ЛЬВІВ, 19 ТРАВНЯ, PRESSTIME.COM.UA. – Риба у ставках Бібрки гине не через діяльність заводу «Полісинтез».

До такого висновку дійшли експерти Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області.

За висновками екологів, пожежа на ДП «Полісинтез» ВАТ «Органіка»яка трапилася 19 квітня цього року, не завдала значною шкоди навколишньому середовищу.

Після пожежі Державною екологічною Інспекцією та обласною санітарно-епідеміологічною станцією відібрано проби ґрунту, поверхневої води, атмосферного повітря та питної води в місці аварії.

За їх результатами відповідними структурами зроблено такі висновки щодо стану довкілля у місці аварії: у р. Боберка, яка протікає у 150 м. від місця аварії, вода відповідає нормам рибогосподарського водокористування (перевищень гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин у воді водоймищ цієї категорії не виявлено). У пробах грунту, відібраних на відстані 5 і 30 м від місця аварії, не виявлено перевищень вмісту хлоридів відносно фонових концентрацій; в межах нормативної 100-метрової санітарно-захисної зони підприємства та на віддалі 280 м від місця пожежі біля найближчої житлової забудови вміст забруднюючих речовин, які можуть утворюватися внаслідок горіння пінополіуретану (зокрема, водню ціанистого), не перевищував встановлених нормативів гранично-допустимих концентрацій; якість води з артсвердловин комунального водозабору м. Бібрка за хімічними показниками відповідає вимогам ГОСТ «Вода питна. Гігієнічні вимоги і контроль за якістю».

Після отримання повідомлення про мор риби у ставку, розташованому на відстані біля 300 м. від підприємства, у відібраних з нього пробах води Державною екологічної інспекцією встановлено, що якість води не відповідає нормам рибогосподарського водокористування за такими показниками забруднень: СПАР – 521,4 ГДК, амоній сольовий – 6 ГДК, фосфати – 5,3 ГДК, нітрити – 3,35 ГДК, розчинений кисень – 2,47 ГДК, зал. заг. – 5,27 ГДК, сульфатах – 1,36 ГДК, БСК5 – 5,48 ГДК.

Фахівці дійшли висновку, що причиною цьому стало не підприємство. Зокрема, поряд зі ставком розташовані житлові і господарські будівлі мешканців Бібрки, стічні води з яких без очистки потрапляють до ставка, що, ймовірно, є причиною забруднення води. Специфічні речовини, які можуть бути наслідком діяльності чи пожежі на ДП «Полісинтез», у воді ставка відсутні.

За інформацією Львівської обласної державної лабораторії ветеринарної медицини, причиною загибелі риби є інфекційне захворювання, яке викликається гельмінтами.

Нагадаємо, що 19 квітня повністю згорів цех №1 площею 1 тис. 380 кв. м, де зберігалась готова продукція ДП "Полісинтез" акціонерного товариства "Органіка", яке спеціалізується на виготовленні еластичного пінополіуретану.

Вогнем знищено та пошкоджено близько 150 т пінополіуретану та складську будівлю. Збитки від пожежі оцінюють у понад 3,4 млн. грн.

20 квітня після ліквідації пожежі спеціалісти відділу інструментально-лабораторного контролю відібрали проби води з річки Боберка, 150 метрів нижче підприємства. За оцінкою екологів, якість води по гідрохімічних показниках (32 показники) відповідає нормам рибогосподарського водокористування.

Однак мешканці Бібрки неодноразово перекривали рух транспорту через місто з вимогою закриття «Полісинтезу». Сесії міськради Бібрки прийняла рішення про призупинення діяльності небезпечного виробництва, а мешканці втілили його в життя, заблокувавши під'їзди до підприємства.

Бібрська міськрада ще у 2005 році ініціювала закриття заводу «Полісинтез» через його вплив на довкілля та звернулась у правоохоронні органи про притягнення до відповідальності посадових осіб, причетних до розташування заводу на території м.Бібрка.

Депутати Львівської облради підозрюють, що нещодавна пожежа на заводі «Полісинтез» була спланованим керівництвом заводу підпалом. На їх думку згоріла не готова продукція, а відходи виробництва, на складування яких підприємство не мало необхідних дозволів.

ІА "Вголос": НОВИНИ