Олексій Радзієвський - народний депутат України, голова Львівського обласного відділення Партії регіонів.
Пане Олексію, сьогодні учасники Антикризова коаліції Львівщини підписали Меморандум про спільні дії. Про що йдеться у цьому документі?
Cьогодні ми створили Раду антикризової коаліції у Львівській області. До складу Ради увійшли по три представники від Партії регіонів, КПУ ї України та СПУ. Сьогодні ж ми підписали Меморандум про наші подальші наміри і дії. В документі йдеться мова про необхідність посилення нашої організаційної та ідеологічної діяльності, створення друкованих органів, ми також маємо намір більш чітко окреслити питання взаємостосунків з діючою владою, оскільки ситуація дещо відрізняється від київської.
У Львівській області ми працюємо практично як опозиція. А в Києві наша партія та коаліція має більшість у Верховній Раді. Ми маємо уряд, який сформувала більшість. Треба все це синхронізувати в єдиному плані дій. Основний напрямок роботи - як можна з найбільшою ефективністю прислужитися вирішенню проблем, які стоять перед Львівщиною.
Опозиція зараз часто заявляє про можливість позачергових виборів. Як ваша політична сила це оцінює? Наскільки реальним для вас є проведення позачергових виборів?
Ми вважаємо ці заяви популістськими, оскільки жодних конституційних, організаційних та правових підстав для дострокових виборів сьогодні в Україні немає. І будьте певні, що Антикризова коаліція ніколи не створить передумов, які би давали можливість розпуску парламенту і переходу до нових виборів. До того ж, ці заяви мають на меті залякати антикризову коаліцію, більшість в парламенті майбутніми виборами. Але ми знаємо і ми пишаємося тим високими політичним рейтингом, які сьогодні маємо в нашому суспільстві.
Ми не боїмося повторних виборів. В принципі ми готові піти на них хоч сьогодні. І ми знаємо скільки одержимо відсотків симпатій виборців на Україні. Нас лише дуже турбує, що сама ідея проведення повторних виборів через рік після попередніх обов'язково приведе до поглиблення розколу у нашому суспільстві. Вона завдасть нищівний удар по самій ідеї державності України.
Вона може мати непередбачені наслідки. І ті політики, які сьогодні штовхають у вирій політичної метушні по підготовці виборів, мають на меті лише одне. Вони реваншисти, вони хочуть реваншу, вони хочуть зліпити скло, розбите на дрібнесенькі кусочки, а потім повернути собі владні повноваження. Цього не буде. Виходячи з інтересів нашої держави, нашого суспільства, ми цього просто не допустимо.
Але якщо вибори таки відбудуться?
Питання розглядати передчасно, але цілком не виключено з огляду на реалії у Львівській області нам би було доцільно йти єдиним списком. Тому що на Львівщині ситуація політична діаметрально відрізняється від ситуації в інших областях.
До речі, на Львівщині ми спостерігаємо щомісячне збільшення кількості членів Партії регіонів, що в свою чергу дає нам можливість думати та надіятися, що відсоток на можливих найближчих виборах буде значно вищим. І ми знаємо, що для цього потрібно. Ми дуже добре пам'ятаємо, хто занизив реальні показники результатів минулих виборів. Ми спокійно набирали 8%, а в деяких регіонах - 10-12 % голосів на минулих виборах. Шляхом застосування адміністративного тиску цей рівень був значно занижений і все це було зроблено зухвало, неетично, агресивно. Але життя всеодно бере своє!
Вже давно мова йде про створення у Верховній Раді групи депутатів з Львівщини, яка б лобіювала інтереси нашого регіону. Чи на сьогодні є якийсь поступ у цьому питанні?
На превеликий жаль, такого лобі не існує. Хоча з прагматичної точки зору воно потрібне. Його сьогодні немає. І основною причиною такої ситуації є політичні амбіції представників Львівської області. Я із заздрістю дивлюсь, як працюють представники інших областей. І Львівщина, напевно, чи не єдина область в нашій державі, представники якої у Верховній Раді не можуть знайти спільної мови.
Я особисто прикладав багато зусиль для створення такого лобі, але кожного разу я натикався на непереборні бар'єри, пов'язані лише з політичними амбіціями. Хоча і Курпіль, і інші народні депутати безліч разів заявляли про свої наміри і заявляли про необхідність створення такої групи. Я думаю, що це просто чергові декларації, які закінчиться знову ж таки нульовим результатом.
