Відсутність забезпечення базовими медикаментами, звільнення медиків та 17 млн грн боргів - так закінчує 2021-й рік найбільша дитяча лікарня Заходу України. Попори мляву реакцію депутатів обласної ради, в середині львівського ОХМАТДИТу виник справжній бунт проти директорки лікарні.

Нагадаємо, як писав “Вголос”, колектив лікарні ОХМАТДИТ звернувся з відкритим листом до депутатів Львівської Обласної ради (лікарня є комунальним підприємством облради). У ньому вони закликали обласних обранців визнати незадовільною роботу директорки лікарні, Олександри Бурди.

Депутати обласної ради у більшості своїй стали грудьми на захист директорки, яка не з’явилась на публічний звіт до обласної ради, перебуваючи на лікарняному. Минулого разу вона мала звітувати в жовтні, однак звіту не відбулось, позаяк Леся Бурда пішла у відпустку.

Редакція вчергове підкреслює, що висловлює повагу Лесі Бурді як професійному лікарю та хірургу. Зрештою, ті зауваження та претензії, що висуває стосовно неї колектив, стосуються виключно питання організаційного забезпечення діяльності лікарні. Нагадаємо, як писав “Вголос”, голова Опікунської ради ОХМАТДИТу, лікар-педіарт Адріана Мальська повідомила, що через відсутність в лікарні забезпеченнями базовими медикаментами одна доба лікування дитини у реанімації обходиться батькам у 4000 грн. 

В попередніх матеріалах про ситуацію в ОХМАТДИТі ми неодноразово згадували про працівників лікарні, які зверталась до нас з інформацію про затримки заробітної плати. Ми також звернулись до наших джерел серед апарату управління Львівської області та депутатів обласної ради. Зауважимо, що частина обласних обранців, як, наприклад депутатка Тетяна Бей, відкрито стали на бік колективу лікарні. Проте наразі у сесійній залі їх очевидна меншість. 

 

Лікарня мертвих сподівань

Лесю Бурду було обрано директоркою рішенням обласної ради в березні 2020-го року. До того, з жовтня 2019-го року вона керувала лікарнею в якості виконуючої обов’язків. Її обрали на підставі конкурсу та програми розвитку лікарні, яку вона передавила. Станом на сьогодні жоден з її пунктів не є виконаний

Крім того, згідно з контрактом, який став підставою для призначення Олександри Бурди, вона мала б регулярно звітувати стосовно ситуації в лікарні перед обласною радою. наразі жодного звіту не було. 

 

Платні послуги в обхід каси 

Питання впровадження платних послуг гостро стоїть в українських лікарнях з огляду на потребу в коштах для розвитку. Питання впровадження платних послуг неодноразово порушувала Опікунська рада лікарні, яка навіть закупила власним коштом рецепцію у вестибюлі та напрацювала адміністративно-організаційну складову. За словами членів радів, це те, що могло б бодай частково розв'язувати фінансові проблеми в лікарні, де цьогоріч колектив стикнувся з затримкою зарплати у 2-3 місячці.

Директорка установи не поспішає впроваджувати цю новацію. Та по факту. платні послуги в лікарні надаються, і це загальновідомо. Мова йде про поширену в українській медицині схему благодійних внесків.  Чимало фахівців наголошують на тому, що ця схема є “сірою” з точки зору законодавства, та щонайменше непрозорою.

За даними нашими джерел, упродовж пересування на посаді Лесі Бурди благодійні внески від пацієнтів перетнули межу в 20 млн грн. Ті ж джерела стверджують, що не всі ці кошти пішли на рахунок лікарні. З огляду на стан фінансів ОХМАТДИТу станом на кінець 2021-го року, можна припустити, що ці твердження не безпідставні. 

 

Щедрі надбавки самій собі

Редакції стало відомо, що упродовж перебування на посаді директорка ОХМАТДИТу видала 10 наказів про виплату надбавки собі ж за лікування хворих на COVID-19. Загальна сума цих надбавок складає 200 тисяч грн. Зауважимо, що поза всяким сумнівом українські медики повинні мати гідну нагороду за свою роботу, та гідне забезпечення.

