Верховна Рада ухвалила бюджет України на 2022 рік у другому читанні та окремо – в цілому.
У цілому за бюджет на 2022 рік проголосували 268 народних депутатів.
Документ представив у сесійній залі міністр фінансів Сергій Марченко. Серед чинників, які впливатимуть на бюджет наступного року, він назвав пандемію, можливість підвищення відсоткових ставок на міжнародних ринках через високу інфляцію, старіння населення, загрозу загострення російської агресії.
«Пріоритети, які були визначені президентом, Верховною Радою та урядом, збережені, це: зростання заробітних плат медиків, забезпечення житлом ветеранів бойових дій, збільшення стипендій студентам, зростання видатків на інклюзивну освіту та безбар’єрність, продовження цифровізації країни та підготовка до всеукраїнського перепису населення, розвиток інфраструктури, забезпечення потреб сектору безпеки та оборони», – сказав міністр.
Основні макропоказники
Доходи держбюджету у 2022 році становитимуть 1,322 трлн грн — це на 54,73 млрд грн більше, аніж було проголосовано у першому читанні.
Видатки наступного року сягнуть 1,497 трлн грн (на 55,73 млрд грн більше, ніж у попередній версії).
Мінімальна зарплата з 1 жовтня зросте до 6700 грн на місяць, а прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 липня — до 2600 грн на місяць, а з 1 грудня — 2684 грн на місяць.
Середній курс гривні до долара очікується у 28,6 - 28,7 грн за долар.
Надходження до бюджету
До другого читання податкові надходження бюджету зросли на 67 млрд грн, і тепер становлять 1,2 трлн грн.
У розрізі податків, на 11 млрд грн (-7%) падають надходження від податку на доходи фізосіб. Ці кошти наступного року перейдуть в місцеві бюджети, аби утримувати тарифи на тепло на сталому рівні за Меморандумом.
Куди підуть податки українців
Як і обіцяно, у бюджет заклали підвищення "мінімалки". Для лікарів заклали до 20 тисяч грн, а середнього медперсоналу – на рівні 13,5 тисяч грн. На це спрямують 2 млрд грн.
Закладено також фінансування для ветеранів АТО на придбання житла у розмірі 5,5 млрд грн.
З 1 січня передбачено зростання мінімальної стипендії студентам вищих навчальних закладів до 2 тис. грн (підвищеної – до 2 550 грн). Також це торкнеться студентів закладів середньої спеціальної освіти: з 480 грн її підвищать у 2,5 раза до 1250 грн.
Збільшилися видатки на безпеку та оборону до 6% ВВП, а саме – до 322,7 млрд грн. Продовжили зростати капітальні видатки до 140,2 млрд грн (+30 млрд грн) – це 9,4% видатків. Додаткові 1,8 млрд грн дали на цифровізацію.
На інфраструктуру виділили додатково +25 млрд грн до другого читання. 4,3 млрд грн виділяють на модернізацію залізниці та її електрифікацію. 9 млрд грн субвенції — на лікарні та заклади освіти (ці кошти повинні далі перерозподілити депутати). Ще 4,4 млрд грн спрямують на розвиток аеропортів (з яких 1 млрд грн – на Українські авіалінії).
На розвиток культури виділяється додаткових 5 млрд грн, з яких половину – на «Велику реставрацію», 1 млрд – на підтримку кіно і ще 183 млн – на розвиток книговидавництва.
На охорону здоров’я додали 3,1 млрд грн, 2 млрд грн – на освіту і науку. Не забули й про Президентський університет, на який виділили 400 млн грн. Ще мільярд додали фізичній культурі та спорту.
Окремо передбачено 3 млрд грн на виплати «тисячі Зеленського».
Крім того, 6 млрд грн «перекинули» на субвенцію на соціально-економічний розвиток з бюджету Державного фонду регіонального розвитку. Це – так званий «депутатський фонд».
Також з видатків до другого читання забрали кошти на підготовку до перепису.
Як зміняться зарплати й податки у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму читайте за посиланням.
ІА "Вголос": НОВИНИ