Галичани остаточно поправилися від епідемії грипу, що істотно підкосила туристичний бізнес в регіоні. Як показують перші підсумки грудня, бронювання квартир і готельних номерів на новорічні канікули в місті йде ще активніше, ніж зазвичай. Щоб остаточно переконати тих, хто ще сумнівається, місцева влада спільно з готельєрами і рестораторами заманюють приїжджих знижками і насиченою різдвяною програмою. Але дешевими свята у Львові не будуть: господарі житла удвічі підняли розцінки на проживання.
Охотники за грішми туристів
Побоювання львівських чиновників, що епідемія грипу приведе до зриву новорічного туристичного сезону, не виправдалися. Нагадаємо, чиновники прогнозували, що на новорічні канікули до Львова приїде на 20–30% гостей менше, ніж зазвичай. Причини для песимістичних чекань дійсно були: ті, хто ще на початку осені встиг забронювати житло на свята, у міру накручування паніки почали масово відмовлятися від вже знятих квартир і готельних номерів. «Але як тільки ажіотаж пішов на спад, туристи знов активізувалися», — стверджує начальник управління культури і туризму Львівської мерії Андрій Сидор. Його слова підтверджують і в агентстві «Львів-рент», відзначаючи, що не встигають приймати заявки від тих, хто бажає орендувати квартиру на святкові дні. Окрім жителів українських мегаполісів (Київ, Харків, Одеса, Донецьк, Дніпропетровськ), які вже давно освоїли львівський зимовий маршрут, цього року відсвяткувати Новий рік і Різдво в місті виявили бажання немало росіян.
Менеджер по прийому туристів компанії «Львівтур» Ольга Паук прогнозує, що місту удасться не лише наблизитися до торішніх новорічних результатів по прийому туристів, але і збільшити їх на 10–15%.
Список учасників програми доки не сформований, але, за словами пана Сидора, заздалегідь про свою згоду селити і годувати приїжджих за півціни заявили більшість кращих готелів і ресторанів міста. Втім, в місцевих туристичних агентствах, що вже продають цю пропозицію клієнтам уточнюють, що знижки, швидше за все, поширюватимуться лише на дорогі пропозиції. Наприклад, в найбільш популярних готелях середнього класу (вартість стандартного номера — до 500 грн. в добу) за півціни можна буде селитися лише в номерах люкс, повна вартість яких дотягує до 800– 1 тис. грн. в добу.
Проте Андрій Сидір розраховує, що знижки допоможуть місту залучити додаткове число відпочивальників, а також дати старт ранньому початку сезону, оскільки зазвичай туристи починають масово з'їжджатися до Львова лише до 30 грудня. «У Польщі, де подібні акції проходять регулярно, потік приїжджих збільшується в три–чотири рази. Ми розраховуємо залучити до 10 тис. туристів», — говорить пан Сидор. З прицілом на мандрівників, що їдуть до Львова за різдвяним колоритом, складена і новорічна програма 2010. Список заходів рясніє різними народними і тематичними фестивалями і ярмарками. Наприклад, в грудні проходить виставка «Різдвяні дари», «Миколаївський ярмарок», «Львівський різдвяний ярмарок». На початку січня — урочиста установка Дідуха, фестивалі «Різдво у Львові», «Різдвяна свічечка» і «Велика коляда», конкурс колядок і парад вертепів.
Квартири здаються надовго і дорого
Повернувши, здавалося б, втрачених туристів, власники львівського житла, що задається подобово, відчули себе набагато упевненіше. Новорічні орендні ставки удвічі перевищують стандартні. Винайняти однокімнатну квартиру середнього класу в історичному центрі Львова дешевше 500 грн. в добу зараз практично нереально, хоча ще на початку грудня ціни стартували з 350 грн. Більш того: переконавшись, що без клієнтів не залишаться, господарі почали перебирати мешканцями.
У агентстві «Львів- рент» розповідають, що у них є декілька об'єктів, власники яких хочуть здати їх лише «пакетом» — не менше чим на 5 днів. За двокімнатну квартиру просять 2,5 тис. грн., за трикімнатну — 3,5 тис. грн. У агентстві «Renta House» говорять, що не беруться підібрати житло клієнтові, що приїжджає в місто менше, ніж на два-три дні. Причому у міру наближення свят апетити львів'ян будуть лише зростати. Ріелтори розповідають, що деякі господарі навмисно притримують, щоб після 20 грудня, коли передноворічний ажіотаж досягне піку, здати свої апартаменти вже не за подвійною, а за потрійною ціною.
