Нарешті в Україну прийшло довгоочікуване літо. І хоч сонечко поки що не дуже поспішає тішити нас теплом, віримо в те, що цього літа таки вдасться організувати драйвовий відпочинок.

Де цьогоріч українцям шукати незабутні пригоди та екстрим на річках області, читайте у спеціальному матеріалі ІА «Вголос».

З чого починати сплав

В Україні налічується близько 63 тисячі річок, 8 950 з яких протікають територією Львівської області. Серед найбільш популярних у сфері водного туризму — річки Дністер, Стрий, Західний Буг та Опір.

Мандрівки річками Львівської області різняться за видами та рівнями складності. Все залежить від плавзасобу, типу річки та рівня підготовки людини.

Якщо водним туризмом хоче зайнятись новачок, то для початку йому краще спробувати сплав рівнинною річкою. Такий вид водного туризму також підійде й для поціновувачів сімейного відпочинку, адже він є найбільш безпечним для дітей.

У Львівській області туристам пропонують прогулянки річками на каное, каяках, рафтах та байдарках.

За словами керівниці управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Наталі Табаки, за останні декілька років сплав річкою набуває щораз більшої популярності у Львівській області.

Для тих, хто хоче з головою зануритися у пригоду та отримати повний заряд адреналіну у бурхливому потоці води, підійдуть сплави гірськими річками.

"Є сплави гірською швидкоплинною річкою – зазвичай навесні на ріці Опір, хоча є ділянка і на ріці Стрий, де можна сплавлятися досить швидкою течією майже увесь рік (початок ділянки – біля Верхнього Синьовидного, де Опір вливається в Стрий, а кінцівка – біля Нижньої Стинави). Відповідні послуги надають Асоціація гірських провідників «Ровінь» та туристичний клуб «Манівці»", —зазначає Наталія Табака.
А ось, якщо у мандрівника на меті насолодитись спокійною течією та красою навколишніх краєвидів, то для сплаву варто обирати рівнинні річки.
"Є так звана «річкова мандрівка», якщо йдеться про водойму зі «спокійною» водою. Для неї придатні деякі відрізки на рікахДністер та Західний Буг. Також, останнім часом з’явилися сплави рікою Рата. Постійно за маршрутом із села Розвадів до Березини (там є пороги, близькі до умов гірської ріки) на Дністрі влаштовує сплави турклуб «Манівці». «Водні походи UA» спеціалізуються на північній частині області й пропонують сплавлятися на ріках Рата й Західний Буг", — кажуть в управлінні туризму  та курортів ЛОДА.
Також, за словами Наталі Табаки, на Львівщині є ще й інші річки, на яких радять сплавлятися лише професіоналам.
"Спортсмени, як окрема категорія, сплавляються й на інших річках – Полтві, Стрв’яжі або ж, наприклад, Зубрі. Але на цих ріках кожні 500-700 метрів можуть траплятися завали чи бобрині греблі, що перешкоджають руху човна – а це вже незручно для початківців", підкреслює вона.

Скільки платити за враження?

У турфірмах та туристичних клубах ціна на сплави варіюється від 400 до 2000 гривень в залежності від рівня складності та тривалості маршруту. Утім, більш досвідчені мандрівники можуть сплавлятися й самостійно, попередньо взявши в оренду плавальний засіб. Тоді вартість таких вражень буде значно дешевшою, оскільки вона не міститиме в собі послуги інструктора та інше спорядження.

Також, за словами очільниці управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Наталі Табаки, незабаром мешканці Львівщини матимуть змогу безкоштовно сплавитись Західним Бугом у рамках проєкту «Єднає нас Буг – утворення двох транскордонних байдаркових туристичних маршрутів».

«За проєктом «Єднає нас Буг» Червоноградський район отримав байдарки для сплавів. Там заплановане й ознакування водного маршруту. Зараз триває передача фінансової частини цього проєкту від колишнього Сокальського району до новоутвореного Червоноградського. І в майбутньому брати ці човни для сплавів зможуть всі охочі», – каже вона.

Що з собою взяти?

Для того щоб подорож запам'яталась приємними враженнями та обійшлася без інцидентів, до неї необхідно ретельно підготуватись. Не варто забувати, що водний туризм є небезпечний, саме тому важливо, щоб готуючись до сплаву турист подбав про все необхідне спорядження.

