"Завдяки невеликій перевазі проросійський кандидат Віктор Янукович переміг на президентських виборах в Україні у проєвропейського кандидата та лідера "помаранчевої революції", прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Зміна геостратегічної орієнтації країни стала одним із найбільших клопотів. Але не єдиним. Незважаючи на запевнення переможця, що йому вдасться примирити країну, на поверхню виплила також загроза нестабільності у співжитті між президентом і урядом, яка обіцяє бути дуже складною (подібне траплялося навіть у країнах усталеної демократії, таких як Іспанія та Португалія)."

"Парадокс у тому, що два лідери тієї фронди, – президент Віктор Ющенко і, власне, Тимошенко, – почергово зазнали поразки,  перший – у першому турі, друга – у другому, від особи, яку вони усунули від влади п’ять років тому. У цій усе-ще підпорядкованій владним кланам і розділеній етно-лінгвістичними групами (30% населення є російськомовними) країні багато-хто побивається, що ці вибори є завершенням етапу, впродовж якого в Україні розвивалися, хоча й у певних межах, демократичні норми, а сама держава прямувала до європейського взірця."

"У черговий раз результати підтвердили прокляття, накладене на європейські країни, які перебували під владою радянської імперії: їхні лідери заледве втримуються при владі впродовж одного терміну. Це платня за слабкість недозрілих демократій. Але це не єдине пояснення змін, що стали можливими після президентських виборів у неділю. Батьки "помаранчевої революції" заплатили також за власні великі помилки."

"Політичні помилки, бо тільки-но вони дісталися до влади, відразу піддалися особистому суперництву, замість того, аби вирішувати інші проблеми. Економічні, – адже вони не тільки не скоротили 10-відсотковий дефіцит бюджету, а збільшили утричі борг і були змушені звернутися по допомогу до МВФ, щоб не допустити невиплати платежів, але не виконали умов позики. Соціальні, – тому що вони не змогли завадити корупції, що продовжувала поширюватися в економіці та адміністрації. Геостратегічні, – через їх невмілу реакцію на повторювані виклики Москви щодо постачання газу."

"Етап, що сьогодні завершується, викликає тривогу щодо внутрішньої стабільності та можливої геополітичної зміни, яка передбачає заміну дороговказу в Брюсселі на кремлівський маяк, хоча у даний час переможець заперечує її."

Зображення: El País
 

ІА "Вголос": НОВИНИ