Волосоподібний білок, захований всередині бактерій, служить свого роду перемикачем для «електричної мережі» природи, глобальної мережі створених бактеріями нанодротів.
Вони пронизують безкисневий грунт і глибоке океанічне дно, повідомляють дослідники Єльського університету в журналі Nature.
«Земля під нашими ногами, вся земна куля, електрично підключена», - сказав Ніхіл Малванкар, доцент кафедри молекулярної біофізики та біохімії Інституту мікробних наук в Західному кампусі Єльського університету і старший автор статті. «Ці раніше приховані бактеріальні волоски є молекулярним перемикачем, що контролює вивільнення нанодротів, складових електричної мережі природи».
Майже всі живі істоти дихають киснем, щоб позбутися зайвих електронів при перетворенні поживних речовин в енергію. Однак, не маючи доступу до кисню, грунтові бактерії, що живуть глибоко під океаном або поховані під землею протягом мільярдів років, розробили спосіб дихати, «вдихаючи мінерали» через крихітні білкові нитки, звані нанодротами.
Однак те, як ці грунтові бактерії використовують нанодроти для видиху електрики, залишається загадкою. З 2005 року вчені думали, що нанодроти складаються з одного різновиду білка - пілі або волоска. Однак в дослідженнях, опублікованих в 2019 і 2020 роках, команда під керівництвом Мальванкара показала, що нанодроти складаються з абсолютно різних білків.
За словами авторів дослідження, розуміння того, як бактерії створюють нанодроти, дозволить вченим налаштувати бактерії для виконання безлічі функцій - від боротьби з патогенними інфекціями або біологічно небезпечними відходами до створення живих електричних ланцюгів. Це також допоможе вченим, які прагнуть використовувати бактерії для вироблення електроенергії, створення біопалива і навіть розробки самовідновлювальної електроніки.
ІА "Вголос": НОВИНИ