Слово “пневмонія” за останні півтора року стало звичним у нашому лексиконі і від цього стає дещо тривожно. Але, якщо мати достатньо інформації та бути підготовленим, то пневмонія вже може здатися не такою й страшною. В день боротьби з пневмонією нагадуємо про серйозність цього захворювання та пропонуємо прості кроки, які може зробити кожен із нас, щоб не допустити розвитку пневмонії у своєї дитини чи у себе.
Що таке пневмонія?
“Пневмонія, або запалення легень – це гостре інфекційне захворювання, яке локалізується перш за все у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. У здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання. А у хворого на пневмонію у альвеолах збирається слиз та рідина, які викликають біль при диханні та обмежують надходження кисню. Збудниками пневмонії найчастіше бувають бактерії або віруси, що, як правило, передаються при безпосередньому контакті з інфікованими людьми”, – розповідає Діана Столяр, лікарка-пульмонологиня, завідувачка клінічно-діагностичного відділення Центру легеневого здоров’я.
Щороку за даними ВООЗ, на пневмонію хворіє 450 мільйонів людей, що складає 7% населення планети. Три відсотки помирають від цієї хвороби. Згідно з офіційною статистикою, в Україні захворюваність на пневмонію складає 400-500 випадків на 100 тис. населення.
“Лікування пацієнтів із пневмонією на сьогодні залишається складною проблемою в усьому світі. Цьому сприяють багато чинників, в тому числі резистентність збудників пневмонії до антибактеріальних препаратів. І це в подальшому може стати глобальною екологічною катастрофою. Так як за прогнозами експертів, до 2050 року у людей може не бути чутливості до антибіотиків, а нових діючих антибактеріальних речовин ще не винайшли”, – говорить Діана Столяр.
Звідки береться пневмонія?
За словами пульмонологині, пневмонія майже завжди виникає як ускладнення ГРВІ. В залежності від причини запалення легень, виділяють такі типи цієї хвороби:
– бактеріальна пневмонія її збудниками є бактерії стрептококи, стафілококи, пневмококи, гемофільна паличка;
– вірусна пневмонія її збудниками є віруси, такі як: грип, аденовірус, коронавірус. Але, не дивлячись на те, що ковід викликає вірусну пневмонію, захворювання, від якого страждають люди при COVID-19, дуже відрізняється від інших вірусних пневмоній. Воно стоїть окремо у списку.
– грибкова пневмонія її збудниками є різноманітні грибки та мікроорганізми.
Фактори ризику при пневмонії
На запалення легень, як зазначає Діана Столяр, може захворіти будь-хто і будь-коли. Але є групи людей, серед яких ця хвороба виникає частіше, протікає важче та має погані прогнози.
До них належать:
- Немовлята перших днів життя з встановленою внутрішньоутробною пневмонією, недоношені діти;
- Люди похилого віку (більш 65 років);
- Люди, що мають хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів (астма, бронхіти, ефіземи і т.п.);
- Люди з серйозними ураженнями нирок та печінки,
- Ті пацієнти, у яких порушено метаболізм та маються ендокринні розлади (зайва вага, діабет,проблеми з щитовидною залозою);
- Хворі на онкологію;
- Діти та дорослі, у яких є первинний чи/або вторинний імунодефіцит;
- Люди з тяжкими аутоімунними розладами.
Пневмонія у дітей
На сьогоднішній день пневмонія вважається найбільш поширеною причиною високого рівня смертності дітей раннього віку у всьому світі. За даними ВООЗ, через цю недугу помирає близько 16% дітей віком до 5 років.
“Пневмонія є загрозливим станом для дітей будь-якого віку. Як і в дорослих, у малечі це захворювання зустрічається, як ускладнення вірусної інфекції, але може бути окрема бактерійна чи грибкового походження пневмонія. Основними збудниками захворювання в дітей є гемофільна паличка і пневмокок, окрім того збудниками можуть бути віруси різної етіології, переважно респіраторні. Недуга у дитячому віці розвивається дуже швидко", – зазначає Юлія Летц, обласна спеціалістка-експертка з фитячої фтизіатрії.
Симптоми пневмонії
За словами Юлії Летц, у дітей захворювання починається з верхніх дихальних шляхів, далі вірус поступово уражує середні, нижні дихальні шляхи, підключається природна бактерійна флора і вірусне захворювання може переходити в пневмонію.
“Якщо ви бачите, що ваша дитина температурить більше як 5 -8 днів після початку вірусної інфекції, кашель стає надсадним, вимучуючим, з’являється вночі, якщо є ознаки інтоксикації (дитина млява, бліда), ознаки дихальної недостатності – звертайтеся терміново до лікаря”, – говорить пульмонологиня.
Грудним дітям при пневмонії, за словами лікарки, може бути важко ковтати їжу або пити. У них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми, інколи діти можуть навіть знепритомніти.
