Про це заявив старший науковий співробітник Інституту народознавства ім. І. Крип'якевича Василь Расевич під час прес-конференції-дебатів на тему: "Які пам'ятники потрібні Львову?» сьогодні.

«Цивілізовано було провести міжнародну наукову конференцію, на яку запросити польських, німецьких, єврейських, французьких, для об’єктивності, американських і, безумовно, українських вчених. Вони мали б виступити із своїми результатами досліджень щодо цієї теми. Тоді б ця конференція дістала розголос і у світ пішли б абсолютно нові , інші формулювання. Хоча вже те, що у Львові буде відкрито пам’ятник польським вченим і що це не є темою для українського суспільства у українці нічого не приховують і відкриті до дискусії, свідчить про нашу європейськість і взагалі нормальність», - сказав Василь Расевич.

Крім того, за словами науковця, розмови про звинувачення українців у вбивстві польських вчених, мають своє коріння у післявоєнному радянському періоді.

Він зазначив, що Радянський Союз дуже багато подібних тем перекрутив для того, щоб довести вину українських націоналістів і вину за всі тодішні негаразди покласти на них. Таким чином Радянський Союз, на думку Василя Расевича, намагався виключити український чинник з активної політичної гри на міжнародній арені.

«Безумовно, там було дуже багато всяких фальсифікацій. Певний час побутувала думка, що до розстрілу цих вчених мав причетність «Нахтігаль». Судовий процес над Оберлендером, яких керував тоді батальйоном, довів непричетність цього формування до вбивства польських професорів. Були також версії, що українці були перекладачами під час допитів цих вчених у в’язниці. Але це просто нічим недоведений факт і «притягання за вуха» до цієї історії», - розповів Василь Расевич.

Колишній міський голова Львова Василь Шпіцер висловив думку, що «це звичайно трагедія, що ці люди загинули, але чому ми не пам’ятаємо десятки мільйонів наших людей, про яких потрібно писати історикам, а поляки самі про себе подбають».

Нагадаємо, що пам’ятник польським вченим, розстріляним нацистами на Вулецьких пагорбах у 1941 році, відкриють у Львові в неділю 3 липня.

 


 

ІА "Вголос": НОВИНИ