«Служи або працюй»: Максим Козицький звернувся до Уряду
Бронювання від мобілізації ФОПів та їхніх працівників
Останніми тижнями в ЗМІ все частіше з’являються матеріали про бронювання військовозобов’язаних в умовах воєнного стану.
Це здебільшого пов’язане із рішенням Уряду про тимчасове зупинення процедури бронювання від мобілізації і визначення критично важливих підприємств, а також проведення аудиту попередньо прийнятих рішень.
Голова Львівської ОВА Максим Козицький пропонує Уряду розглянути можливість бронювання військовозобов’язаних, роботодавцями яких є фізичні особи-підприємці. Про це він заявив у виданні Lviv.media.
При аналізі ключових галузей економіки Львівщини, я бачу одну тенденцію, яка притаманна всім галузям: велика частка ФОПів Львівської області, які є роботодавцями, нараховують заробітну плату близьку до мінімальної.
Іншими словами вони є «мінімізаторами» сплати податку на доходи фізичних осіб. Цю схему дуже часто використовують юридичні особи для оптимізації сплати податків. Як наслідок, бюджети всіх рівнів не доотримують такі потрібні в умовах війни кошти.
В той же ж час, спрощення процедури бронювання працівників за допомогою додатку «Дія», а також посилення заходів мобілізації стимулювали бізнес виходити із «сірої» зони в легальні, ринкові або близькі до ринкових відносини. Це стосується насамперед офіційного працевлаштування та заробітних плат. Водночас, показники діяльності ФОПів залишилась фактично без змін.
Для прикладу, за підсумками І півріччя 2024 року ситуація з нарахування офіційних заробітних плат на Львівщині в окремих галузях виглядає таким чином:
До слова, недалеко від показників зарплати фізичних осіб-підприємців у вищевказаних галузях перебуває і ІТ сектор, в якому працюють понад 34,7 тис. ФОПів. Сумно, що попри усталену думку, що працівники ІТ сфери добре заробляють, середній розмір заробітної плати у ФОПів цієї галузі за підсумками першого півріччя становить лише 8 132 грн.
Однак, особливо показовою щодо стимулу для юридичних осіб є торгівельна галузь, де динаміка росту середньої заробітної плати за показниками II кварталу 2024 року у порівнянні з IV кварталом 2023 року становить + 38%.
Показово, що середня зарплата за підсумками II кварталу поточного року склала 13 732 грн, що є дещо більшим від визначеного Урядом показника (для Львівської області це 13508 грн) розміру середньої заробітної плати як одного із критеріїв для отримання підприємством статусу критичності і подальшого бронювання працівників.
Звісно, можна сказати, що це свідоме підтягування бізнесом показників критичності та бронювання, але, на мій погляд, це найбільш дієвий спосіб для бізнесу виходити з тіні та загалом детінізувати економіку країни.
Проте, подібні дії аж ніяк не стимулюють ФОПів. Станом на 01.10.2024 року за даними Державної служби статистики в Україні зареєстровано 1,702 млн. ФОПів. Лише у Львівській області – 126,3 тис. Тож у масштабах держави мова йде про потенційну можливість залучення в бюджети всіх рівнів мільярдів гривень! При тому добровільну.
Тому є гостра потреба змінити та доповнити існуючу систему бронювання працівників для забезпечення балансу між потребами армії в людях та бюджету в коштах. Це дозволить суспільству побачити в дії принцип «служи або працюй», що сприятиме зміцненню довіри до державних інституцій та підтримці армії.
Тому пропоную наступне:
Уряду і Верховній Раді потрібно дати чесну та відверту відповідь щодо діяльності ФОПів: це юридична форма підприємницької діяльності фізичної особи, чи один із інструментів мінімізації сплати податків?!
Слід розглянути можливість внесення законодавчих змін та надати можливість бронювання ФОПів та їх найманих працівників. Львівська ОВА готова долучитись до напрацювання критеріїв і підстав для бронювання даної категорії військовозобов’язаних.