ОХМАТДИТ – дитяча лікарня з великою історією. За 70 років існування у ній вилікували понад мільйон дітей, і дали другий шанс тим, хто на нього вже не сподівався. Заклад розрахований на 320 ліжок. А працює тут близько 800 медиків, чверть з яких – лікарі. Утримують установу з обласного бюджету, коштів Національної служби здоров’я України, а також та з допомогою меценатів. Попри це, лікарня нещодавно опиняється на межі скрути.

«За даними нашого джерела, знаючи про борги, про масові звільнення медичного персоналу, перш за все середньої і нижньої ланок, директорка лікарні написала заяву на відпустку, куди й вирушила», - розповідає головний редактор ІА «Вголос» Євген Домашин.  

ІА «Вголос» першим написав про проблеми «Охматдиту», де впродовж трьох місяців працівникам не виплачували зарплати. Через це люди стали масово звільнятися.

Показово, що директорка закладу Олександра Бурда пішла у відпустку саме напередодні фінансового аудиту лікарні.

«Така практика, на превеликий жаль, є досить поширеною в Україні, коли під час проведення якихось слідчо-оперативних дій, або проведення якихось перевірок, у чиновників, керівників комунальних закладів раптово виникає потреба у відпустці чи лікарняному. Це унеможливлює їхнє перебування на робочому місці», - констатує юрист Юрій Танасійчук.  

«Я не залишила лікарню вмирати. В лікарні є команда, є заступники, є завідуючі, є служби, бухгалтерії, всі працюють», - водночас заявила директорка Львівської обласної дитячої клінічної лікарні ОХМАТДИТ Олександра Бурда.

Проте грошей за свою роботу частина працівників восени майже не бачила. Це було однією з причин проведення фінансової перевірки. Керівниця закладу пояснює: бюджет на оплату роботи медпрацівників наповнює Національна спілка здоров’я України. Тож вона до затримок у виплаті не причетна.

«До серпня ніяких проблем з виплатою не було. Та оскільки ми ковідна лікарня, у нас були великі заробітні плати, і зарплата працівників виросла  від 1,6 до 4,4 рази, то, відповідно, відпускні нарахування були значно більші, ніж були би без тих доплат», - пояснює Олександра Бурда.  

Як наслідок, з лікарні почали масово звільнятися працівники. Штат установи залишив увесь відділ кадрів. Доповнює картину черговий скандал у медзакладі: розкрадання коштів під час ремонту в будівлі ОХМАТДИТу.

ЦИТАТА: «Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ТзОВ «Львівська Теплоенергетична Компанія» при проведенні робіт на об`єкті «Ремонтно-реставраційні роботи будівлі Львівської обласної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ», зловживаючи службовим становищем, внесли до офіційних документів, а саме актів приймання виконаних будівельних робіт завідомо неправдиві відомості, що завдало істотної шкоди». – Ухвала Личаківського районного суду міста Львова (справа №463/1019/20).

Тендер на ці роботи, вартістю понад 33 мільйони гривень, відбувся ще у 2018-у. Співпраця з «Львівською теплоенергетичною компанією» тривала до листопада минулого року. За цей час підрядник встиг порушити державні будівельні норми та вимоги проектно-кошторисної документації, встановивши вікна з набагато дешевших матеріалів, ніж було домовлено. Таким чином, компанія завдала матеріальної шкоди лікарні на 6,6 мільйонів гривень.

«Є технічні специфікації, згідно яких ці вимоги повинні бути дотримані. У разі зміни, або неможливості виконати роботу, сторони мали би зафіксувати це. Наприклад, заміну матеріалів, корекцію вартості проєкту, шляхом укладання додатків, або іншими правовими механізмами», - пояснює Юрій Танасійчук.

Згодом, договір із нею медзаклад розірвав і провів нову закупівлю на 14,5 мільйонів гривень, аби обрати фірму, що виправить помилки попереднього підрядника. Та «Львівська теплоенергетична компанія» забути про себе не дає. Вона вимагає від лікарні нібито заборговані кошти у розмірі 1,5 мільйонів гривень. За словами директорки, доки ОХМАТДИТ не виплатить кошти підряднику, його рахунки будуть заблоковані.

«Я була у виконавчій службі. Їздили, уточнювали, що і як. До речі, арешт не мали права накладати на рахунки, з яких виплачують зарплати і комунальні послуги. Це є захищені статті. Але у нас є один рахунок від НСЗУ, він не є поділений. Я їздила, потім заступник їздив, який виконував мої обов’язки, щоб розблокувати рахунки, щоб людям виплатити зарплати», - стверджує директорка ОХМАТДИТу Олександра Бурда.  

Кошти на користь «Львівської теплоенергетичної компанії» з рахунків лікарні таки списали. Але зарплат працівникам на той момент так і не виплатили. Ймовірно, саме такі пріоритети керівниця розставила недарма. За даними з публічних реєстрів, «Львівська теплоенергетична компанія» входить до групи «родини Гагалюк». Її засновником є депутат Львівської обласної ради від «Народного руху України» Богдан Гагалюк. За інформацією анонімного джерела, пані Бурда перебуває у змові із керівництвом фірми. Та жінка це заперечує.

«Був конкурс на посаду директора. Так вийшло, що я виграла той конкурс. І на сесії обласної ради по процедурі мали мою кандидатуру затвердити. Була сесія. Мене запросили на ту сесію. І, оскільки я не погодила заступників, мене не затвердили. Це була вимога пана Гагалюка», - озвучує свою версію директорка.

У відпустці керівниця перебувала цілих два місяці і повернулася до роботи лише 7 грудня. І хоч за цей час працівникам виплатили заборгованість по зарплатах, стосунки всередині колективу значно погіршилися.

«Напевно, є проблема, що директор не зуміла об’єднати колектив, не зуміла підібрати команду. Можливо, на це різні причини є. Але я розумію, що лікарня терміново потребує правильного професійного менеджера, який зможе впоратися із цією ситуацією. Тому що насправді ситуація є критичною», - переконаний член Опікунської ради ОХМАТДИту Роман Лабай.  

На очільницю «Охматдиту» нарікають також меценати лікарні. Кажуть – Олександра Бурда майже ніколи не виходить з ними на зв’язок.

«Я не знаю всього, що відбувається там в середині, але знаю, що дуже багато можна було б зробити. Але для цього потрібно, напевно, ініціатор, керівник, який би мав це все реалізовувати», - говорить депутатка Львівської обласної ради Тетяна Бей, яка ініціювала в ОХМАТДИТі благодійний проєкт: меценати виділяють кошти на ремонти приміщень, а потім відремонтовані палати отримують іменні таблички.

Наразі депутати Львівської обласної ради чекають звіту щодо діяльності директорки «Охматдиту», який її попросили зачитати під час сесійного засідання, що відбудеться наступного тижня.  

Zмови, NTA

 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