ЛЬВІВ, 26 БЕРЕЗНЯ, PRESSTIME.COM.UA. — Потерпілі у Скнилівській трагедії вважають, що головуючий суддя порушив права потерпілих, закривши у понеділок, 24 березня, «виїзні засідання у Львові, не заслухавши всіх потерпілих.

Про це в коментарі Presstime повідомив голова ГО «Скнилівська трагедія» Стефан Козак.

«У понеділок на засіданні головуючий по справі закрив виїзні засідання у місті Львові без пояснення, безпідставно і в порушення своєї постанови, у порушення прав потерпілих, які закріплені КПК та Конституцією України. Я вже сьогодні відправив листи Карпачовій, Президенту, Генпрокурору, у Верховний суд України та Військово-апеляційний суд про безчинство головуючого по справі. Законодавчо закріплено право кожного потерпілого дати свідчення. Суддя вступив у конфлікт із законом», — розповів Козак.

«Суд викликав на засідання більше 13 родичів загиблих та тих, кого вже немає в живих, і не повідомив при цьому 391 потерпілого, які втратили здоров’я і були безпосередньо присутніми під час авіа-шоу», — пояснив він.

Козак уточнив, що «виїзні» засідання були заплановані до 28 березня, суддя планував заслухати всіх потерпілих.

Припинення «виїзних» засідань у Львові Козак пояснює тим, що у суді почали з’ясовувати питання, чи літав літак над глядачами. Виявилося, що в матеріалах справи такий факт відсутній. «На мій погляд, це буде використано для виправдального вироку суду», — вважає потерпілий.

«Головуючий Віталій Загоруйко веде себе дуже хамовито, зверхньо. Те, що він викликає на суд осіб, які померли, ще раз підтверджує, що він матеріалів справи і до рук не брав. Ми 2006 році давали свідчення по цій справі, яка зараз слухається. Суддя, якби читав матеріали справи, він би не викликав у суд осіб, які померли. Ми вважаємо, що суд, а саме головуючий і підсудні в злочинній змові», — додав Козак.

Він сказав, що про відвід судді швидше за все потерпілі не заявлятимуть, сподіваючись, що вищі посадові особи України «наведуть в судочинстві порядок».
Наступне засідання у «справі чотирьох генералів» заплановане на 8 квітня у приміщенні Віськово-апеляційного суду центрального регіону в Києві.

Нагадаємо, виїзне засідання Військового суду в справі чотирьох генералів у Львові розпочалось 18 березня і мало тривати 10 днів.

Нагадаємо, що генералів Володимира Алексєєва (екс-заступник начальника бойової підготовки ВПС), Олександра Волошенка (екс-заступник головнокомандувача ВПС - начальник бойової підготовки), та Сергія Оніщенка (екс-командувач 14-го авіаційного корпусу) притягнено по 426, 424 та 416 статтях Кримінального Кодексу, згідно з якими передбачено позбавлення волі на строк більше 10 років, а Віктора Стрєльнікова (екс-головнокомандувач ВПС) по статтях, що передбачають до 10 років ув’язнення.

Як повідомляло агентство, 27 липня 2002 року внаслідок падіння літака СУ-27УБ на Скнилівському летовищі загинуло 77 людей, серед яких 28 - неповнолітні. Загалом постраждала 241 особа, з яких 83 - діти.

23 червня 2005 року липня Військовий апеляційний суд Центрального регіону визнав винними п'ятьох з шести підсудних у справі за фактом Скнилівської авіакатастрофи.

Підсудний у справі Скнилівської трагедії, командир екіпажу літака СУ 27УБ полковник Володимир Топонар отримав 14 років позбавлення волі. Член екіпажу літака полковник Юрій Єгоров засуджений до 8 років позбавлення волі, генерал-майор Анатолій Третьяков - 6 років, підполковник Юрій Яцюк - 5 років, полковник Анатолій Лукіних - 4 роки (умовно). Командира військової частини Олега Дзюбецього суд визнав невинним за відсутністю складу злочину.

2 березня 2006 року Верховний Суд України залишив чинним цей вирок.

У жовтні 2007 року Президент України Віктор Ющенко помилував генерала-майора Анатолія Третякова та зменшив вирок члена екіпажа літака СУ-27УБ полковника Юрія Єгорова до 2,5 роки.

Справа ж генералів Володимира Алексєєва, Олександра Волошенка, Віктора Стрєльнікова та Сергія Оніщенка була взята в окреме провадження, а згодом відправлена на дорозслідування. Генералам інкримінують порушення правил підготовки польотів, недбалість та зловживання, які призвели до тяжких наслідків.

Наразі покарання у в'язниці відбуває лише пілот Володимир Топонар.

Наприкінці 2007 року Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду звернення 60 потерпілих у Скнилівській авіакатастрофі. Потерпілі вимагають офіційних вибачень від держави, позбавлення винуватців трагедії військових звань, а також збільшення розміру моральних відшкодувань.

ІА "Вголос": НОВИНИ