З наближенням президентських виборів помітно активізувалися не лише політичні сили, що представлені у вищих ешелонах влади столиці, але й їхні представництва у регіонах. Перебування при владі - чи не найлегший та найдоступніший спосіб для піару та подальшої виборчої гонки. Свідченням початку виборчої гонки є і остання сесія Львівської обласної ради. Як розгортатимуться події у представницькому органі Львівщини далі, якою буде ситуація на електоральному полі та шляхи подолання політичної кризи, розмірковує депутат обласної ради, голова депутатської групи «Наша Україна» Олег Паска.
Олеже Володимировичу, аналізуючи ситуацію в обласній раді, складається враження, що вона починає переймати найгірші уроки українського парламенту: блокування трибуни, розбіжності між фракціями, які би мали єднатися на демократичних засадах. Чому склалась така ситуація?
Найперше, в обласній раді ці процеси почалися не випадково. Вони пов’язані з тим, що ми реально перебуваємо у президентській передвиборчій кампанії. І тому вчинки політичних сил, фракцій, котрі є представлені в обласній раді, слід розуміти під кутом зору президентських виборів. Як ви звернули увагу, обласна рада до цього часу працювала більш-менш злагоджено, різні групи шукали компроміси при голосуванні за ті чи інші питання. Сесії відбувалися з перемінним успіхом консолідації тих чи інших фракцій. Була угода між БЮТ та «Нашою Україною». Пізніше, коли почалися в Києві переговори між БЮТ та Партією Регіонів, «Наша Україна» вийшла із коаліції. Окрім того зародилися дуже складні процеси в середині фракцій. При тому в БЮТі почалися процеси відцентрові, не можу сказати що це розкол, але серйозне розмежування між тими групами впливу, які є у цієї політичної сили. Це моя точка зору, з нею можуть погоджуватися або ж навпаки. У «Нашій Україні» навпаки спостерігаються процеси об’єднання, централізації та посилення фракції. Думаю, що власне ці об’єднавчі настрої насторожили інших, і тому в обласній раді відбувається те, що бачимо. Окрім цього, вже багато говорили про відставку Людмили Козак. Особисто я до неї ставлюся абсолютно нормально. Але проблема не в цій особі, а проблема в самому БЮТі. Це є прикладом тих процесів, які зараз відбуваються в БЮТі. Про це я говорив давно, але на мої слова не звертали увагу.
Враховуючи усі ці аспекти, між гіршим варіантом і ще гіршим обласна рада розвивається ще гіршим шляхом, іде спроба перевести обласну раду в режим прийняття рішень не політичними методами, не методами домовленостей, а зовсім іншими методами. Тому, я вважаю, що фракція «Наша Україна» робить все для того, аби цю ситуацію виправити і щоб обласний представницький орган не скотився до такого низького рівня, на якому облрада ще не була за часів Незалежності України.
Одразу після звільнення Людмили Козак з посади заступника голови фракція БЮТ заявила про перехід в опозицію, згодом змінила свою позицію. Чому так себе поводять Ваші колеги-бютівці?
Я сказав би так: слабкість БЮТу в його недемократичності. Спочатку була заява фракції, потім ця заява відкликалась заявою лідера. Приїхала Юлія Володимирівна і сказала - ніякої опозиції, залишаєтесь на старих позиціях. Це не правильно, коли в структурі насаджується позиція «зверху», коли іде командна вертикаль, котра не передбачає демократичності прийняття рішень. І це повинно насторожити суспільство. Найдемократичнішими структурами в обласній раді я би назвав «Нашу Україну», «Пору» та УНП. Щодо БЮТ, то це дуже жорстка політична структура, зрештою, як і «Свобода». Такі командні способи структурних будов призведуть до авторитарного суспільства, до диктатури. Нам потрібно добре придивитися до того, хто що робить, а не до того хто, що говорить. «Наша Україна» є найбільш перспективним політичним ядром в обласній раді, там є реально багато фахівців, які не криками, а роботою доводять, що їм можна довіряти. Проблема усіх політичних партій, котрі зійшли з політичної арени, полягала в тому, що центр намагався керувати регіонами, не прислухаючись до їхніх думок. За таких обставин партія перестає відображати інтереси виборців, інтереси широких верств населення.
Є багато прикладів, що на сьогодні «Нашу Україну» залишають люди, які стояли біля витоків створення політичної структури. Як на мене, це пов’язано із закінченням каденції президента Ющенка. А як прокоментуєте Ви?
Ці політики просто шукають собі краще, тепліше місце під сонцем. Якщо ми не відстоїмо та не виборемо право, щоб наступну каденцію країну представляв президент Ющенко, то багато людей будуть про це шкодувати. Я вважаю, що немає іншої кандидатури, яка би так послідовно відстоювала українські інтереси. Уявіть собі на мить: чи Тимошенко, чи Янукович, чи навіть Яценюк змогли би так активно відстоювати питання Голодомору або принципово підтримували реформи, які відбуваються в освіті. Пригадаймо минулорічну ситуацію – за день до тестування Юлія Тимошенко зробила атаку на Міністерство освіти та науки, зокрема на міністра Івана Вакарчука.
А ви особисто вірите в перемогу Ющенка?
