Знаменитий італійський тенор 71-річний Лучано Паваротті помер сьогодні 6 вересня. Якщо сказати, що ім'я Лучано Паваротті стало синонімом оперного мистецтва другої половини двадцятого століття, це не буде перебільшенням, але, звичайно, буде банальністю.

Проте, неможливо уявити, що опера була б настільки ж популярною, якби не "великий Лучано", як його називали в усьому світі. При цьому, у що важко повірити, один з найбільших тенорів, за його власним визнанням, зовсім не знав нот.

В інтерв'ю він говорив, що на нотному аркуші на концерті замість нот він ставить свої власні знаки – знаки руху своєї душі і заявляв, що лише ці знаки його голос проспівує бездоганно.

Напевне, великий тенор лукавив, але, дивлячись на історію його життя, легко погодитися з тим, що головним у його житті був саме цей самий порух душі.

Паваротті народився 12 жовтня 1935 року в місті Модена в Італії. Першою пристрастю в його житті був футбол і, як більшість італійських хлопчиськ, вона збирався пов'язати з ним своє доросле життя. А заспівав вперше Паваротті завдяки батькові, булочнику і великому аматору опери, який вперше привів його в моденський хор. У результаті, уже після закінчення школи він став займатися вокалом у Мантуї, а вже в 1961 році дебютував у ролі Родольфо в "Богемі" Пуччіні.

Ця партія, хоч і не принесла йому світової популярності, але відкрила двері найбільш відомі оперні майданчики світу – Ла Скала, Ковент-Гарден і Метрополітен-Опера. Саме виконання партії Тоніо в опері "Дочка полку" Доніцетті принесло Паваротті популярність, а також титул "Короля верхнього до" – він став єдиним тенором, який проспівав всі дев'ять "до" другої октави в арії Quel Destin. Серед співаків, які вплинули на нього найбільше, Паваротті вище інших, звичайно ж, ставив Карузо.

Своїм головним завданням великий тенор завжди бачило популяризацію оперного мистецтва і не дивно, що раптом, всі головні оперні сцени світу, що так легко відкрились для нього, стали для нього затісними.

Та й концертні майданчики, серед яких і багатотисячні стадіони, не завжди могли вмістити всіх бажаючих. Вся справа в тому, що на своїх виступах співак, не поступаючись принципами академічного співу, буквально заряджав глядачів своєю життєлюбністю, зовсім несподівано він міг почати жартувати прямо під час виконання зовсім не веселої арії, а посмішка й зовсім, здається, ніколи не зникала з його обличчя. При цьому, категорично, невірно буде дорікнути йому у легковажності.

В 1990 році Паваротті, об'єднавшись з двома іншими великими іспанськими тенорами Пласідо Домінго та Хосе Каррерасом дав перший концерт з серії "Три тенори". До речі, сам тенор не погоджувався, коли в пресі його називали найбільшими тенором сучасності, і закликав не забувати, як мінімум про цих двох його друзів і колег.

Цим виступом йому вдалося сполучити дві свої пристрасті – оперу та футбол – виступ відбувся у рамках чемпіонату світу з футболу і мав неймовірний успіх серед сотень тисяч футбольних фанатів, яких дуже важко запідозрити в любові до опери.

Концерти трьох тенорів стали регулярним заходом на най різноманітних торжествах від Різдва до чергового чемпіонату світу.

В 2003 році Паваротті одружився вдруге на своїй колишній секретарці Ніколетте Мантовані, яка мала народити співаку близнюків, але вона подарувала співаку одну дочку Аліче – син Ріккардо не вижив. Це стало величезною трагедією для співака, у якого вже було троє дочок від першого шлюбу, але не було жодного сина, однак саме народження четвертої дочки змусило його записати перший за п'ятнадцять років альбом, названий Ti Adore (Я тебе обожнюю) і присвячений Аліче, з якою співак, який відійшов від бурхливого гастрольного життя, проводив в останні роки найбільше часу.

В 2006 році в Паваротті виявили злоякісну пухлину підшлункової залози. Тоді його прооперували, і лікарі робили оптимістичні прогнози на повне видужання. Однак у серпні 2007 співак знову з'явився у лікарні. Офіційно повідомлялось, що це пов'язано з затрудненням дихання і високою температурою. 25 серпня Паваротті виписали з лікарні. Повідомлялося, що стан знаменитого тенора нормалізувався.

Днями віллу родини Паваротті відвідав мер Модени Джорджо Пігі. Він повідомив про те, що віце-прем'єр, міністр культури Італії Франческо Рутеллі оголосив про присудження Паваротті спеціальної премії за вагомий внесок у мистецтво – великий тенор став першим власником такої нагороди.

Учора ввечері Паваротті потрапив в онкологічне відділення лікарні міста Модени на північно-заході Італії з високою температурою, періодично втрачаючи свідомість. За даним ЗМІ, в 71-літнього оперного співака відмовили нирки. Посилаючись на неназвані джерела, італійське телебачення повідомило, що стан співака "дуже серйозний".

Вранці у четвер, в 8.43 мск, продюсер Паваротті Террі Робсон повідомив про смерть знаменитого тенора агентству Reuters. Він передав, що "Великий Лучано" помер годину тому.

Газета.Ru

фото: km.ru

ІА "Вголос": НОВИНИ