У дорослих, при захворюванні на пневмонію, спостерігають такі симптоми:
- підвищення температури тіла (38–39 °C, рідше — 37,2–37,4 °C), лихоманка;
- кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання;
- відчуття браку повітря, зниження апетиту;
- втома, сонливість, пітливість;
- задишка при фізичному навантаженні, інколи біль за грудиною;
- втягнення грудної клітки — під час вдихання западає її нижня частина (у здорової людини грудна клітка розширюється під час вдихання);
- свистячі хрипи під час дихання .
Втім, як зазначають медики, не завжди при пневмонії наявні абсолютно усі із зазначених симптомів.
Як лікують пневмонію?
У дорослих
Як каже пульмонологиня Діана Столяр, лікар встановлює діагноз «пневмонія» на основі даних огляду, вислуховування легень, а якщо є сумніви, призначається рентген грудної клітини.
“ Якщо має місце бактеріальна пневмонія, то основою лікування будуть тільки правильно підібрані антибіотики. У випадку з вірусною – лікування будується на підтримці імунітету, головне не дати вірусній пневмонії перейти у бактеріальну форму. При грибковій пневмонії застосовуються фунгіцидні препарати, симптоматичне лікування та фізіотерапію”, – зазначає лікарка.
Чого не можна робити?
– Приймати самостійні рішення щодо діагностики чи лікування.
Не потрібно одразу записуватися на комп'ютерну томографію чи вимагати у лікаря направлення. Доцільність тих чи інших обстежень визначає саме фахівець зважаючи на клінічні показання, а не на бажання пацієнта.
– Не можна самостійно призначати собі ліки, зокрема антибіотики.
Причиною пневмонії може бути як бактерія, так і вірус. У випадку з вірусною пневмонією антибіотик просто не спрацює, бо ці препарати не діють на віруси. Вірусна інфекція може ускладнюватися бактеріальною пневмонією, проте визначити точну причину і призначити правильний антибактеріальний препарат може виключно лікар.
У дітей
У дітей для діагностики пневмоній, зі слів дитячого фтизіатра Юлії Летц, аналізується як клінічна картина, фізичне обстеження, так і рентген органів грудної клітини.
"Пневмонії у дітей можуть бути різними за складністю протікання. Є стани, коли захворювання може лікуватися амбулаторно. Малюків молодше трьох років та дітей, що мають тяжкий перебіг пневмонії (супроводжується значною інтоксикацією, ознаками дихальної недостатності), треба лікувати стаціонарно”, – каже дитячий фтизіатр.
Що варто робити, а що забороняється?
–Не можна використовувати засоби для пригнічення кашлю. Кашель необхідний для евакуації зайвого мокротиння, яке виділяється при хворобі
–Потрібно провітрювати, підтримувати в приміщенні температуру повітря 21-22 градуси.
–Зволожувати повітря – робити вологе прибирання, використовувати зволожувачі.
–Рясне пиття є дуже важливе, це істотна умова для швидкого одужання.
–Лежати у ліжку варто стільки, скільки цього вимагає дитячий організм. На етапі одужання помірна активність, наприклад, спокійні прогулянки, дуже важливі. Натомість постійне лежання може спричинити застійні явища у легенях.
–Мама може стимулювати кашель: нагадувати дитині прокашлюватись, злегка простукувати спину обабіч хребта.
–Не допоможе, лише зашкодить прийом антибіотиків за самостійним призначенням, гірчичники, банки, дихання над картоплею, будь-які прогрівання на груди (сіль, картопля, тощо).
Прості кроки як вберегти себе та дитину від пневмонії
- Вакцинуйтеся. Пневмонія є частим наслідком важкого грипу. Тому вакцинація від грипу суттєво знижує ризик грипу або його тяжкого перебігу із супутніми захворюваннями.
- Дітям до 5 років та дорослим старшим за 65 варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Така вакцинація дуже бажана людям із хронічними хворобами легень і курцям. Пневмококи є частою причиною бактеріальної пневмонії, менінгіту і отиту.
- Кашлюк, кір та навіть вітрянка можуть дати поштовх пневмонії. Знову ж таки, допоможе вакцинація.Навіть від вітрянки є вакцина, яка необхідна жінкам, що не хворіли на вітрянку і планують завагітніти. Саме у вагітних жінок, а також людей з імунодефіцитними станами, вітрянка може викликати пневмонію.
- Маленьким дітям потрібно зробити планові щеплення від гемофільної інфекції b.
- Дотримуйтеся особистої гігієни: мийте руки з милом. Особливо після того, як прийшли на роботу чи додому, після чхання, вбиральні, зміни дитині підгузків, приготування їжі і перед нею.
- Покиньте куріння. Курці значно вразливіші до хвороб нижніх дихальних шляхів і мають важчий перебіг (зокрема, частіше потребують штучної вентиляції легень).
- Їжте просту свіжу їжу, свіжі овочі та фрукти. Вони дадуть всі необхідні нутрієнти та мікроелементи. Картопля, запечена в мундирі, квашена капуста, обліпиха та яблука цілком відповідають такій потребі.
- Будьте фізично активними. М’язам потрібні навантаження, а легеням — достатня вентиляція свіжим повітрям.
ІА "Вголос": НОВИНИ