Петро Адамик - лідер фракції ГП "Пора" у Львівській міській раді
Петре Михайловичу, чи не здається Вам, що питання будівництва стадіону до Євро-2012 у Львові через суперечки депутатів та міського голови заходить у глухий кут?
Насправді, ніякого «глухого кута» немає, а є дуже складний і суперечливий процес пошуку компромісів та практичного розв’язання цього питання. Процес цей нам всім дається так тяжко тому, що реально завдання будівництва стадіону та підготовки Львова до Євро-2012, без перебільшення, є найбільший виклик ХХІ століття для нашого міста. А от досвіду вирішення таких широкомасштабних, важливих завдань у виконавчої влади міста не виявилося. Проте немає його і в депутатів. Саме тому, на жаль, ми доходимо до істини та консенсусу не без помилок, яких припускаються всі учасники цього процесу.
Чи правильно буде розуміти, що Ви вважаєте повторний конкурс на визначення генпідрядника-інвестора будівництва стадіону, оголошений депутатами, помилкою?
Ні в якому разі я так не вважаю. Навпаки, це був єдиний правильний крок з боку міської ради в ситуації, що склалася після того, як стало відомо, що австрійська «Альпіна» остаточно відмовилася від участі в будівництві львівського стадіону. Оголошення повторного конкурсу – це був єдиний правильний крок, який давав можливість депутатам майже в патовій ситуації дієво вплинути на виконавчу владу в Києві та Львові, мобілізувати її на найшвидший пошук відповіді на питання що робити далі. І як показали подальші події, нам, депутатам, дійсно вдалося врятувати ситуацію, адже ще до моменту завершення конкурсу виконавчою владою було визначено генпідрядника будівництва, завезено техніку на ділянку, тобто все готово для того, щоб розпочати роботи і, сподіваюся, вчасно їх завершити.
Погоджуюсь, але як бути з іншими компаніями, які подалися на конкурс, оголошений міськрадою. Виходить, що вони дарма старалися, бо залишилися в дурнях? І як бути із довірою з боку потенційних інвесторів до львівської влади, різні гілки якої грають з ними по різних правилах?
Конкурс, оголошений міськрадою, на моє глибоке переконання, обов’язково повинен відбутися і завершитися позитивно. Ми не маємо права обманути довіру тих компаній, які мають бажання працювати у Львові, вкладати гроші у розвиток нашого міста. Щоб саме так і відбулося, і виконавча влада, і депутати, перш за все, зобов’язані діяти виключно в рамках закону. Дотримання закону за будь-яких обставин владою – перша і найважливіша гарантія інвесторам успіху їхньої діяльності у Львові.
Саме тому я не підтримав пропозицію своїх колег проігнорувати прокурорський протест, який призупинив проведення конкурсу. Можна багато говорити про мотиви його появи і чому цей протест з’явився так пізно, але якщо юристи міськради погодяться, що він має підстави, а отже умови конкурсу порушують закон, то однозначно, на моє переконання, необхідно зупинитися, виправити помилки і тільки тоді просуватися далі. Бо якщо ми цього не зробимо, ми реально поставимо учасників конкурсу, серед яких, можливо, є й потенційні інвестори, під загрозу втратити і гроші, і свій імідж.
Прокуратура заперечила можливість визначення генпідрядника будівництва стадіону у Львові шляхом конкурсу. Отож, якщо задовольнити прокурорський протест, то тоді міськраді залишається проводити конкурс в частині пошуку інвестора?
Якщо бути до кінця точними, то й інвестор будівництва стадіону вже є. Це – міська рада. Проте добре зрозуміло, що міський бюджет в умовах фінансової кризи найближчі два роки не потягне таких видатків. Тому необхідно шукати співінвесторів будівництва стадіону. І саме це повинно стати головним завданням нашого конкурсу, якщо, як ви правильно зауважили, прокурорський протест не буде відхилено депутатами.
28 листопада, у п’ятницю, відбудеться позачергова сесія Львівської міськради, на якій буде стояти питання про відхилення протесту прокурора. Яку позицію займе фракція «Пора» з цього питання?
Рішення фракції по цьому питанню ще не вироблено. Проте особисто моя думка і я буду переконувати членів фракції частково задовольнити протест прокурора, змінити умови проведення конкурсу і справді зайнятися пошуком інвесторів.
Ми не маємо права і часу зациклюватися виключно на питанні пошуку генпідрядника. Якщо ми дійсно бажаємо провести Євро-2012 у Львові, то повинні працювати на цей результат, а не займатися політиканством і з’ясовувати стосунки.
Тому депутатам і меру необхідно переступити через амбіції і чітко визначити подальші пріоритети.
Якщо виконавча влада задекларувала, що вона готова будувати стадіон, адже визначений генпідрядник «Азвінтекс», є кошти на фінансування першочергових робіт, то ми депутати, сьогодні повинні здуматися і зробити все необхідне для того, щоб ці роботи вклалися у відведений на це часовий проміжок і були якісно виконані. Нагадаю, що функцією депутатів є контроль за тим, як виконавча влада практично реалізує ухвали та інші рішення міськради. Ми ж , депутати, в жодному разі не повинні і не маємо необхідних на це повноважень перебирати на себе роботу виконавчих структур.
У чому повинен полягати цей контроль і як зробити, щоб він був ефективним? Адже до певного моменту депутати були схильні довіряти меру в питанні пошуку генпідрядника та інвестора, а Садовий провалив підписання угоди з австрійською фірмою «Альпіна»?
