Прихильники нового закону говорять, що генномодифіковані рослини можна вирощувати інтенсивним методом і без застосування хімічних препаратів. Мовляв, завдяки цьому вдасться знизити затрати, пов’язані з вирощуванням рослин, а це, в свою чергу, спричинить здешевлення продуктів харчування.
Томаш Борецький, радник польського президента з сільськогосподарських питань говорить, що поляки не уникнуть вирощування генетично модифікованих рослин. Якщо такі аграрні культури не вирощуватимуть у Польщі, вважає він, то їх доведеться за великі гроші купувати за кордоном, а це погіршить ситуацію польського села.
Новий польський закон про насінництво спричинив хвилю громадських протестів, зокрема з боку селян. Незадоволені ухвалою Сейму висловлюють переконання, що вона вдарить і по здоров’ю поляків, і по національному аграрному сектору.
Даріуш Йонський, польський політик партії «Союз лівих демократів» нагадує, що саме польський аграрний сектор – один із найбільших в ЄС. За його словами, кожен четвертий селянин у Європейському Союзі – це поляк, а екологічні польські продукти популярні на столах європейців.
Однопартієць Йонського Ромуальд Айхлер, член парламентської комісії з питань сільського господарства, каже, що ГМО завдасть збитків польським аграріям.
«У Польщі в багатьох місцях функціонують традиційні селянські господарства, – зауважує він. – Крім цього у нас є дуже розвинуті екологічні господарства, а також такі, які щойно розвиваються. Вони просто не виживуть, якщо поряд із ними будуть поля, засіяні генномодифікованими рослинами».
За словами Айхлера, генномодифіковані рослини схрещуватимуться з традиційними сортами, тож польська аграрна продукція втрачатиме популярність. Думку депутата розвиває Катажина Лісовська, член комісії з питань ГМО при Міністерстві навколишнього середовища. Вона зауважує, що прихід на польський аграрний ринок великих міжнародних концернів, які вирощують модифіковані рослини, спричинить укрупнення аграрних господарств. Внаслідок цього, каже Катажина Лісовська, село ще більше механізується, а багато польських селян втратять роботу. Такі негативні процеси вже відбуваються у Південній Америці, застерігає польський експерт.
Джерело: Радіо Свобода
ІА "Вголос": НОВИНИ