Професіонали радять, щоб у списку ваших особистих речей обов'язково були:

    • Рятівний жилет;
    • Захисна каска;
    • Міцне взуття;
    • Гідрокостюм;
    • Гермомішок;
    • Гарний настрій.
В управлінні туризму та курортів Львівської облдержадміністрації також наголошують на тому, що окрім наявності спеціального спорядження, важливо, аби сплав відбувався під наглядом кваліфікованих інструкторів. Що стосується  дітей шкільного віку, то  вони можуть брати участь як у звичайному сплаві, так і на гірській ріці – але тільки під наглядом інструкторів і після навчань із ними.

А що кажуть мандрівники з досвідом?

Львів'янин Сергій вже більше 3-ьох років активно займається рафтингом та іншими видами водного туризму. Хлопець поділився з «Вголосом» своїм досвідом та розповів про особливості свого захоплення.

Твоє перше «знайомство» з водним туризмом. Яким воно було?

—  По-перше, є дуже багато напрямків водного туризму. Мій досвід особисто розпочався з того, що ми відпочивали з друзями на Бакоті і коли ми туди їхали, взяли з собою в машину радянську байдарку «Таймень». Це було моє перше знайомство з байдаркою, та й взагалі з чимось таким. Вона повністю розкладна і ми, насправді, дуже багато часу витратили, щоб розібратись, як саме вона складається. Але це було того варте, бо потім, коли ми її зібрали та поставили на воду, це було просто неймовірно. Ми пішли по сусідніх Бакотських бухтах біля Новодністровська і це такі враження, які я ніколи не забуду. Таким було моє перше знайомство.

— Твій перший сплав був спокійним, наскільки я розумію. А як щодо екстриму, здійснював більш складні маршрути?

— Так! Після того, як друзі подарували мені нову байдарку,  я остаточно закохався у такі подорожі і почав шукати, де і з ким можна знову вирушити в щось схоже. Тому одразу працював в декількох напрямках. Перший з них— це рафтинг, сплав гірськими річками.

— Розкажеш детальніше?

—  Звісно. Рафтинг здійснюється на рафті. Це така лодка на 8 людей, на ній пливе ціла команда. Як правило, команда пливе разом з інструктором. 4 людини сідають з однієї сторони, 4 — з іншої, а позаду —  інструктор, який підрулює (коли треба) в критичних випадках і повністю керує командою. Є два основних завдання у команди — гребти і табанити. Гребти потрібно спереду назад веслом. Табанити — це в зворотньому напрямку. Робота відбувається по парах, наприклад, спочатку інструктор говорить, що гребе перша пара, а всі решта — відпочивають. Потім гребе друга пара. А потім, якась сторона, наприклад, ліва  — гребе, а права — табанить. Ось таким чином відбувається сам сплав.

— На своїй байдарці вирушаєш у спокійні сплави, наскільки я розумію?

— Так, власне, спокійні сплави —  це інший напрямок водного туризму, не менш цікавий. У них я вирушаю якраз тією байдаркою, яка в мене є. Вони здійснюються більш спокійними річками типу Дністра, а також —  по озерах. Це для тих, хто любить «лайтовий» режим. Для мене моя байдарка  і сплав такими річками чи озерами — це своєрідна медитація. Ми коли збираємось компанією, у нас це як для когось вийти на перекур — відпливаємо від берега на метрів 200 і просто сидимо й дивимось в небо, це взагалі кайф... коли навколо тебе водойма, а зверху —  зірки, нереально красиво!

— Що порадиш початківцям?

—  Якщо плануєш сплав вперше,  варто йти з підготовленою командою. Щодо спорядження організатори підказують, що взяти з собою з одягу і багато чим забезпечують. Гермомішок обов'язково мати, щоб нічого не промокало. Весла, воду, щось на голову від сонця. Крім того, на будь-яких сплавах, першочергово, треба мати рятівний жилет. Якщо ми говоримо про гірські сплави то обов'язково потрібен шолом, бо це пороги та скелі, і це дуже небезпечно. Кожен рік трапляється по декілька смертей від того, що люди непідготовленими їдуть, навіть на той ж рафтинг.

—  Чи було таке, що під час рафтингу зустрічався з небезпекою?

—  Минулого року була повінь жахлива, зруйновано купу мостів. Ми якраз мали їхати на рафтинг, але нам одразу сказали, що це небезпечно, тож ми поїхали через тиждень. Щоправда, ситуація не сильно змінилась: сплав хоч і лайтовим був, але хвилі були такі, що інколи вода нас накривала з головою.

Анастасія Сорока для ІА «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