Як зазначають агентства у спільній заяві, поточна ситуація на світових продовольчих ринках, яка характеризується різким стрибком цін на кукурудзу, пшеницю і сою, спричинила побоювання можливого повторення всесвітньої продовольчої кризи 2007-2008 рр.
«Необхідно діяти негайно, щоб не дозволити цим ціновим потрясінням перерости в катастрофу і завдати шкоди десяткам мільйонів людей в найближчі місяці», - йдеться в заяві.
Організації ООН вказують на взаємозв'язок вирішення термінової проблеми високих цін на продукти харчування та вирішення довгострокової проблеми вдосконалення способів виробництва, продажу та культури споживання продукції на тлі зростання чисельності населення і глобальної зміни клімату.
За останні 5 років відбулися три значні стрибки світових цін на продовольство, причому щоразу одним з чинників зростання цін служили погодні умови. Посухи в деяких частинах світу призводили до погіршення світового виробництва пшениці практично щорічно, починаючи з 2007 року. Сільськогосподарський сезон у цьому році проходить під знаком найсильнішої посухи в США, через яку біржові ціни на кукурудзу і сою досягли рекордних значень.
Іншими причинами підвищення цін, на думку ООН, є надмірне використання продовольчої сировини для непродовольчих цілей, як, наприклад, переробка кукурудзи в біопаливо в США, і фінансові спекуляції на біржовому ринку. Крім того, панічне скуповування та встановлення обмежень на експорт зернових у низці держав в минулі роки також сприяли зростанню напруженості на світовому продовольчому ринку.
Продовольчі агентства ООН рекомендують просувати стале виробництво продовольства в бідних країнах - імпортерах продуктів харчування, де часто є величезний потенціал для зростання виробництва, збільшувати інвестиції в сільське господарство і соціальний захист, включаючи програми, що допомагають бідним жителям отримати доступ до продовольства, а також переглянути чинну політику ряду країн, яка заохочує альтернативне використання зернових.
Різке зростання світових цін на продовольство в 2007-2008 роках спровокувало голодні бунти в багатьох країнах, що розвиваються і послужило одним із каталізаторів революцій у Північній Африці і на Близькому Сході в 2010-2011 роках.
Як йдеться у Всесвітній продовольчій програмі ООН, повторення продовольчої кризи цілком імовірне, однак нинішня ситуація поки далека від кризи 2008 року. Як наголошується в сьогоднішніх матеріалах організації, загальносвітові запаси рису і пшениці зараз перевищують рівні 2008 року, А ціни на рис в Азії відносно стабільні. Крім того, поки немає побоювань, що країни, які є найбільшими виробниками сільгосппродукції, вдадуться до експортних обмежень, як це було в 2008 році, А країни-імпортери, відповідно, краще підготовлені до кризової ситуації, ніж тоді.
Як повідомляв Вголос, американці щорічно викидають продуктів харчування на суму 165 мільярдів доларів.
Джерело: РБК
ІА "Вголос": НОВИНИ