Проте нагадаємо, що в ОХМАТДИТі зараз немає фізорозчину, борг лікарні сягаж 17 млн грн, а колективу упродовж року затримували не надто велику зарплату, про суму якої вже писав “Вголос”. 

Та крім того, ці надбавки не були погоджені ні з управлінням майна спільної власності Львівської обласної Ради, ні з Департаментом охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, як того вимагає процедура. Підстави для конфлікту інтересів тут очевидні. 

 

Ковідні гроші для обраних 

Всього з моменту початку пандемії від НСЗУ лікарня ОХМАТДИТ отримала 36 млн грн коштів на доплату лікарям, що працюють з хворими на COVID-19. Як стверджують наші джерела, всього з цієї суми на доплати було скеровано 70%. Проте, за словами колективу лікарні, окрім медиків, які реально рятували життя хворих, серед премійованих опинились і особливо наближені до директори лікарні працівники. Зокрема ті, які абсолютно жодного стосунку до роботи з “ковідними хворими” не мали. 

 

Копійка зайвою не буде

Згідно з декларацією директорки лікарні, постійним місцем проживання Олександри Бурди є село Давидів в околицях Львова. Проте за пенсією вона зверталась до управління пенсійного фону Сколівського району, що включає надбавку у 25% - так звану “гірську” пенсію. На тлі вищезгаданих історій з затримками зарплат не надто приємний факт для колективу. Втім, вже не перший.

Зауважимо, що у вересні в лікарні почався так званий “Бунт медсестер. Працівники лікарні були обурені рішенням про скорочення надбавок медсестрами, які становили помітну частину їхньої заробітної плати.  



Історія з запахом “тендерної змови”

“Вголос” вже писав про скандал, що виник навколо фірми, пов’язаної з депутатом обласної ради Богданом Гагалюком. У минулому скликані (2015-109)  він був заступником голови Львівської обласної ради. Тоді ж заснована ним ТзоВ “Львівська теплоенергетична компанія”, яку очолює його ж однопартієць Богдан Монастирський, почала масово вигравати тендери на виконання робіт у обласних установ.

Серед них й ОХМАТДИТ. Як свідчать дані системи прозоро, компанія з орбіти пана Гагалюка виграла тендер на виконання ремонтно-реставраційних робіт на суму в 33 млн грн. А як свідчать дані поліції, під час робіт відбулось присвоєння бюджетних коштів на суму в понад 6 млн грн.

Та попри це, ТзОВ “Львівська теплоенергетична компанія” подала до суду на ОХМАТДИТ щодо сплати заборгованості за виконанні роботи. Зрештою, суд став на бік фірми, а виконавча служба заблокувала рахунки ОХМАТДИТу, через що зокрема виникла й затримки у заробітній платі.

Як точно себе повела у цій ситуації Леся Бурда. нам не відомо. Та відомо наступне. Позов підрядника до лікарні було подна в грудні 2020-го року. Упраівління майном спільної власності дізналось про це від директорки лікарні лише 30 вересня 2021-го року. На той момент рахунки лікарні вже були заблоковані. Чим викликана така неспішність пани Бурди, залишається лише здогадуватись. 

 

Свої люди всюди 

В попередніх матеріалах ми вже писали, чому колектив лікарні вимагає оптимізації персоналу та як роздутий штат відбивається на зарплатні й ефективності лікарні. Проте як повідомили на  працівники ОХМАТДИТу, за час керівництва Лесі Бурди звично стала практика прийнята певних осіб на посади, яких навіть не існує в штатному розписі. 

Критерії, за якими ці особи отримали роботу достеменно невідомі, позаяк рішення про їх призначення директорка ухвалює одноосібно. Як стверджують працівники лікарні, це суперечить заведеному ОХМАТДИТі порядку. 

ІА "Вголос": НОВИНИ