Сьогодні звертаються з молитвами до Богородиці - просять захистити від лиха й негараздів, про мир у сім'ї та на землі, про кохання, про зцілення та про здоров'я дітей і близьких, а також звертаються зі словами подяки.

У народі Собор Пресвятої Богородиці мав особливе значення, бо вважався великим жіночим святом. У цей день було заведено вшановувати вагітних, молодих матерів і повитух, які допомагали пологам.

26 грудня заведено відвідати святкове богослужіння, під час якого прославляють Богородицю та дякують їй за народження Ісуса Христа.

Наші предки називали другий день Різдва - Бабині каші. 26 грудня жінки варили кашу і пригощали гостей. 

Крім того, цього дня було заведено замовляти в церкві панахиди за померлими. Також у церкві ставили свічку за упокій їхніх душ.

З цього дня починалися дівочі різдвяні ворожіння, які тривали до Водохреща. Головними предметами ворожіння у старовину були весілля, смерть і урожай.

У народі існувала традиція: якщо прийшли колядники, то їх необхідно провести всередину і пригостити смачною їжею. Це принесе родині щастя, мир, спокій і добробут.

У це свято вперше стрижуть діток, яким виповнився рік - щоб вони росли здоровими і не боялися труднощів. 

26 грудня категорично не можна працювати вагітним жінкам та їхнім чоловікам, тому що це може позначитися на здоров'ї майбутньої дитини.

Вважали, що 26 грудня не можна купувати мотузку, варити або пити кисіль, тому що це може накликати лихо у родину.

Окрім того, в цей день не можна прибирати та виносити з дому сміття, це принесе в дім нещастя.

Не можна залишати на порозі віники, взуття та інші предмети, інакше їх можуть відьми вночі вкрасти. та навести порчу. Наші предки вірили, що такі речі варто занести в будинок.

Народні прикмети на 26 грудня

  • Завірюха і мороз, значить, літо буде холодним.
  • Яка погода сьогодні - таким буде весь січень.
  • Якщо ніч холодна, а вдень різко потепліло, то зима буде мінливою. 

ІА "Вголос": НОВИНИ