— Опалювальний сезон 2009 року має розпочатись вчасно – проведена велика робота по підготовці і багато об’єктів зроблено. З міркувань економії в першу чергу треба запускати об’єкти соціальної сфери – садочки, школи, лікарні. Як тільки температура опуститься нижче 15 градусів, їх треба включати. Решту варто включати по мірі падіння температури. Думаю, цього року буде так само як і торік – теплопостачання включатимуть на ніч, вдень достатньо тепло, тому немає потреби в обігріві.
Цього року наші теплопостачальні підприємства отримали те, що так довго просили – двоставковий тариф. Тобто, вони отримали кошти влітку, які пішли на поточні ремонти. Наскільки ефективно були використані ці кошти, побачимо коли почнеться опалювальний сезон. Як тільки запустимо тепло, побачимо – чи витримують мережі, чи є прориви. Якщо буде багато поривів, то значить роботи були виконані неякісно.
Ми нарешті почали відновлювати утеплення труби з ТЕЦ-2. Ця величезна труба років тридцять була повністю «гола», і втрати по ній складали більше 50%. Фактично ми гріли повітря. В чому проблема – фірма-підрядник всі свої зобов’язання виконує – трубу утеплила, але не вирішене питання фінансування. Гроші частково передбачені в державному, частково – в міському бюджеті. Поки кошти не надійшли з держбюджету, місто теж не може виділити свою частину. В держбюджеті було передбачено 14 млн., ще 2 млн. грн. мало профінансувати місто. Питання потрібно вирішувати негайно, бо 15 жовтня почнеться опалювальний сезон, а по нагрітій трубі проводити роботи буде дуже складно.
Які є проблеми з підготовкою?
В чому є проблема – нам досі не пояснили ситуацію з лімітами газу – чи виділили ліміти на опалювальний сезон чи ні. За інформацією теплопостачальних організацій є 100 млн. грн. боргу. Ми вже неодноразово звертали увагу, що теплопостачальні підприємства погано ведуть претензійну роботу з боржниками. Борги ростуть, а до суду ніхто не звертається. Виходить парадоксальна ситуація – мешканці, які справді соціально незахищені, вчасно платять, а люди, які мають великі достатки – просто не хочуть платити. Потрібно залучати виконавчу службу. Якщо є борг більше тисячі гривень – не проблема подати в суд, отримати судове рішення і залучити виконавчу службу для стягнення цих грошей.
Цей борг – 100 млн. грн. – це за попередній опалювальний сезон чи старі борги?
Так, це ще старі борги і вони постійно накопичуються. На мою думку, «Львівтеплоенерго» дуже погано працює в напрямку реструктуризації боргів. Немає тісної роботи з Кабінетом Міністрів.
До того ж досі не з’ясоване питання призначення директора «Львівтеплоенерго». Богдана Кота з посади директора звільнили ще два місяці тому і досі є тільки виконуючий обов’язки. І не відомо, чи ця людина буде директором чи якась інша. 15 жовтня розпочинається опалювальний сезон і має бути відповідальна людина. На сьогодні директора немає і немає пропозицій виконавчих органів хто б міг стати директором.
А хто виконує обов’язки?
Технічний директор Мозіль. Але в опалювальний сезон теплопостачальна організація однозначно має мати директора, який, у свою чергу має представити своє бачення і свою стратегію розвитку підприємства. І саме він має нести відповідальність або за успіх опалювального сезону, або за провал. Нам досі не відомо по якій причині зняли Богдана Кота. Теоретично, начальник департаменту ЖКГ мав би прийти на сесію міськради і пояснити, що пан Кіт провалив сезон, розвалив підприємство, або, навпаки, працював так, що підприємство процвітає. Директор департаменту мав би дати якусь оцінку – позитивну чи негативно. А вийшло, що влітку директора зняли і ніхто нічого не знає.
На попередній сесії депутати заслуховували питання опалювального сезону. Чому не задали ці питання директорові департаменту?
Ми заслуховували, доповідав пан Голець… Але він так доповідав, що особисто в мене склалося враження, що людина взагалі не орієнтується в темі і не знає що відбувається у місті Львові. Йому задавали питання, але він або не знав відповіді, або «з трудом» відповідав. Можливо, було б доцільно директора департаменту замінювати, якщо він не знає, що твориться в місті.
