Позивач (редакція газети) звинувачує Литву у порушенні права на свободу вираження поглядів, тобто ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підставою для звернення в ЄСзПЛ стало рішення Вищого адміністративного суду Литви, який у квітні цього року підтримав постанови судів нижчих інстанцій, де «Віленський кур’єр» впродовж кількох років добивався відміни рішення Комісії етики ЗМІ (КЕЗМІ) від 2007 року, яким редакцію газети звинувачено у порушенні обов’язковового для журналістів і видавців Литви кодексу етики шляхом заклику до міжнаціональної ворожнечі.

Формою покарання було «зауваження» та зобов’язання редакції опублікувати рішення КЕЗМІ на сторінках газети. Все б нічого, але зауваження КЕЗМІ має також і фінансовий вимір. Газета, яка його отримує позбавляється права на отримання дотації з державного Фонду підтримки преси Литви.

Підставою для винесення «зауваження» газеті КЕЗМІ визнала публікацію «Віленським кур’єром» у листопаді 2006 року наукового реферату «Литвин очима поляка у міжвоєнний період» (1918-1939 р.р. – Авт.) авторства Кшиштофа Буховського – професора Інституту історії м. Білосток .

«Віленський кур’єр» – єдина щоденна польськомовна газета, що видається за східним кордоном Польщі. Нинішній тираж 2,5 – 3,5 тис. Екземплярів. Під цією назвою газета виходить з 1990 року, до того виходила під назвою «Червоний штандарт» (з 1 липня 1953 р.).
Іван Козловський, Варшава


 

ІА "Вголос": НОВИНИ