Особливо часто задають собі таке питання сусіди-поляки, які часто навідувалися на короткі екскурсії до Львова: попити смачного пива, побродити вулицями міста, яке вони так люблять з огляду на історичні факти минувшини.
З огляду на прискіпливе ставлення деяких поляків до можливих подорожей і візитів до України, польський сайт ambasadorp публікував поради для тих, хто ще вагається і все-таки більше схиляється до подорожі, скажімо, до Львова чи інших міст Західної України.
Отож польське Інтернет-видання зазначає, що одразу розвіює чиїсь сумніви, бо у Львові є безпечно. «Усі події, про які ми чуємо, проходять на сході України. Так, крім подій, відомих як «ніч гніву», з 19 лютого минулого року у Львові не відбулося серйозних інцидентів. (Сьогодні нашу увагу на вулицях Львова привернуть тільки військові патрулі, яких є набагато більше, ніж поліції. Останні, схоже, зайнялися прибутковим збором штрафів з водіїв.) Єдиний вплив війни, який суттєво змінив ситуацію у Львівській області та по всій країні – це курс української гривні. Адже тепер за 1 злотий можна купити аж 5,5 гривні! Це дуже дешево!».
Щоправда, нині у львівських канторах польський злотий можна продати ще вигідніше – по 6-6.10 грн. за злотий. Як би це сумно не звучало для українців, але для поляків гостинне запрошення приїжджати до Львова в контексті обмінного курсу звучить ще привабливіше.
Для українців і поляків мова – не перешкода
Польське видання наголошує на тому, що у Львові можна порозумітися, спілкуючись польською мовою. Акцентується на тому, що більшість офіціантів і касирів, які працюють в центрі міста спокійно зрозуміють польську. «Гірше може бути з вільною та правильною відповіддю польською мовою, але, безумовно, львів’яни будуть старатися допомогти іноземному туристові. Проте завжди потрібно мати в запасі кілька слів українською мовою. Якщо у вас є вибір: спотворювати українську мову чи сказати щось польською мовою, вибирайте другий варіант. Не мучте себе та бідного офіціанта».
Продовжуючи мовну тему для польських і не тільки туристів, видання зазначає, що у більших барах, ресторанах і готелях, розташованих у центрі міста, досить легко порозумітися англійською. Гірше – в деяких місцях біля ринків і в продуктових магазинах. Там краще говорити польською, яку зрозуміють набагато краще.
Згадується на сайті також і про російську мову, яка у будь-якій своїй транскрипції ріже вухо галичанина: «Незважаючи на те, що багато українців зі Львова знають російську мову, вам краще говорити польською, щоб не створювати «незнайомих неологізмів» і чи потрібно пояснювати ще чому? (автор мав на увазі ситуацію, що пов’язана на Сході України – авт.)
Де міняти? Тільки у Львові!
Найкраще обмінювати злоті на гривні у Львові, радить польський сайт. Курси в польських обмінних пунктах (канторах), навіть на кордоні, є менш привабливими, ніж у центрі міст України. З собою достатньо взяти кілька сотень гривень, щоб доїхати до Львова, а в центрі міста обміняти валюту. Так буде вигідніше.
Транспортні рекомендації виділено в окремий пункт.
«Поїзд Краків-Перемишль - 25 злотих (студент).
Автобус до кордону України відправляється з вокзалу - 2 злотих.
Перейти пішки кордон – безкоштовно.
Автобус від кордону до Львова - 33 гривні або 6 злотих.
Не турбуйтеся, що не знаєте української мови, коли купуєте квитки - водії, або продавці на касі зрозуміють польську. Головне - НЕ потрапити до людей, які пропонують недорогу поїздку до Львова, оскільки вона завжди виходить дорожчою, ніж поїздка мікроавтобусом.
У сумі приблизно: 33 злотих, 9 годин і Ви у Львові. Можливо, не швидко, але швидше, ніж будь-яким іншим громадським транспортом, але так дешевше. Приїхавши до Львова можна насолодитися чудовим українським пивом всього за 1,5 злотих за пляшку (з магазину)».
На короткий відпочинок «самоходу» не потрібно
«Якщо ви розглядаєте короткий відпочинок, і вам не потрібно автомобіля для подальшої подорожі Україною, безумовно, відмовляємося від варіанту їхати машиною». Така порада пов’язана з тим, що з боку України при поверненні додому поляки стають такі ж самі смертні як і наші громадяни. Розподіл на громадян ЄС і не ЄС відбувається вже на польському кордоні. Отож, йдеться про довгу чергу на кордоні на зворотному шляху. «Бувають дні, коли Ви можете простояти в черзі до 10 годин! Міфом, однак, є поліцейські, які нібито підстерігають уздовж доріг іноземного туриста».
Польське Інтернет видання звертається до любителів їздити автомобілем: «Ви повинні мати міцні нерви, пильне око, гнучку шию, щоб їздити машиною по Україні. Українці не належать до водіїв, які завжди підкоряються правилам дорожнього руху, але після декількох годин гострого навчання в цій області, можна знайти ключ до українського трафіку».
Про ночівлю польське ЗМІ каже не переживати, бо вона у Львові відносно є дешевою. «Проживання залежить від Вашого вибору та вимог. Ви можете орендувати відремонтовану квартиру за кілька сотень злотих за ніч (буквально біля площі Ринок), готель або за кілька десятків злотих поспати в гуртожитку. Рішення залишається за вами. Пиво в пристойному кафе коштує 4-5 злотих, в простому – 2-3. Ситний і дуже хороший обід біля площі Ринок буде коштувати 20-30 злотих».
Одне слово, полякам у Львові добре. Принаймні, набагато дешевше, ніж нам їздити у Польщу.
Підготувала Вікторія Боруцька, спеціально для «Вголосу»
ІА "Вголос": НОВИНИ