Знаєте, я переконаний, що здоровий глузд переможе, що українці зроблять правильний вибір, переконаний в тому, що Юлія Володимирівна не буде президентом і Арсеній Петрович не буде президентом. Переконаний, що ми будемо мати боротьбу між Віктором Федоровичем та Віктором Андрійовичем. А рейтинг Тимошенко у жовтні місяці складатиме 6-7%.
Якщо повернутися до питання опозиційності в обласній раді…
В обласній раді опозиції нема. В обласній раді єдиний, хто може опинитися в опозиції, - це «Наша Україна», якщо не буде, звичайно, реально на папері підписано документ про коаліцію. На мою думку, не може бути жодних меморандумів, має бути укладена угода, де чітко розписано за що відповідає певна політична сила в обласній раді. Все, що було до цього часу, робилося в напівусній чи напівписьмовій формі, тобто була ситуативна домовленість. І тому, треба жорстко прописати коаліцію, і лише тоді, ми зможемо говорити про якусь опозицію та коаліцію. Говорити зараз про опозиційність, це лише гра на публіку.
Відкритим залишається питання заступників голови обласної ради і БЮТ не полишає надії обійняти посаду першого заступника?
Обирати першого заступника від БЮТу - це те саме, що ставити воза попереду коней. Чому? Та тому, що має бути чітка угода, яка регламентуватиме всі домовленості, які мають відбутися в певних межах, а не навпаки. Візьміть хоча би призначення Ростислава Бондаренка на посаду голови бюджетної комісії, поспішно, всупереч волі голови обласної ради. Це було ситуативне голосування, 66 голосів «за».
Голосування по Бондаренку, чому така поспішність?
Ще раз наголошую, що це голосування, як і багато інших прийнятих, зрештою, як і сама коаліція, є ситуативними. Ця сама картина спостерігалася і при звільненні Людмили Козак з посади заступника голови обласної ради. Ситуація хитається то в одну, то в другу сторону. А потрібно відштовхуватися від того, що є стабільним в обласній раді. Стабільним - є голова облради, якого не можливо зняти, якби хто цього не хотів. «Наша Україна» є консолідована, це понад 43 голоси, а для зняття потрібно 80. Друге, це те, що заступників пропонує також голова обласного представницького органу. Тому треба зберігати спокій, дотримуватися чинного законодавства, регламенту та виконувати домовленості. В іншому випадку обласна рада може стати не дієздатною. І її потрібно буде розпускати…
На Вашу думку, поспішне призначення Ростислава Бондаренка, якого Мирослав Сеник і так обіцяв запропонувати на посаду керівника бюджетної комісії, це що - намагання показати Сенику, що є сила, яка може діяти «вже і негайно»? Чи, можливо, була боязнь, що голова обласної ради змінить свою думку?
Насправді проблема не в Сенику та чи дотримає він слова, а проблема в тому, що існують переговорні групи, які ведуть перемовини на предмет формування більшості. Наскільки мені відомо, то переговорні групи не домовилися, бо ніде нема задекларовано, що така більшість існує. Тому робимо висновок, що більшість, 66 голосів, є ситуативною. І ця ситуативна більшість є загрозою для Львівщини, тому що ситуативна більшість нині така, що спочатку приймаються одні рішення, потім інші, і ми не бачимо якогось конкретного напрямку, в якому рухається область. Обласна рада в такий спосіб стає не стабільною. Але саме цього і слід очікувати, адже наближаються президентські вибори. На мою думку, БЮТ захоче стартувати в президентській кампанії-2009 як опозиційна сила Львівщини. Але це мало допоможе, їхній рейтинг впав і надалі падатиме.
Але, наскільки я володію ситуацією, в «Нашій Україні» теж не все гаразд. Чи можете спрогнозувати, кого підтримуватиме Ваша фракція?
Мені прикро, що у фракції «Наша Україна» є люди, котрі декларують підтримку Арсенія Яценюка. Насправді, вони не є членами нашої партії, але пройшли до обласної ради завдяки блоку «Наша Україна». Особисто мені би не хотілось, щоб Президентом України був чоловік, який бігає до кожного жалітися, бо йому показали якийсь жест. Раніше Яценюк бігав жалітися до президента, а тепер до кого побіжить? Хіба до президента в сусідню країну. Президентом має бути чоловік з відповідними принципами, який би міг жорстко боронити державу.
Якщо повернутися до ситуації в обласній раді. БЮТ очевидно буде робити певну напругу навколо ситуації із заступником голови. Наскільки відомо, конкретної особи на цю посаду в них ще немає. Ширяться чутки, що це може бути Задорожний або ж більш консолідований Ілик. Видається, що це робиться, з одного боку, для того аби засвітитися на виборах, а з іншого - аби обійняти певну посаду.
Львівська обласна рада загубила ціль та мету – це умовно. Звичайно стратегія є, але вона багатовекторна. Висування кандидатур – це бабрання в болоті. Тому напруга буде. І представницький орган використовуватимуть усі політичні сили, котрі будуть учасниками виборчого процесу. А пасивних спостерігачів президентської гонки в облраді я просто не бачу!
ІА "Вголос": НОВИНИ