До дискусії на тему ситуації навколо перспектив реалізації євроінтеграційних устремлінь України, зокрема, в контексті активно обговорюваного останнім часом європейськими політиками узалеження парафування Угоди про асоціацію від розвитку справи Юлії Тимошенко, долучився новий активний гравець польської політичної сцени – Рух Палікота (РП).
Нагадаємо, що за результатами нещодавніх парламентських виборів РП зайняв третє місце (10,02% голосів. – Авт.) і має третю за кількістю «штиків» (41 депутат. – Авт.) фракцію у нижній палаті польського парламенту.
Депутат цієї партії Анджей Розенек*, який є речником депутатскої фракції «Рух Палікота» у Сеймі, заявив, що його партія не погоджується із тими, хто ставить долю Угоди про асоціацію Україна – ЄС в залежність від вирішення справи Тимошенко.
В ході дискусії на цю тему з представниками інших головних гравців польської політичної сцени (ПіС, ГП, ПСП, СДЛС**), А. Розенек наголосив, що Україна – «суверенна держава, що має незалежний суд, який видав вирок у справі Юлії Тимошенко, можливо й суворий вирок». У своїй аргументації депутат РП, який є фаховим журналістом, покликається на публікації в українських ЗМІ, зокрема, про те, що «Юлія Тимошенко отримала за цей нещасний контракт якісь гроші». Дивлячись через цю призму А. Розенек «не дуже розуміє», «чому це вона не мала б бути засуджена за цей факт?».
На думку представника Руху Палікота, виступи на підтримку Тимошенко можуть справляти враження, що «у Європі є якісь еліти, яких не можна чіпати і які є понад правом». Якщо так – продовжує прес-секретар фракції РП у Сеймі, то «Рух Палікота абсолютно на щось таке не погоджується і ніколи до чогось такого не приложить руку».
А. Розенек безапеляційний у твердженні, що «кожен політик, навіть відомий, навіть прем’єр мусить колись почати відповідати за те, що він робить: так само повинно бути у Польщі, і так само є на Україні». Він «не бачить жодної проблеми» у тому, щоб Юлія Тимошенко, «якщо вона потрапила у якісь корупційні сіті», «відповіла за це».
Депутат вважає, що Польща та ЄС трактують Україну «так, якби вона була якимось підлеглим Європейському Союзові ландом», тоді як у своїй політиці щодо неї повинні керуватись тим, що «вона таким ландом не є... Україна є суверенною державою».
А. Розенек погоджується, що Україна має два шляхи розвитку – проросійський та проєвропейський. На його переконання, «на даний момент проросійський шлях з точки зору інтересів України видається набагато більш розсудливішим та набагато економічно вигіднішим для цієї держави». Тому, заспокоює депутат, «не варто дивуватися, що на тому другому шляху, прийняття України до ЄС, є певні проблеми».
Речник Руху Палікота вважає, що Польща й надалі повинна підтримувати євроінтеграційні устремління України, але на інших засадах: «очевидно, що в державних інтересах Польщі є притягувати Україну до ЄС. Але робити це слід не ображаючи нашого сусіда. Бо ми їх (українців) ображаємо, оскільки (ставлячи долю Угоди про асоціацію в залежність від вирішення справи Тимошенко. – Авт.) ми трактуємо їх не як суб’єкт, а як об’єкт».
*Анджей Розенек (1969 р.н.) – депутат Сейму Республіки Польща VII скликання від «Руху Палікота», прес-секретар депутатської фракції «Рух Палікота». Журналіст та публіцист лівого спрямування, заступник головного редактора тижневика «НЄ» („NIE” – часопис антиклерикального, лівого та сатиричного спрямування).
**ПіС (Право і справедливість), ГП (Громадянська платформа), ПСП (Польська селянська партія), СДЛС (Союз демократичних лівих сил).
ІА "Вголос": НОВИНИ