними від нас засобами для того, щоб цей фестиваль відбувся і відбувся на належному рівні. Що стосується правопорядку на території, захисту відпочиваючих і учасників фестивалю, що стосується пожежної безпеки і ін." - сказав він.

За його словами, організатори фестивалю все готували в Києві і адміністрація ледь домоглася того, щоб вони в останній тиждень приїхали і пояснили що відбувається.

"Ми їх ледь запросили до себе за п’ять днів до початку фестивалю, і це лише завдяки тому, що ми наполегливо їм телефонували та писали листи. Нам не було відомо що і як вони планують робити, вони нам взагалі не звітувалися. А коли вони прийшли, то ми одержали не значну частину інформації про те, як все повинно відбуватися", - додав він.

"Я думаю, що організатори взяли на себе досить велику задачу, з якою просто не могли впоратися. Як вони пояснюють, їм не вистачило на це коштів. Друге питання виникає, чому вони не залучили до організації фестивалю солідних інвесторів та великі фірми? Але на це районна адміністрація впливу не мала, бо з нами ніхто не радився", - зазначив Ковалів.

Як повідомила Вголосу директор фестивалю Свірж Арміне Габріелян, на фестиваль приїхало занадто мало людей, набагато менше, ніж вони планували і відповідно на другий день вже велика і рок-сцени змушені були зупинитися.

"На наші вмовляння, щоб вони продовжували працювати, ми не знайшли підтримки, тому нашу програму ми змушені були перенести на фолк-сцену. Фактично фестиваль відбувся у два дні. Виходить так, що люди, які купили квитки на фестиваль втратили лише третину запланованого, але я думаю, що вони і так отримали багато задоволення", - сказала вона.

За її словами, передоплату організатори виплатили всім, а другу частину коштів мали заплатити з продажу квитків, але дуже мала кількість людей приїхала і каса була на нулю: "Відповідно не було фізичної можливості розплатитися. Звичайно, ми б з великим задоволення погасили ці борги".

"На мій погляд, навіть на один день фестивалю це був занадто дешевий квиток, бо приїхали великі артисти, але так як ми обіцяли, що за цю ціну можна буде погуляти три дні, то маємо якось компенсувати цю третю частину, щоб зберегти свій імідж і надалі продовжувати фестивалі", - додала директор "Свіржу".

"Ми зараз в великому збитку, але шукатимемо інвесторів і на наступний рік робитимемо фестиваль зі 100% інвестиціями. Ні я, ні мої колеги не можемо пояснити чому така мала кількість людей приїхала на фестиваль, була чудова погода, програма і реклама. До 31 липня все йшло за планом, ніхто не очікував такого".

Як повідомив начальник відділу туризму Львівської ОДА Андріан Кліщ, задумка фестивалю сама по собі була хорошою, але можна було спрогнозувати, що людей не буде.

"Звичайно, хороші виконавці, хороший фестиваль, але в час фінансової кризи не можна було ставити таку ціну на квиток. Люди сьогодні стараються відпочити де дешевше, не той час зараз, щоб витрачати кошти з сімейного бюджету", - сказав він.

"З іншої сторони, якщо не можете зробити нормальний фестиваль, якщо не вистачає коштів, то відмовляйтеся від деяких виконавців, від певних технічних моментів. Ми також відмовлялися, коли проводили і "Підкамінь" і "Форт. Місію -2009", бо розуміли, що не вистачає коштів. Потрібно також думати про те, що фестиваль проводиться вперше, тому потрібно починати з малого, а не одразу з такого грандіозного", - додав Кліщ.

"Я думаю, що організаторам в першу чергу потрібно вибачитися перед тими людьми, які купили квитки, бо зрештою це впливає і на імідж Львівщини", - Андріан Кліщ.

Те, що на Львівщині пройде такий грандіозний фестиваль у нас з’явилися сумніви ще тоді, коли про нього почали говорити. Три дні, 60 виконавців, серед яких Ніно Катамадзе, Цезарія Евора, Пелагея, три сцени і т.д. Ще більші сумніви щодо серйозності організаторів нас охопили тоді, коли за кілька тижнів до початку фесту гостям запропонували профінансувати біотуалети та душові. Гроші обіцяли повернути одразу після початку фестивалю і ще 50% наступного року. Тоді організаторам не вистачало 800 тис. грн., але всіх вони запевняли, що все нормально і це звичайний європейський досвід. Але як виявилося не все.

Офіційне пояснення невдачі заходу від організаторів фестивалю Свірж-2009

Розуміючи всю відповідальність за зіпсований настрій та змарновані сподівання відвідувачів, організатори фестивалю „Свірж” вважають за потрібне надати офіційні пояснення тому, що сталося. Річ у тім, що свої фінансові зобов’зання фестиваль розраховував з огляду на 30 тис. відвідувачів протягом усього фестивалю. В дійсності ж протягом перших двох днів відкритої реєстрації відвідувачів приїхало на порядок менше, близько 4-5 тисяч, а 1 серпня гостей прибувало ще менше. Через недоліки організації робота та охорона реєстрації не була налагоджена добре. Нам відомо про наявність випадків несанкціонованого продажу пропускних браслетів і втрати коштів через це, що збільшило фінансові проблеми фестивалю.

Через це ми не змогли сплатити чергову частину грошей за послуги технікам, тому Головна так Рок-сцени були відключені та почали розбиратися.

Програма першого фестивального дня була повністю виконана, а у другий день ми зробили усе можливе, аби максимально перенести обіцяну програму на фолк-сцену, яка працювала до 5-ї ранку, і де все-таки виступили гурти „Mad Heads XL”, “Zdob si Zdub”, “Figli di madre ignota” та інші. Ми висловлюємо подяку гуртам, які погодилися виступати за відсутності належної винагороди та обіцяних умов, а також компанії “ArtMax Engineering”, яка забезпечувала роботу фолк-сцени, зазнаючи значних фінансових втрат.

На разі ми аналізуємо всі наші помилки та прорахунки і сподіваємося, що згодом зможемо дати більш чіткі та конкретні пояснення. Всіх, хто залишився незадоволеним ходом фестивалю та бажає повернути витрачені на квиток кошти, просимо надсилати заявки на нашу електронну адресу [email protected]. Вважаємо за необіхідне повідомити, що фестиваль 2010 року, провести який, попри відсутність перспектив отримати прибуток, ми вважаємо своїм обов’язком перед людьми, буде проходити за умов стовідсоткових інвестицій та повної фінансової гарантії виконання програми.

Просимо вибачення в усіх тих, хто постраждав через нас цього року.

З повагою, оргкомітет фестивалю „Свірж”.

Читайте також:

Богдан Дзюнько: Ми не причина зриву фестивалю «Свірж», а лише наслідок
Організатори фестивалю «Свірж» звинувачують «Артмакс інжиніринг» у зриві фестивалю?
 

ІА "Вголос": НОВИНИ