Дивно, чому за підготовку садочків і шкіл відповідає управління освіти, ці всі питання мав би доповідати директор департаменту. Опалювальний сезон – це юрисдикція департаменту житлового господарству і йому підпорядковуються директори теплопостачальних підприємств. До чого тут управління освіти? Добре, є гуманітарні об’єкти, тоді разом з Гольцем мав би доповідати керівник департаменту гуманітарної політики Олексій Побурко. Або взагалі профільний заступник пан Шевчук мав би говорити за всю структуру – де в нас є проблема, а де немає. А так інформація вийшла якась скомкана і неповна. Особисто мене цікавила підготовка соціальних об’єктів – шкіл та садочків, чи є якісь проблеми. Але такої інформації я не отримав.
Яка ситуація з підготовкою відомчих будинків?
Є проблема – передача відомчих будинків Львівської залізниці в комунальну власність міста. Ситуація на сьогодні критична і неадекватна. Якщо решта об’єктів до зими готові, то залізниця з кінця минулого сезону не зробила жодних дій по підготовці. Багато будинків передали в комунальну власність міста, але Львівська залізниця мала зробити свою частку робіт з проведення теплотрас. В результаті ці будинки можуть бути взагалі не запущені до початку холодів, я боюсь, що вони можуть не мати тепла взагалі до кінця року. Теплова мережа повністю зруйнована, котли і бойлери зняті з експлуатації. Крім того, представники залізниці на останньому засіданні комісії повідомили, що вони не підписали угод на виділення лімітів газу на 2009 рік. Всіх працівників з теплопостачальних об’єктів залізниця вивела, тобто немає кому їх обслуговувати. Місто взяло ці об’єкти на баланс, але зараз треба набрати нових технічних працівників, а це тривалий процес. Комісія засідала 6 жовтня, то працівники залізниці сказали, що вони не готові виправити ситуацію у найближчі два-три тижні.
Скільки таких будинків є і скільки мешканців в них проживає?
Це більше десятка будинків, тобто мова йде про достатню кількість людей. І шкода, що залізниця кидає людей на призволяще. Мешканці ж не винні. Ми на комісії неодноразово наголошували і будемо на цьому стояти і далі – відомчі будинки, які місто приймає в комунальну власність, відомство має здати цей будинок зі справною інженерією. Бо виходить так, що ми взяли відомчий будинок на баланс міста і ми тепер маємо зробити там всі мережі – водопроводи, теплотраси. По наших прогнозах, щоб запустити ці котельні, терміново треба виділити 3-4 млн. грн. А зараз кінець бюджетного року і найти таку суму дуже тяжко. Такі питання треба вирішувати в березні-квітні, коли завершується опалювальний сезон. Тоді ми б знали, що ці кошти потрібно виділяти, або не брати ці будинки. Вийшла непродумана ситуація, я не знаю чому так спрацював департамент житлової політики. Логічно було би, як половину цих коштів вклала залізниця, а половину місто. Але залізниця зайняла позицію, що ці будинки вже перейшли у власність міста, тому фінанси вона виділяти не буде.
Якщо кошти так і не буде знайдено?
То, звичайно, заручниками ситуації вийдуть мешканці. Оскільки ці будинки передали місту, то вони вже мають оплачувати згідно двоставкового тарифу. Але послуга не надається, то за що мешканці мають платити?
Як триває підготовка об’єктів соціальної сфери?
По інформації, яку ми маємо 90% шкіл та садочків буде вчасно запущено. По деяких об’єктах просто запізно почали роботи, бо управління освіти не провели вчасно тендери і фірми уклали угоди в липні-серпні. Це запізно, і до опалювального сезону ці котельні не запустять.
Крім того, не з’ясована ситуація по підвальних котельнях, які є в будинках в центральній частині міста. Ці котельні є старими і їх експлуатація заборонена. Ми виділяли кошти на виніс цих котелень, але фірма-підрядник не до кінця справляється. Тому зараз треба контролювати ситуацію, щоб ці підвальні котельні були вчасно демонтовані.
ІА "Вголос": НОВИНИ