Тому що, навіть якщо відкинути наше представництво - «регіоналів», соціалістів та комуністів у Верховній Раді, сьогодні ми маємо підстави говорити про те, що всередині помаранчевих депутатів від Львівщини злагоди немає і навіть немає передумов для того аби порозуміння в найближчий час з'явилася. Думаю, ще не час для того аби депутатський корпус від Львівщини у парламенті консолідувався.
Після візиту у Львівську область Віктор Янукович дав 31 доручення щодо фінансування окремих програм соціального та економічного спрямування на Львівщині. Чи Ви, як голова Львівського обласного осередку Партії регіонів, долучитеся до виконання доручень глави Кабміну?
Я вже долучився до цього. Від антикризової коаліції у парламенті я призначений координатором нашого представництва у Львівській області. Нашою командою було внесено 36 поправок до державного бюджету. Все це обернулося тим, що після затвердження Державного бюджету Віктор Янукович особисто звернув увагу на необхідність посилення фінансової допомоги львів'янам і Львівській області - і як наслідок затверджено цілу низку програм.
Це програма по водопостачанню, по реконструкції ЖКГ, програма збереження центральної частини міста Львова і взагалі пам'яток архітектури. Це також програма посилення фінансової підтримки діяльності наших музейних потужностей, програма розвитку молодіжного будівництва, обсяги якого у цьому році будуть збільшені мінімум у два рази, а, можливо, у деяких містах у три рази.
Все це увага уряду, все це добра воля нашої коаліції. І коли мова йде про інтереси громадян та спільноти, міст та районів, ми відкидаємо політичні амбіції, ми через них переступаємо і ми хочемо реальними конкретними справами довести, що ми не ті, якими нас хочуть змалювати. Ми зовсім не ті! Нашими вчинками керує державницький підхід і добрі наміри.
Пане Радзієвський, якою є Ваша оцінка перебігу подій на минулій сесії Львівської міської ради? І якою є ваша позиція щодо питання тарифів на тепло у Львові?
Я дуже хотів побувати на цій сесії, я мав офіційне запрошення, але з огляду на перебіг подій у Верховній Раді, не мав жодної можливості сюди прибути. Із огляду на те як відбувалася ця сесія у мене виникло дуже багато питань. От скажіть, будь ласка, хіба можуть не виникнути питання, якщо лідер опозиції, лідер БЮТ, прибувши разом з новим молодим вождем "Нашої України" Кириленком, дозволила собі на 5 з половиною годин перервати роботу сесії, що взагалі є безпрецедентним в практиці роботи будь-якої сесії.
Вони закрилися в якомусь окремому приміщенні на якусь закриту нараду, де протягом, підкреслюю, п'яти годин, чинився зухвалий тиск на думку депутатського корпусу Львівської міської ради щодо ними ж прийнятого рішення. І депутати задали цілком обґрунтовані та закономірні запитання до представників опозиції. А що ви нам пропонуєте? Зниження тарифів після того як ЖКГ остаточно потрапить в штопор, з якого воно не вийде? Що пропонуєте натомість?
На превеликий жаль, нічого конкретного депутатам міської ради вони відповісти не змогли і тому поїхали ні з чим, з нульовим результатом. Це перше враження. І друге враження, яке в мене особисто склалося, що львівська міська рада - це далеко не київська. Львівська міська рада відповідає за свої рішення. Депутатський корпус міськради здатний відстоювати інтереси міста.
Вони добре розуміли - у випадку згоди на ті пропозиції, які їм привезли Тимошенко та Кириленко, вони заженуть ЖКГ у повний хаос. Вони відстояли свою думку і ми їх в цьому підтримуємо. Ми будемо все робити для того аби у Львові мінімізувати проблеми житлово-комунального господарства.
Я знаю одне - у відповідності з чинним законодавством про органи місцевого самоврядування, є такий закон відповідно до якого лише депутати і ніхто крім них немає права розглядати такі проблеми. Навіть обласна рада немає повноважень втручатися в процес формування тарифів.
Отже, львівській депутати, провівши всі необхідні об'єктивні розрахунки, визначилися зі своєю позицією. І дуже красномовним є той факт, що вони позицію свою відстояли і не піддалися на політичний шантаж. Вони виходили з прагматичних позицій. Це надає впевненості, що Львів буде розвиватися успішно.
ІА "Вголос": НОВИНИ