Але керівник проекту Dom, що спеціалізується на добовій оренді квартир, Ярослав Березенко говорить, що далеко не всім туристам по кишені навіть нинішні розцінки. На відміну від минулих років, коли більшість приїжджих виявляли бажання оселитися в самому серці міста, цього сезону спостерігається досить високий попит на житло в порівняно віддалених мікрорайонах, зокрема в Шевченківському і Івано-Франківському, які знаходяться в 15–20 хвилинах їзди від центру, але дозволяють зняти недорогі квартири по 250–300 грн. Але пошуки економних варіантів не заводять туристів дуже далеко.
Ольга Паук говорить, що житло без ремонту або з нерегулярною подачею води, не дивлячись на дешевизну (150 грн. в добу), як і раніше не має попиту. Свій внесок у відмову приїжджих від некомфортних умов внесли і самі ріелтори: оскільки їх заробіток на дешевих квартирах порівняно невеликий (15–20 грн../доба), вони все частіше не бажають співробітничати з власниками подібних об'єктів, вважаючи за краще продавати дорожчі апартаменти.
Але vip-туристів, готових платити за знімне житло по 800–1500 грн. цього сезону на подив малий. Якщо в минулі роки елітні квартири практично не були порожні, то зараз на 10 пропозицій доводиться не більше двох потенційних клієнтів. Експерти пояснюють дану тенденцію тим, що багато платоспроможних українців віддали перевагу відпочинку за кордоном, а деякі не можуть залишити працю до закінчення передвиборної кампанії.
Деякі клієнти, не обмежені в засобах, віддали перевагу готельному номеру. Адже експерти вже давно говорять, що ціни на VIP- апартаменти у Львові надмірно завищені, тоді як якість не рідко залишає бажати кращого. Наприклад, за дизайнерський ремонт видається найтривіальніше оновлення інтер'єру, а під'їзд, до якого належить пробиратися елітному квартиронаймачеві, явно не тягне на високий статус. Як би там не було, до кінця грудня, прогнозують ріелтори житло класу, що залишилося незатребуваним, люкс, швидше за все, впаде в ціні на 10–15%.
Готельєри стали скромнішими
Львівські готелі, на відміну від приватних орендодавців, спеціальних новорічних тарифів практично не встановлювали. З опитаних «ДС» більше 20 готельєрів, про доплату за перебування в новорічну ніч у розмірі 50% від стандартної ціни (375 грн. в добу за номер) заявили лише в готелі «У Бюргера». Але надбавка анулюється, якщо гість готовий, сплативши $100, приєднатися до банкету в готельному ресторані. У готелі «Еней» на свята селять за стандартним тарифом (780 грн. за двомісний номер) проте знімати апартаменти необхідно не менше чим на три дні.
Пакетний продаж оголосили і в «Леополісі»: три дні в апартаментах готелю і новорічна програма коштує від 310 євро з людини. В минулі роки подібних вимог готелі не виставляли, чим вигідно відрізнялися від приватників, що намагаються продати квартиру на весь сезон. Тому у туристів, які бажають відпочити у Львові один–два дні, вибір варіантів для проживання зменшився.
Деякі готелі як обов'язковою вимогою до туристів виставляють і покупку вхідного квитка на новорічну вечірку, причому ціни кусаються: навіть готелі середнього класу за дуже посередню програму і мізерне меню просять по $100 з людини, що не рідко дорожче, ніж добова оренда номера.
Проте готовність тримати міжсезонні тарифи дала готельєрам фору перед приватниками. Зараз зняти номер в готелі середнього класу або міні-готелі, не говорячи вже про заміські комплекси, де вартість мешкання стартує з 200 грн. в добу, можна набагато дешевше, ніж аналогічну по рівню комфортності квартиру. Причому в готельний тариф, як правило, входить сніданок і користування готельною інфраструктурою (тренажерним залом, басейном і ін.), чого господарі приватних апартаментів надати не можуть.
«Тому попит на бронювання готельних номерів цього року на третину вище, ніж в минулому», — відзначають в туристичних агентствах. Серед найбільш ходових варіантів в турагентствах називають заміські мотелі в Брюховичах і Винниках. Вони розташовані недалеко від міста і, окрім переваг для мандрівників на власному авто і недорогих номерів (200–350 грн. в добу), можуть запропонувати природні пам'ятки, оскільки знаходяться поблизу лісопаркових зон.
Вголос про туризм, за матеріалами www.dsnews.ua
ІА "Вголос": НОВИНИ