Фракція «Пора» такий механізм контролю запропонувала ще у жовтні. Тоді нашу позицію депутати не сприйняли, а відмову «Пори» негативно оцінити роботу Садового по питанню підготовки міста до Євро-2012, вони розцінили як безумовну підтримку з боку нашої фракції дій міського голови. Насправді ситуация інша. Ми послідовно критикували і будемо критикувати всі прорахунки в діяльності мера і виконавчих органів влади. Проте ми переконані, що необхідно утримуватися від крайнощів та різких рішень, як от така негативна оцінка його роботи, бо такі кроки логічно вимагають від нас, депутатів, наступної дії – відставки Садового з посади мера. А от цього якраз більшість депутатів не хоче і не готова зробити. Сподіваюсь, що одна із причин такої неготовності – розуміння того, що відставка Садового також може реально підштовхнути процес втрати Львовом права на проведення Євро-2012. Натомість ще тоді ж, в жовтні, «Пора» висунула вимогу публічної заяви міського голови Львова Садового про його особисту відповідальність за підготовку Львова до Євро-2012 і, у випадку втрати містом Львовом можливості проведення матчів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році, його відмову від посади міського голови Львова та не можливість балотування на будь які виборні посади в Україні. Цю вимогу ми відстоюємо і сьогодні.
Поза тим, «Пора» вимагає від виконавчої влади та генпідрядника представити на затвердження міськрадою чіткий графік виконання робіт з будівництва стадіону. Вважаємо, що цей документ повинен стати публічним, а виконавці робіт та чиновники повинні нести відповідальність за його виконання. Вже сьогодні для того, щоб збудувати стадіон протягом 24 місяців, треба організовувати роботу у дві зміни.
Друга наша вимога. Місту терміново потрібно визначати перелік об’єктів, які необхідно будувати до Євро-2012 і в які можуть інвестувати потенційні інвестори. Лише тоді ми зможемо реально зрозуміти, куди готовий владати гроші приватний бізнес. Всі фірми, які задекларують таку готовність, повинні отримати можливість реалізувати свої інвестиції. «Пора» також пропонує ці пропозиції винести і голосувати на сесії одним пакетом.
Хочу при цьому роз’яснити, що в силу певних обставин, коли мова йде про інвестора будівництва стадіону чи інших об’єктів до Євро-2012, дехто підміняє поняття і називає «інвесторами» банальних спекулянтів, які пропонують вкласти гроші в обмін за міську землю чи інше майно. Такі пропозиції, на нашу думку, не припустимі. Адже землю чи майно місто може і повинно реалізовувати всім бажаючим з аукціонів. Цей шлях є прозорим, все інше – від лукавого.
Разом з тим, перед фірмами, які будуть задіяні в будівництві стадіону, а також інфраструктури навколо нього, місто повинно поставити умову зареєструватися і стати платником податку у Львові. Для того, щоб податки з зарплати ішли в міський бюджет. Ми також вважаємо, що генпідрядник повинен створити робочі місця в першу чергу для львів’ян. Це важливо, оскільки орієнтовно там має працювати понад 800 осіб.
Чому ніхто не звертає увагу на ці проблеми і не вирішує їх вже зараз? Звичайно, якщо ти ставиш собі за мету зробити неможливим проведення футбольного чемпіонату у Львові, то це одне. Але якщо ти переживаєш за те, щоб воно відбулося, то переходиш на мову менеджменту – кошторис, графіки фінансування, графіки будівельних робіт, джерела фінансування, інвестиційні пропозиції. «Пора» говорить сьогодні саме такою мовою.
Ведуться розмови про те, що Львів може звернутися до уряду за допомогою у фінансуванні будівництва стадіону. Як Ви до цього ставитеся?
Міський бюджет справиться. Питання, чи справляться люди, які його наповнюють. Якщо ми усвідомлюємо, що джерелом фінансування є міський бюджет, ми повинні забезпечити його дохідну частину. Чи ми це зуміємо зробити, залежатиме і від зовнішніх причин, і від того, наскільки ефективно будуть працювати чиновники та депутатський корпус. Знайти 80 млн. євро - це не є надважким завданням для міста-мільйонника, яке володіє майном на мільярди. Питання забезпечення будівництво стадіону може бути хіба що тимчасовою проблемою.
Я особисто проти того, щоб зараз звертатися за допомогою до уряду саме в такій формі: дайте нам гроші, а ми їх освоїмо. Треба, насамперед, не забувати, що тільки 20% податків, які платять львів’яни, залишаються у Львові. «Пора» вважає, що справедливим є перегляд на цьому етапі політики відрахувань з держбюджету. Якби Львову залишали бодай 50%, то фінансування усіх об’єктів до Євро було б виконано у повному об’ємі. Це і дороги, і аеропорт, і євроколія. Натомість «Пора» виступає проти того, щоб фінансування спецоб’єктів до Євро-2012 вести за рахунок можливого зменшення фінансування соціальних програм та соціальної інфраструктури міста.
Якщо вже мова зайшла про уряд, то «Пора» вважає неприпустимим те, що сьогодні Міністерство регіональної політики та будівництва блокує видачу дозволу на будівництво стадіону у Львові, посилаючись на вигадані перепони, які нібито виникли з вини депутатів міськради. От такої «допомоги» з боку уряду нам дійсно не потрібно, тим більше, що сам уряд визначився з генпідрядником будівництва стадіону.
ІА "Вголос": НОВИНИ