Час «керованої незалежності» Косово підійшов до кінця. Сьогодні голландський дипломат Пітер Фейт, який очолював міжнародну групу з управління Косово, офіційно закрив свій офіс. У його обов'язки входив міжнародний контроль за незалежністю Косово і реалізація плану «керованої незалежності», який розробив колишній спецпредставник ООН Мартті Ахтісаарі. Тепер наймолодша держава Європи отримає необмежений суверенітет.

План Ахтісаарі дав Косово право на власну конституцію, прапор і гімн, можливість створити свою «багатонаціональну і професійну» армію, поліцію і спецслужби. Концепція «керованої незалежності» дозволяла Косово укладати міжнародні договори і «домагатися членства в міжнародних організаціях». План Ахтісаарі гарантував права сербської меншини, офіційними мовами Республіки Косово було проголошено албанську і сербську.

Концепція також передбачала, що після проголошення незалежності колишньої сербської провінції у лютому 2008 року міжнародна група з управління Косово могла змінювати законодавчі акти і рішення косовської влади. Але офіс Фейта жодного разу своїм правом вето не скористався: косовські законодавці дотримувалися плану Ахтісаарі. Серед іншого, Косово було заново розділене за територіальною ознакою, в районах з переважно сербським населенням було створено п'ять нових громад. Видані закони про захист культурної і релігійної спадщини.

Завершуючи місію, Фейт заявив про те, що Косово перетворилося на «сучасну багатонаціональну демократію». До висновку про те, що умови для припинення «керованої незалежності» виконано, дійшла в липні і міжнародна група з управління Косово, куди входять більшість країн ЄС, а також США і Туреччина.

Однак серби, які проживають на півночі Косово (а їх, за оцінками Світового банку, залишилося всього 7% від загального населення), фактично не визнають косовську владу. У північній частині міста Мітровіца вони побудували барикади, які заважають вільному пересуванню солдатів з багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово (KFOR). У північних районах реалізацію плану Ахтісаарі було практично саботовано.

«У північному Косово залишаються державні інститути Сербії. Народ налаштований рішуче: жити в Сербії і поважати сербську конституцію, яка розглядає Косово як частину своєї держави», - говорить Марко Якшич, косовський серб і член сербського парламенту. Нагадаємо, що Сербія як і раніше не визнає Косово як незалежну державу і вважає його автономною областю.

Після закриття Міжнародного цивільного офісу в Косово залишаться понад 5 тисяч солдатів KFOR, а також близько 1250 юристів і поліцейських, які виконують місію Євросоюзу EULEX. 7 вересня командування силами KFOR перейняв німецький генерал-майор Фолькер Хальбауер. Йому доведеться зіткнутися з ситуацією, яку ще на початку серпня його попередник, інший німецький генерал Ерхард Древс назвав «ганьбою», маючи на увазі сербські барикади в Мітровіці, які ділять місто на «албанський» південь і «сербську» північ. Спроби знищити барикади регулярно закінчувалися нічим.

Враховуючи, як і раніше напружену ситуацію на півночі Косово, НАТО запросило підкріплення для багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово, це буде резервний німецько-австрійський батальйон у складі близько 700 осіб. Більше 500 з них — солдати бундесверу. «Командувач KFOR як і раніше вважає за можливе нове погіршення ситуації», - пояснило командування косовської місії бундесверу в Потсдамі. Німецькі та австрійські солдати прибудуть в республіку в кінці вересня.

Джерело: Німецька хвиля

ІА "Вголос": НОВИНИ