Так оцінив результати поразки правлячого Права і справедливості (ПіС) в ході дострокових парламентських виборів діючий прем’єр і лідер партії Ярослав Качинський. Не заперечували цієї тези й лідери інших політичних сил, які за результатами недільних дострокових парламентських виборів матимуть своїх депутатів у парламенті – Сеймі (нижня палата) та Сенаті (верхня палата) Республіки Польща.
Голосування 21 жовтня було для поляків чимось більшим ніж підтримка тієї чи іншої партії. Вони голосували за вибір подальшого напрямку розвитку країни. За посткомуністичний період вдруге (після парламентських виборів 1993 року, коли до виборчих урн прийшло 52,1% - автор) мобілізувалося громадянське суспільство, яке продемонструвало свою силу понад 53,88% явкою на виборчі дільниці, що дало підстави аналітикам польської політичної сцени назвати ці парламентські вибори історичними.
Поляки, що важливо молодь і люди середнього віку, почули свою відповідальність за долю демократії в країні. Активність громадян була настільки високою, що на окремих виборчих дільницях у Варшаві та Гданську у зв’язку з нестачею бюлетенів для голосування і довелося продовжити термін голосування з 20 години до 22 год. 55 хв., чого не траплялося ніколи раніше. Небувалою була також активність польської діаспори, яка на відміну від української, має право голосу, а також тих поляків, які перебувають за кордоном у пошуках кращого життя і заробітку. В окремих закордонних округах (Великобританія, Франція, Німеччина, Італія) виборці чекали на можливість виконати свій громадянський обов’язок навіть по 3 години. Так, в Англії, коли лондонці, проходячи біля «оточеного потрійним кільцем» польського посольства, в якому розмістилася виборча дільниця, запитували «За чим черга», у відповідь чули – «За демократією».
Виборчий поріг (5%) подолали чотири політичні сили. З суттєвим відривом від Права і справедливості (ПіС) /32,11 %/, перемогу здобула Громадянська платформа (ГП), яка отримало 41,51 %, голосів. В нижній палаті польського парламенту будуть представлені також Ліві і Демократи (ЛіД) – 13,15 % та Польська селянська партія (ПСП), яка отримала 8,91 % підтримки. В Сенаті абсолютна більшість місць у Громадянської платформи – 60. 39 «штиків» буде у Права і справедливості. Сотим сенатором вищої палати польського парламенту нового скликання став Влодзімєж Цімошевіч, колишній діяч Союзу демократичних лівих сил, який цього разу пішов на вибори як незалежний кандидат від Виборчого комітету «Цімошевич – у Сенат». Такі остаточні, але все ще неофіційні результати виборів подані Державною виборчою комісією. Політики в очікуванні оголошення офіційного вердикту ДВК, яка завершує перевірку протоколів з окружних виборчих комісій. Тим часом політологи жваво обговорюють можливі варіанти коаліції, оскільки не дивлячись на суттєву перевагу над основним суперником – ПіС, Громадянська платформа не матиме 231 місця у Сеймі для самостійного формування уряду.
ІА "Вголос": НОВИНИ