Сьогодні на своє перше засідання збереться польський сейм, обраний 21 жовтня. Передбачається, що на цьому засіданні оголосить про відставку свого уряду Ярослав Качинський. Він також виступить з промовою перед новим складом нижньої палати польського парламенту. Всупереч традиції, що склалася у Польщі з 1991 року, не зробить цього президент РП Лех Качинський. Щоправда. він приїде в приміщення польського парламенту, але для того щоб виступити перед новим складом вищої палати польського парламенту – Сенату.

Таку поведінку Президента РП польські аналітики називають прецедентом. Не виключено, що цей прецедент не буде єдиним: Президент РП до цього часу однозначно не задекларував кому і коли довірить формування нового уряду.

На позицію президента проливає світло його інтерв’ю газеті «Жечпосполіта», яке Лех Качинський дав через десять днів після оголошення результатів дострокових парламентських виборів. В цьому інтерв’ю польське суспільство дізналося про ставлення президента країни до поразки очолюваного його братом-близнюком Ярославом Качинським Права і справедливості (ПіС) та можливостей формування нового уряду.

В інтерв’ю газеті «Жечпосполіта» Президент РП заявив про однозначне визнання результатів виборів 21 жовтня. 5 листопада минає конституційний термін внесення президентом кандидатури на посаду Голови ради міністрів. Традиційно таким кандидатом є лідер партії, яка набирає найбільшу кількість голосів. Винятком був 2005 рік, коли після перемоги ПіС його лідер Я. Качинський відмовився від цієї посади, оскільки напередодні президентських виборів польське суспільство чітко висловлювалося проти зосередження двох гілок влади в руках представників однієї сім'ї.

Перед внесенням кандидатури лідера Громадянської платформи (ГП) Дональда Туска на посаду керівника уряду Л. Качинський ставить вимогу, що ГП має створити парламентську більшість та представити йому «коаліційну угоду». Нагадаємо, що після згадуваних вже парламентських виборів 2005 року тодішній президент країни А. Кваснєвський не ставив перед ПіС жодних вимог.

Президент передбачає також можливий конфлікт між ним і парламентом щодо кандидатури прем’єра і не відкидає можливості призначення уряду без його участі – самим парламентом. Таку можливість передбачає польська конституція на випадок конфлікту на лінії президент – парламент.

Лех Качинський не заперечив інформації (яка появлялась у польській пресі одразу ж після виборів з подачі лідера ПіС Ярослава Качинського) про те, що він почувається ображеним лідером ГП під час передвиборчої кампанії: «маю цілий набір висловлювань Туска, які є образливими по відношенню до мене». Напередодні Д. Туск перепросив президента: «якщо президентові для налагодження співпраці з майбутнім урядом потрібне «перепрошую», то я перепрошую». Тим часом канцелярія Президента Л. Качинського замовила спеціалістам-конституціоналістам експертну оцінку (тлумачення положення Конституції) чи мусить президент призначати на посаду глави уряду лідера партії, яка перемогла на виборах. Спеціалісти відповіли, як повідомляють польські ЗМІ, що не мусить. Отож, теоретично існує можливість виникнення ситуації, що Лех Качинський не внесе кандидатури Д. Туска, а якогось іншого політика. Такий хід президента може призвести до зволікання з формуванням нового уряду, оскільки запропонований президентом кандидат на посаду Голови Ради міністрів РП мусить здобути підтримку парламентської більшості. Якщо ж він такої підтримки не отримає, керівника уряду призначить Сейм, більшість у якому (240 депутатських мандатів) мають Громадянська платформа з Польською селянською партією.

Як ставиться до можливості вищеописаних кроків президента кандидат на посаду глави уряду – лідер партії Громадянська платформа Дональд Туск дізнаємось із нинішньої «Газети виборчої»: «Пропозиція іншого кандидата (на посаду прем’єра – автор) буде проявом недоброзичливості щодо ГП, але президент має на це право. Це затягне процедуру. Моєю зброєю на таку поведінку буде терплячість. Після проходження певного періоду часу ініціатива формування уряду повернеться в кінці-кінців до парламентської більшості...».

ІА "Вголос": НОВИНИ