Про це журналістам повідомив директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков, передає кореспондент РБК-Україна.

«Ми, в принципі, пропонуємо продовжити норму сьогодні діючого закону, який тимчасово ввів заборону на надання валютних кредитів», - сказав В.Новіков.

За словами директора юрдепартаменту НБУ, в законі про захист прав споживачів пропонується прописати заборону на валютні кредити для фізичних осіб на постійній основі. "Це не суб'єкти підприємницької діяльності", - наголосив В.Новіков.

Він нагадав, що сьогодні діє тимчасова норма у діючому законодавстві на заборону валютних кредитів фізичним особам до 1 січня 2011 р.

Як вважає директор департаменту аналітики компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов, політика регулятора зрозуміла, оскільки в 2008 р. найбільш постраждалими від кризи стали ті громадяни, чий рівень доходів був середнім, однак у них були кредити у валюті. "Від них виходив основний шквал народного невдоволення, пов'язаний з девальвацією національної валюти. І НБУ з цих політичних мотивів максимально виступав проти валютних кредитів. Тому зараз його позиція зрозуміла. Рано чи пізно (і це не специфіка найближчого року-двох) ситуація повториться. З наступним світовим спадом економіки ми отримаємо ситуацію, аналогічну 2008 року ", - зазначив він.

На думку А. Блінова, сьогодні банки вже почали видавати кредити, в тому числі і в іноземній валюті і люди будуть віддавати перевагу брати кредити в іноземній валюті.

Тим не менш аналітик упевнений, що Нацбанку вдасться відстояти цю заборону.

Нацбанк став боротися з валютним кредитуванням відразу після початку кризи, яка призвела до девальвації гривні на 60%.

У жовтні 2008 року НБУ прийняв постанову №319, яка дозволила банкам видавати кредити у валюті тільки резидентам, що мають валютну виручку.

Вже в грудні НБУ ввів в дію нові норми резервування, які зробили невигідним кредитування населення у валюті: ставка резервування при видачі кредиту становила 50% від його суми, а при простроченні на один день - 100%. У червні 2009 р. Верховна рада прийняла закон, що підтверджує заборону на кредитування в іноземній валюті. Позики у валюті дозволили брати фізичним особам у безготівковій формі тільки для оплати лікування та навчання за кордоном. Компанії для отримання кредиту повинні були мати валютну виручку.

У 2009 р. банкіри також нерідко висловлювали думку і про заборону валютних депозитів.

На думку багатьох керівників комерційних банків, забезпечувати такі депозити невигідно, тому що на руках у людей знаходяться декілька мільярдів доларів, і банківська система не зможе всіх задовольнити. Також, як були впевнені банкіри, банки тепер не мають можливості купувати валюту для виплати відсотків за вкладами.

ІА "Вголос": НОВИНИ